Sanatorium dla celiaka

Miejca w kraju i za granicą przyjazne bądź nieprzychylne "bezglutenowcom"

Moderator: Moderatorzy

dorota krypa
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: wt 04 paź, 2005 12:15

Post autor: dorota krypa »

To samo było jak moja córka była w szpitalu w Warszawie.
Zupa woda, mięso z wody , czasami próbowano podać kaszę jęczmienną, ale córka konsultowała się ze mną i mówiła mi jaki kolor ma kasza , bo jedyną kaszą jaką można jeść w tej diecie to jest gryczana , jaglana.
Tylko chleb bezglutenowy był w porządku, a z innymi produktami trzeba było uważać.
Można by przypuszczać , że najbezpieczniejszym miejscem powinien być szpital lub sanatorium, ale jednak zdarzają się takie kwiatki , a nie powinny. ;)
izasia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 03 lut, 2009 17:16
Lokalizacja: z Warszawy

Post autor: izasia »

Moja Zocha często bywa w CZD na oddziale neurologii i tam dieta bezglutenowa wygląda podobnie jak opisujesz tyle że Panie wiedzą co wolno a czego nie wolno.Niestety to co podają jest niezjadliwe, o smaku można zapomnieć:-)Zupa to woda ze znikomą ilością marchewki tartej( innych warzyw nie widziałam) zagęszczona ryżem:-)))Smaku nie było.Mięso było bez sosu za to tak twarde że ja -osoba dorosła-miałam problem by to pokroić nożem a co dopiero by to pogryzło 6-cio letnie dziecko:-)Tak więc teraz musze brać ze sobą jedzenie( na szczęście mieszkam w Warszawie)i podgrzewać tam na oddziale w mikrofali.
Powiem szczerze,że podczas naszego pobytu w Krynicy Zdrój( w kwietniu)w ośrodku Damis mojej Zośce nic nie dolegało.Dieta była dokładnie zawsze konsultowana z Panią dietetyk,jedzenie bardzo urozmaicone, smaczne i co najważniejsze moja Zocha była wniebowzięta:-)))Czyli jak się chce to wszystko można...ale jak widać niektóre ośrodki tylko szczycą się tym że mogą mieć różnorodne diety,biorą za to niemałe pieniążki i..to wszystko.Reszta ich juz nie obchodzi:-(
Przykre to.
Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kawia »

Miło mi donieść, że sanatorium Sanvit w Ciechocinku trzyma bezglutenowy poziom. Tym razem było trudniej, bo i odchudzanie, tj. dieta 1000 kalorii, dietetyczka poradziła sobie świetnie, bo zamiast zupy serwowano mi zwykle potężną porcję surówki. Przeprowadzono ze mną rozmowę na wstępie, głównie w sprawie pieczywa, zgodziłam sie na chrupki Chabra zamiast proponowanych krążków ryżowych, których nie lubię. Dietetyczka kontaktowa, kuchnia smaczna, choć nienadzwyczajnie wyrafinowana.
papisten69
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: czw 28 maja, 2009 14:42
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: papisten69 »

Jade z dzieckiem w tym roku na turnus rehabilitacyjny do Krynicy Zdrój, Ośrodek DAMIS. Pani w ośrodku zapewniała, że mają duże doświadczenie w diecie bezglutenowej. Czy ktoś z Was może to potwierdzi?

Ponadto, jedziemy też na tydzień do Kopalni Soli w Bochni. Też z dietą bezglutenową. Oferta całkiem ciekawa, pobyt rodzinny , zdrowotny, zjazdy do kopalni w ramach dostarczenie jodu do organizmu, zabiegi, etc. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia to proszę o podzielenie się. Jak nie to obiecuję że zdam relacje jak wrócę.
Kaka44
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 06 maja, 2010 17:52
Lokalizacja: skad

Pytanie co do Jagusi

Post autor: Kaka44 »

w czerwcu wybieram się do jagusi w Kudowie mam kilka pytań:
czy jest mozliwośc wyprania sobie ubrań w pralce, jak wygląda dzień ile kasy pasuje wziąć ze sobą czy jest dostęp do internetu, komputera dodam, ze jadę tam na skoliozę jeżeli był tam także ktos na to, to proszę o jakies szczegóły
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Przepraszam , że to będzie poza tematem w sumie bo ja wybieram się do sanatorium lecz tam nie będzie diety BG.To sanatorium mam wybrane nim nie zdiagnozowano u mnie , że muszę być na Diecie BG.Dzwoniłem do owego sanatorium i okazało się , że tam są dwa rodzaje diet ... Lekkostrawna oraz dla Cukrzyków moje pytanie tutaj jest takie ...Otóż jaka będzie właściwa , wiem obydwie są nie dla mnie ale taka , która nie bedzie bardzo drażniąca. :okulary2: Pewnie nim zasiądę do zabiegów i jedzenia odbędę wizytę u tamtejszego sanatoryjnego lekarza ...
Ostatnio zmieniony czw 15 lip, 2010 08:34 przez kuyt, łącznie zmieniany 1 raz.
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Jeżeli nie będą w pełni gwarantowali pieczywa bezglutenowego, to jedynie pozostaje zabranie z domu ze sobą własnego, na cały turnus. To trzeba tak skalkulować, aby wystarczyło. Co do dań obiadowych, to już omawiać szczegóły na miejscu z dietetykiem, obsadą w kuchni. :>
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Niestety, pozostaje Ci zgłosić dietę lekarzowi i komuś, kto odpowiada za przygotowanie posiłków dla tych na diecie. Żadna z nich, ani lekka, ani dla cukrzyków, nie jest dla Ciebie "mało drażniąca". Musisz dogadać się z osobami, które mają wpływ na to, co będziesz jadł.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

IMHO dieta dla cukrzyków będzie lepsza, bo powinna zawierać więcej warzyw i mniej węglowodanów. Lekkostrawna to mogą być kaszki krupniczki.
Ale oczywiście z obu diet musisz wyeliminować to co zawiera gluten. I niekoniecznie musisz zabierać wszystko ze sobą. Podstawowe produkty np,. chleb ryżowy na pewno będą w miejscowych sklepach.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
kuyt
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 121
Rejestracja: wt 11 maja, 2010 17:22
Lokalizacja: LODZ

Post autor: kuyt »

Oczywiście wezmę podstawowe tylko chleb bo wafle ryżowe czy wędliny BG powinny być w sklepach poszukam i zakupię tam na miejscu chociaż wiem , że bedzie ciężko ale ok ... zrobię jak pisano mi tutaj abym poszedł do załogi kuchni i powiedział co i jak ... ja też nie chcę nie wiadomo jakich fajerwerków na talerzu byle tylko nie było głównie tej mąki i inne gluteny ... jeśli będę musiał wziąć z którąś z diet to raczej bedzie pewnie to dla Cukrzyków ...
Chrys­tus wypędził han­dlarzy ze świąty­ni. Potem han­dlarze zmądrze­li: przyw­dziali sza­ty kapłańskie.
Awatar użytkownika
skierka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: ndz 31 sty, 2010 18:51
Lokalizacja: województwo lubuskie

Re: przestroga!!

Post autor: skierka »

margolcia pisze:a ja mam smutne (z pesrspektywy czasu, bo jako dziecku bardzo bylo mi to na reke) skojarzenian z sanatoriami dla dzieci z dieta bezglutenowo. otoz jako dziecko bylam w sanatorium w Kudowej Zdroj znwanym "Jagusia". bylo tam bardzo sympatycznie, ofszem jednak dzieci mialy okazje do nieprzestrzegania diety!! :evil: nie byly dostatecznie pilnowane i podjadaly. kupowaly sopbie rzeczy ktorych jesc nie powinny, nie zauwazane przez opiekunki!! sama tak robilam...i niestety konczylo sie to zawsze ostrymi bolami brzucha... dlatego chcialam przestecz mamy i tatusiow ktorzy posylaja swoje chore dzieci- zrobcie dokladny wywiad co do personelu, prosze..
pozdrawiam

Też jako dziecko byłam w Jagusi. ale wtedy nie miałam jeszcze zdiagnozowanej choroby celiakii. byłam tam z powodu anemii. Mi można było jeść wszystko. opiekunki przymykały oczy na moje podjadanie między posiłkami czy nocami - bo ja i tak miałam tam przytyć.
fakt jest tam bardzo mało rygorystyczne podejście. pamiętam że klika stolików ode mnie siedziały dzieci bezglutenowe i z ciekawości jak smakuje ich papierowy chlebek zamienialiśmy się z nimi. W dodatku jak chodziliśmy do sklepu to specjalnie dla tych bezglutenowych i tych odchudzających przemycaliśmy słodycze, o które oni nas prosili. w sumie nie ma czym się szczycić - teraz wiem że to im bardzo szkodziło. Co za ironia. kiedyś zamieniałam się z bezglutenowymi na chlebek by spróbować jak smakuje, a dziś sama jestem na niego skazana.
Obrazek
Awatar użytkownika
skierka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: ndz 31 sty, 2010 18:51
Lokalizacja: województwo lubuskie

Post autor: skierka »

popkami pisze:wiem, że bezglutenki też podjadały czym Tobiasz był zbulwersowany. Ja nigdy nie byłam z nim i było OK. Jak pisałam wcześniej Tobiasz jest bardzo świadomy swojej diety i wpadek nie było .W Jagusi dzieci zwróciły uwagą, że dostają płatki kukurydziane z Biedronki których jeść im nie wolno i od razu je wycofali z jadłospisu. My jako rodzice nie jesteśmy w stanie ciągle kontrolować dzieci dlatego to one muszą też uważać. Tobiasz mówi zawsze,że jest za młody żeby umierać nie wiem skąd mu to się wzięło ale jest bardzo ostrożny jak jest czegoś niepewny to poprostu tego nie je.
Jestem pełna podziwu dla twojego synka..
Jest bardzo świadomy i bardzo odpowiedzialnie podchodzi do swojej choroby, niestety ja nie mam takiej samodyscypliny...
Obrazek
Awatar użytkownika
kawia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 78
Rejestracja: sob 11 kwie, 2009 18:25
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kawia »

Celiak dorosły w Ciechocinku wypróbował nowe (wypasione) miejsce - Klinikę Pod Tężniami. Sanatorium wykwintne, ale dostępne również dla pacjentów z NFZ - kręgosłupy, kardiologia...
Dietetyczki wiedzą wszystko - przy każdym posiłku miałam raport, co mogę jeść, a czego nie, w dodatku wybór oszałamiający. Pieczywo bg jest na życzenie, ale spokojnie można się bez niego obejść, taki wybór innych dań. Jeśli się jedzie na własny koszt - nie jest bardzo tanio, ale za to naprawdę znakomicie.
Obrazek
Karolina K.
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 17 mar, 2012 17:44
Lokalizacja: Wałcz

Post autor: Karolina K. »

byłam w Jagusi w 1996 roku..kawa zbożowa na śniadanie :zly:
KJK
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Mamy 2012 i jak jest tam teraz?
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
ODPOWIEDZ