WŁOCHY

Miejca w kraju i za granicą przyjazne bądź nieprzychylne "bezglutenowcom"

Moderator: Moderatorzy

TheLibelle91
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: śr 11 kwie, 2012 14:50
Lokalizacja: Kraków

Post autor: TheLibelle91 »

Wybrałam sie na kilka dni do Włoch. Pojechałam tam z wielką nadzieją na wspaniałą przygodę i zjedzenie czegoś pysznego w restauracji i nie zawiodłam się! :)

Pierwsze dwa dni spędziłam w Bolonii. Tutaj jednak nie udało mi sie zjeść niczego bezglutenowego gdyż restauracje które znalazłam w internecie okazały się byc daleko od centrum a nie chciałam tracić całego dnia aby ich szukac. Jednak weszlam do pierwszego duzego superkmarketu i tam poczulam sie jak w raju! Cała połka byla zaladowana bezglutenowymi rzeczami, bylo tam pieczywo, cukierki, ciastka, makarony i nawet piwo^^
Jednak większa radośc poczulam przy stoisku z wedlinami, było to zwykłe, glutenowe stoisko. Kazda szynka czy kielbasa miala napis "bez glutenu", wiekszość była też bez laktozy. Było tego mnostwo. Ja przywiozłam ze soba trochę Włoch, prawdziwą szynkę parmeńską i salami! :) Do tego na głownej ulicy Bolonii znalazlam prawdziwa bezglutenowa cukiernie a w niej pyszne rogaliki!

Nastepny dzien spedzilam we Florencji. I tu spelnilo sie moje marzenie, zjadlam w prawdziwej wloskiej restauracji! To miejsce to restauracja Ciro&Son, w samym centrum Florencji. Z naszego forum miałam przygotowaną karteczkę o mojej diecie i pokazałam ją kelnerowi. On od razu wiedział o co mi chodzi jednak na moje pytenie o pizze odpowiedzial, ze trzeba ja zamowic dzien wczesniej :( Zamiast tego dostalam jednak menu pelne makaronow. Wybralam pesto, by to najlepszy makaron w moim zyciu! Do tego obsługa była bardzo kompetentna, wszyscy wiedzieli o co chodzi a kelner dopytywal czy moge jesc orzech i parmezan :) I po makaronie nie mialam zadnych objawow a w moim przypadku to mowi bardzo duzo! :) Na deser jadlam pyszne włoskie lody. I musze jeszcze dodac, ze ceny naszych dan niczym nie roznily sie od glutenowych. Do tego obsługa była przemila, miałam tez wrazenie, ze traktuja mnie wyjatkowo, z wieksza uwaga niz moje glutenowe kolezanki :)

Ten wyjazd uświadomił mi, ze mozna zyc normalnie! I bardzo bym chciala, zeby swiadomosc w naszym kraju wieksza, bo teraz wiem, ze sie da! Marze o tym zeby znowu odwiedzic Włochy i to nie tylko ze wzgledu na jedzienie :)
Michel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: śr 06 lut, 2013 17:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: WŁOCHY

Post autor: Michel »

Witam,

Właśnie wróciłem z Rzymu, i tym którzy się wybierają polecam pizzerię Voglia di Pizza 21min na piechotę na południe od Watykanu, blisko targu Fiori:
http://www.vogliadipizzaglutenfree.com/

Świetna okolica, ceny pizzy 10 euro, do tego osobne menu, w którym oprócz pizzy, można znaleźć bezglutenowe desery, zupy, makarony, piwa!

Tanio, dobrze i miło!

Polecam.
kelpii
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 03 lip, 2013 21:44
Lokalizacja: Berlin/Szczecin

Re: WŁOCHY

Post autor: kelpii »

Właśnie wróciłam z nart w Livigno i zakochałam się w świadomości Włochów jeśli chodzi o gluten! Wszyscy wiedzą co to jest, nie trzeba tłumaczyć nikomu że nie chodzi mi o glutaminian sodu i zapytanie "senza glutine" wywołuję zawsze chęć pomocy i przeszukiwanie sklepowych półek w poszukiwaniu upragnionych produktów ;) W zwykłych, małych sklepach wielkość naszej polskiej "żabki" można znaleźć bezglutenowe makarony, wafle ryżowe, jogurty, parówki, pesto - ogólnie na dużej większości produktów brak glutenu jest oficjalnie znakowany.

Marzyła mi się bezglutenowa pizza we Włoszech ale w tak małej miejscowości jak Livigno nie nastawiałam się specjalnie na takie cuda. Mieszkam w Berlinie i w całym mieście bezglutenową pizzę mogę dostać tylko w jednym barze. Jakie było moje zdziwienie jak pewnego dnia zaszliśmy do jednej z wielu restauracji o Nazwie "Helvetia" w samym centrum żeby coś zjeść i na moje pytanie czy mają cokolwiek bezglutenowego zapytano mnie się czy chcę pizzę czy makaron?! :galy: myślałam że z radości tam umrę :D Pizzę dostałam idealnie podaną na specjalnej aluminiowej tacce żeby uniknąć kontaminacji, a na moje pytanie ile taka specjalna pizza kosztuje - popatrzyli sie na mnie jak na wariatke i powiedzieli że tyle ile w karcie. Cena za pizze bezglutenową IDENTYCZNA jak za pizzę normalną, czyli 7 Euro.... Szczerze polecam! Jedzonko pyszne, obsługa super sympatyczna :) Bezglutenowa pizza we Włoszech odhaczona :D

Bezglutenowe życie we Włoszech jest cudne :)
Jakby się ktoś do Livigno wybierał to niech pisze śmiało a doradzę w czym mogę :D
agaru777
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: sob 12 lip, 2014 13:37

Re: WŁOCHY

Post autor: agaru777 »

A w którym miejscu mogę znaleźć tę informację do wydrukowania o diecie bezglutenowej?
Wybieramy się na urlop do Włoch a jedna z moich córek choruje na celiakię.

Pozdrawiam
Agnieszka
Vladka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 15 cze, 2016 19:21
Lokalizacja: Warszawa (Bielany)

Re: WŁOCHY

Post autor: Vladka »

Witajcie, wybierając się do Włoch znalazlam taką oto listę restauracji w rejonie Pizy - moze komuś się przyda - http://www.celiachiaitalia.com/locali_s ... ia_di_pisa
Ostatnio zmieniony śr 20 lip, 2016 08:42 przez Vladka, łącznie zmieniany 2 razy.
Vladka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 15 cze, 2016 19:21
Lokalizacja: Warszawa (Bielany)

Re: WŁOCHY

Post autor: Vladka »

Tutaj zdaje się całe Włochy.
Pizzerie http://www.celiachiaitalia.com/locali_s ... r_celiaci/
Ostatnio zmieniony śr 20 lip, 2016 09:07 przez Vladka, łącznie zmieniany 2 razy.
Adrian
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1055
Rejestracja: pn 13 sie, 2012 21:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: WŁOCHY

Post autor: Adrian »

Vladka pisze:Tutaj zdaje się całe Włochy.
Pizzerie http://www.celiachiaitalia.com/locali_s ... r_celiaci/
Świetna robota, dzięki za link, na tej stronie widać jak daleko jesteśmy w tyle za Włochami :!: :)
Vladka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: śr 15 cze, 2016 19:21
Lokalizacja: Warszawa (Bielany)

Re: WŁOCHY

Post autor: Vladka »

Oj daleko, daleko... Widziałam gdzieś szukając wakacji listę hoteli w Europie. Lista chyba dawno nie aktualizowana, w Polsce 9, inne kraje po kilkadziesiąt, czasem koło 100, Włochy - 320!
ODPOWIEDZ