Szpitale

Miejca w kraju i za granicą przyjazne bądź nieprzychylne "bezglutenowcom"

Moderator: Moderatorzy

SzpitalneJedzeniePL
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 08 lip, 2014 17:42

Szpitale

Post autor: SzpitalneJedzeniePL »

Witam Was wszystkich. Pomyślałem, że to dość ważny temat i warto się z Wami podzielić pewnymi informacjami na temat diety bezglutenowej w szpitalach.

Prowadzę blog o szpitalnym jedzeniu i ostatnio otrzymałem informację od jednej z osób (kobieta w ciąży), że szpitale w ogóle sobie nie radzą z dietą dla bezglutenowców. Wydawać by się mogło, że gdzie jak gdzie, ale w szpitalu nie powinno być z tym problemów. Post na ten temat jest tutaj:
http://szpitalnejedzenie.pl/mama-bezglutenowiec/

Z tego co widzę to problem jest dość poważny, bo jak się okazuje placówki szpitalne nie zawsze są przygotowane na dietę bezglutenową. A co Wy na ten temat sądzicie?
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Szpitale

Post autor: Leeloo »

nie zawsze? delikatnie powiedziane. poza tym zadajmy sobie jedno podstawowe pytanie- czy szpitale w ogóle RADZĄ sobie z jakąkolwiek dietą?

czy SzpitalneJedzeniePL, oprócz bloga, prowadzi jakieś działania na rzecz poprawy wyżywienia w tych placówkach?
SzpitalneJedzeniePL
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 08 lip, 2014 17:42

Re: Szpitale

Post autor: SzpitalneJedzeniePL »

Generalnie jedzenie w szpitalu jest samo w sobie złe, nieatrakcyjne i niesmaczne, a blog jest po to by właśnie tego typu działania pokazywać ludziom. Innych działań poza uświadamianiem na blogu nie prowadzę.

Zaskoczyła mnie jednak taka ignorancja szpitali względem osób nietolerujących glutenu i pomyślałem, że warto Was o tym poinformować. Widzę, że dzielicie się informacjami o tym gdzie można zjeść/kupić produkty bezglutenowe, być może warto byłoby żeby także tutaj w tym temacie dzielić się wiadomościami które szpitale uwzględniają taką dietę, a które nie.
kajman
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: śr 02 lip, 2014 18:54

Re: Szpitale

Post autor: kajman »

SzpitalneJedzeniePL pisze:Zaskoczyła mnie jednak taka ignorancja szpitali względem osób nietolerujących glutenu
ale tak jest chyba z każdą dietą. Mój syn jest na diecie bezmlecznej. Nawet na oddziale alergologicznym czy gastrologicznym jest źle. Na pierwszy dzień pobytu sama muszę kombinować jedzenie dla dziecka. O "zwykłym" oddziale nie wspomnę. Nie dość, że jedzenie jest jakie jest to jeszcze nie można uzyskać informacji o składzie "dania". Nawet o leki trzeba się wykłócać bo nie wszystko się nadaje dla osób na diecie bez BMK.
SzpitalneJedzeniePL
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 08 lip, 2014 17:42

Re: Szpitale

Post autor: SzpitalneJedzeniePL »

No niestety, szpitalne jedzenie leży i kwiczy, ale wydawać by się mogło, że pewnych zasad diety powinno się mimo wszystko przestrzegać. Zabranie pacjentce chleba z talerza i wmawianie że wędlina i masło to już jest dietetyczny posiłek jest ogromnym nietaktem.

Skoro są to częste historie, to śmiało możecie o tym pisać czy to tu czy bezpośrednio na stronie, im większą świadomość społeczną w tej kwestii wzbudzimy tym lepiej.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Szpitale

Post autor: Leeloo »

jest bardzo dobry fanpage na fejsie Posiłki w szpitalach: https://www.facebook.com/szpitalnyposil ... ts&fref=ts

otwiera oczy i odbiera apetyt :)

sama regularnie dosyłam im swoje porcje zdjęć, moja osobista wątróbka na obiad pobiła w maju rekord popularności wśród zamieszczanych postów :D


a w sprawie nieprzestrzegania diety BG w szpitalach piszemy bezpośrednio do Stowarzyszenia. W ostatnim numerze Bez Glutenu był nawet artykuł i zachęta do takiej aktywności.
dorota1!
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: pn 16 cze, 2014 16:14

Re: Szpitale

Post autor: dorota1! »

Niedawno leżałam w szpitalu i wierząc (o ja naiwna), że jeśli jestem na diecie bezglutenowej, to raczej wszyscy powinni wiedzieć co to znaczy... Niestety. Najpierw lekarz - gdy poinformowałam go ze jestem na tej diecie, w karcie wpisał "lekkostrawna", jakby to było bez różnicy, a co tam! Dobrze, że pielęgniarki są czujne! Moje posiłki były, jak mi się wydawało, bezglutenowe. Dopóki nie było sensacji.. Potem już bardzo uważałam co mi podają. Mam wrażenie, że firmy obsługujące szpitale wiedzą, ze gdzieś dzwonią, tylko nie wiedzą gdzie. I właściwie to ograniczają się do chleba bezglutenowego..
ajrisz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: śr 30 paź, 2013 20:23
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Szpitale

Post autor: ajrisz »

Niedawno leżałam tydzień na gastroenterologii. W ogóle cud się stał, bo szpital zgodził się na dietę mimo że miałam tam robione badania na celiakię (jestem na diecie od roku i nie wytrzymam prowokacji, nawet za cenę pełnej diagnozy). Wydaje mi się, że dawali mi bezglutenowo i bezmlecznie, ale gwarancji nie mam. Rozmawiałam z panią dietetyk, mając nadzieję na konkretne porady - dowiedziałam się, żeby próbować jeść małe ilości glutenu to może nic się nie stanie ;]
Od roku po lekarzach a diagnoza nadal in progress...
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Szpitale

Post autor: sandyy »

Brawa dla pani dietetyk... SZOK...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Szpitale

Post autor: Leeloo »

Nawet Indonezja nas zawstydziła:

http://www.buzzfeed.com/ailbhemalone/ho ... ld#30ev6ic

swoją drogą, całkiem bezglutenowe niektóre foty. a w Wielkiej Brytanii to już wypas max, skoro pacjent sam może sobie zaznaczać pożądaną dietę (no i jest BG do wyboru :D )
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Szpitale

Post autor: sandyy »

Ufff jestesmy blisko Norwegii :D

A powaznie mowiac: DRAMAT i WSTYD...
Pomyslec, ze wiezniowie lepiej jedza ;)
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Szpitale

Post autor: Leeloo »

Norwegia zapewne była dietą pooperacyjną, papkowatą, nic dziwnego, że tak wyglądała. biorąc pod uwagę skład tej potrawy, jest odżywczo absolutnie w porządku.

natomiast my..i tak na tymże foto JEST fragment ogórka, i to w kolorze ogórka. to się nie zdarza. chyba że diecie cukrzycowej- czyt. najlepszej i najdroższej z możliwych w szpitalu, bo dorzucają ochłap warzywa/owocu.
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: Szpitale

Post autor: sandyy »

Boze bron mnie przed szpitalem :zdziw:
Jolajola
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 11 sty, 2015 09:36

Re: Szpitale

Post autor: Jolajola »

Hej! Ja pracuje w szpitalu i kiedyś trafiła na oddział osoba bezglutenowa.Byłam ciekawa jak bedzie wyglądać jej dieta. Owszem przywożono katering w osobnych pojemnikach ,ale jak zauważyłam pani kuchenkowa nakładała tą samą łyżką wszystkie posiłki. Po mojej interwencji u oddziałowej usłyszałam informację ,że przesadzam. Tak więc uważajcie ,bo świadomość na oddziałach i pań dietetycznej zatrudnionych w szpitalach jest słaba.
AndziaMamusia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 364
Rejestracja: pn 12 sie, 2013 11:49
Lokalizacja: Żywiec

Re: Szpitale

Post autor: AndziaMamusia »

Wiem coś o tym. Córka była w szpitalu i dostała chleb bezglutenowy, ale co z tego jak masło chciały nakładać tym samym nożem, ktorym innym pacjentom smarowały chleb... Pielegniarka była jednak baaardzo dociekliwa i udzieliłam półgodzinnego wywiadu dot. zasad przy diecie bg. Sama powiedziała ze ich tego nie uczą ...
ODPOWIEDZ