TURCJA

Miejca w kraju i za granicą przyjazne bądź nieprzychylne "bezglutenowcom"

Moderator: Moderatorzy

kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

TURCJA

Post autor: kinga »

Witam- od 20 czerwca będę z córcią w Turcji i dlatego mam parę pytań:
gdzie można kupić produkty bezglutenowe?
jak powiedzieć,że chcemy kupić coś bezglutenowego?
gdzie można zjeść coś bezglutenowego i jak to jedzonko zamówić?

Z góry dziękuję za informacje i życzę udanych wakacji :P
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Obawiam sie, ze chyba nie uda ci sie kupic tam zywnosci bezglutenowej...ja zamawialam w knajpkach salatki i samo miesko(co tez nie bylo latwe)bardzo powszechne jest tam do wszystkiego ciasto pieczone w piecu na miejscu, cos jak pizza, ale samo ciasto bez dodatkow i tym sie najadaja, nie pamietam, zeby funkcjonowalo cos takiego jak frytki itd...ja jadalam raczej w malych miejscowosciach i niekoniecznie kurortach,moze tam jest lepiej.
Betina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pn 04 paź, 2004 13:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Betina »

byłam niedawno w Turcji i faktycznie głównie jadlam miesko i na śniadanie fantastyczny bialy ser z pomidorami - istne cudo. Nie wiem jednak czy to dla dziecka dobre.
na jedno trzeba uważać czasami w hotelach podaja ryz z makaronem - zgroza. To maly makaronik i poczatkowo myslałam ,ze to zmieszali 2 gatunki ryzu : biały i ciemny - a to ciemniejsze to byl makaron!!!
teraz bedzie wiecej owoców, to moze bedzie łatwiej, ale na chlebek w sklepach nie liczyłabym. Ja zabrałam ze soba pół walizku ryzowego i kukurydzianego chrupkiego i zabieralam go sobie na sniadanie.
Ogólnie było nieżle. Nie wiem w jakim wieku jest dziecko, ale wzięłabym ze 2 słoiczki dania bezglutenowego dla niemowlaków do odgrzania. Czasami, na wyjazdy, tez biore je dla siebie , na czarną godzine - a mam 30 lat i całkiem niezle mi to smakuje.

pozdrawiam i udanych wakacji
beti
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Wielkie dzięki za wszystkie informacje.Córka ma już 12 lat więc będzie łatwiej,bo lubi wszystko co jest z grila a w tym hotelu jest dużo dań z grila. Chleb biorę z Polski,bo tam mam lodówkę,więc mogę go przechować. :P
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Witam!
W Turcji również można kupić żywność bezglutenową. Żywność jest dostępna w supermarketach Migros które znajdują się w: Adana, Antalya, Ankara, Bodrum, Fethiye, Istanbul, Izmir, Mersin. Są to produkty Glutano, ponieważ nie ma jeszcze firmy produkującej wyłącznie żywność bezglutenowcom. Jedynie Turecka firma Eti produkuje ciastka o nazwie Eti Pronot, które są przeznaczone dla osób stosujących dietę bezglutenową i są oznaczone przekreśłonym kłosem. Te ciastka również można nabyć w sklepie Migros, kosztują 0,95 YTL (nowych tureckich lirów, na polskie ok. 2,5 zł na dzień dzisiejszy). Np. makaron Glutano kosztuje ok.9 YTL, musli 3,6 YTL, słodkości typu ciastka 4-5 YTL. Jeżeli chodzi o chlebek, to w Stambule jest piekarnia która produkuje chlebek bezglutenowy- Istanbul Halk Ekmek.
bezlglutenowy po turecku to- glütensiz (lub glutensiz)
mąka- un
bez mąki- unsuz
celiakia- çölyak (lecz niewiele osób zna tę chorobę)
ryż- pilav
Rzeczywiście często ryż jest z małymi makaronikami, więc możemy poprosić bez makaronu- makarnasız pilav
Myślę że bez problemu można się wyżywić w Turcji nawet bez gotowej żywności, jest tyle świerzych warzyw, owoców, mięsko z grila, przepyszne soki świerzo wyciśnięte bez dodatków,itd..Warto wziąć z Polski chlebek.
Jeszcze jedno, dla bezglutków którzy jadą do Turcji, warto kupić pekmez- syrop z czarnych winogron, morwy, który jest polecany dla chorych na anemię, mających niedobory żelaza, oraz tahin- masa sezamowa, która w połaczeniu z pekmezem tworzy dobry przysmak na kanapkę..polecam szczególnie dzieciom. Trzeba się najeść świerzych fig, morw, itp. których u nas nie ma..
Pozdrawiam i życzę wspaniałych wakacji! :)
Betina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: pn 04 paź, 2004 13:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Betina »

hej Nastka , dzieki za te informacje, co prawda ja teraz nie jade do Turcji , ale na pewno i mnie się te informacje przydadzą. Zwłaszcza te o supermarketach, ceny widze tam całkiem przystępne , za tę żywność bezglutenową. :cheesy:
beti
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

Nastka spisałaś sie na 6+ SUPER INFO :mrgreen:
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Nigdy bym nie przypuszczala, ze mozna tam cos bezgutenowego znalezc z oznaczeniem przekreslonego klosa....ja chyba nie podjelabym sie szukania tych sklepow np w Stambule, ktory jest wiekszy od Wwy kilkakrotnie i ma chyba 6mil. mieszkancow...i jak sie tam czlowiek zgubi to jak sliwka w kompot.....no ale dobrze wiedziec. Wielkie dzieki
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Nastka-jesteś WSPANIAŁA!!! :lol:
takie informacje są na wagę złota albo ciasteczek-oczywiscie bezglutenowych.
Pozdrawiam i życzę udanych wakacji :P
kinga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 490
Rejestracja: pn 14 mar, 2005 11:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kinga »

Niedawno wróciłam z Turcji i jestem zachwycona :lol: wszędzie gdzie prosiłam o potrawy bezglutenowe dostawałam kilka wersji-mięsko oczywiście z grila,mnóstwo najrozmaitszych sałatek do tego ryż albo pieczone ziemniaczki a na deser owoce:melon,arbuz,pomarańcze.
Turcy są bardzo przyjaźni i otwarci i nie miałam żadnych problemów z jedzeniem dla córci,a w dodatku byłam bardzo zaskoczona kiedy w zwykłym sklepie spożywczym zobaczyłam ciasteczka bezglutenowe :lol: Dzięki jeszcze raz Patka za wszystkie informacje-bardzo się przydały :!:
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Dziewczyny - ja też jadę do Turcji i niestety będę miała "firmowe" wyżywienie. Czy miałyście z czymś takim do czynienia ?
Czy jadłyście np. pudding ryżowy ? (słowo ryżowy brzmi obiecująco).
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Cieszę się że informacje się przydały. :D
Ja niedawno wróciłam z Turcji. Niestety nie obeszło się bez wpadki- właśnie na ryżu z małymi makaronikami (sehriye), ale to dlatego że były tego samego koloru co ryż ;)
Zrealizowałam swój cel i udałam się do Egejskiego Stowarzyszenia Celiakii w Izmirze. Dla tych, którzy się wybiorą jeszcze do Turcji mam listę produktów bezglutenowych Dr.Oetkera, opublikowaną również w czasopiśmie wydawanym przez stowarzyszenie. Warto się zaopatrzyć w tureckie desery (w proszku), których w polskiej ofercie Dr.Oetkera nie ma.
Po krótce desery bezpieczne:
Sutlac
Kazanibi
Keskul
Tavukgogsu (deser z piersia kurczaka-przepyszny)
wszystkie budynie (puding)
wszystkie bite śmietany (krem santi)
sosy czekoladowy i owocowy
mus czekoladowy

W Turcji wszystkim chorym na celiakię zwracane są koszty żywności bezglutenowej, która jest wypisywana na receptę- mąka, makarony,ciasteczka itp. z firm Glutano, Loprofin, itp.
Trzeba tylko zebrać badania i stanąć przed komisję lekarską.
Stowarzyszenia co roku organizują pikniki czy też kolacje dla chorych na celiakię.
Apropos w Turkish Airlines jest bezglutenowe menu, nie zapomnijcie je zamówić przy rezerwacji lub parę dni przed wylotem ;)
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Jak dla mnie bomba, nigdy by mi do glowy nie przyszlo, ze jest tyle mozliwosci w Turcji, ja radziam sobie jak zwykle- jadlam glownie warzywa owoce i pieczone mieso. Moze jeszcze kiedys sie wybiore i skorzystam z tych inf.
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

W Stambule otwarto restauracje bezglutenową Miss Caramel. Prowadzi ją pani chora na celiakię. Można tam dostać ciasta, torty, ciastka, rachatłukum (tur. `lokum`, przysmak turecki), zupy, konfitury, kiszone i marynowane warzywa.
Oto adres:
Miss Caramel

Zuhuratbaba Mah. Hüdaverdi Cad. Okçu Şenöz Apt. No:2/13 Bakırköy - İSTANBUL

Tel: (00 90) 212 - 571 42 56

Fax: (0090) 212 - 570 51 23

Zamieszczam link do artykułu, do obejrzenia zdjęć :) :
http://arsiv.sabah.com.tr/2006/06/10/cp ... 0-101.html

[ Dodano: Czw 13 Gru, 2007 17:43 ]
W Turcji są dostępne nowe mieszanki mąk bezglutenowych. Podaję link w języku angielskim:
http://www.yuva-shop.com.tr/index.php?id=200000&dil=EN

[ Dodano: Wto 15 Sty, 2008 18:07 ]
Od stycznia 2008 roku produkty Schar'a są dostępne w marketach Real i Carrefour.
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Spis marketów w Turcji, w których można zakupić żywność bezglutenową:
http://www.glutenvesiz.com/zincirmagazalar.html
Obrazek
ODPOWIEDZ