TURCJA

Miejca w kraju i za granicą przyjazne bądź nieprzychylne "bezglutenowcom"

Moderator: Moderatorzy

urszula_pawlak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 02 paź, 2013 08:34
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: urszula_pawlak »

Też tam byłam, cudowne wspomnienia.
Upał, piękne widoki, stosunkowo tanie jedzenie i atrakcje, także polecam również :)
evia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wt 17 cze, 2014 22:16

Re: TURCJA

Post autor: evia »

Witam,
Ja właśnie wczoraj wróciłam z wakacji w Turcji - wczasy all inclusive. Miałam ze sobą przetłumaczonych przez znajomego Turka kilka zdań, poniżej podaję, może się komuś przydadzą:-)
1) Mam alergię na gluten, mąkę. - Gluten alerjim var. (Una alerjim var).
2) Nie mogę jeść mąki - Unu yiyemem.
3) Czy w tym jest mąka? Incide un var mi?
4) W związku z tym, iż często podają tam ryż z makaronem wyglądającym jak ryż -ten makaronik nazywa się sehriye, pytanie: Czy to jest sam ryż czy z makaronem? Sadece princ pilavi mi? sehriye (makarna) var mi incide?
5) Proszę ryż bez makaronu. Lutfen sehriyesiz (makarnasiz) princ pilavi.

Zaraz w pierwszym dniu na obiedzie pokazałam karteczkę z pierwszymi 3 zdaniami głównemu kucharzowi, który stał na sali i pokazał mi co mogę jeść. Niestety z mięs było niewiele albo czasem nic bo wszystko w sosach i panierce więc sam zaproponował mi że coś mi przygotują i tak już zostało do końca pobytu:-) jak się tylko pojawiałam w restauracji kucharz przynosił mi przygotowane mięsko, za każdym razem miałam coś innego i powiem szczerze, że znajomi mi zazdrościli bo miałam lepsze od nich:-) Do tego dobierałam sobie ryż, ziemniaki lub frytki i sałatki. Zdarzyło się nawet kilka razy ,że mogłam zjęść ciastko coś w rodzaju musu czy budyniu i też zapewniali mnie że bez mąki. Ogólnie czułam się tam dobrze, żadnych objawów żołądkowych wiec mam nadzieję że glutenu tam nie było. Jestem zachwycona taką miłą i pomocną obsługą:-) i oczywiście polecam wczasy w Turcji:-)
ODPOWIEDZ