WŁOCHY

Miejca w kraju i za granicą przyjazne bądź nieprzychylne "bezglutenowcom"

Moderator: Moderatorzy

amazonka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: wt 29 cze, 2004 14:41
Lokalizacja: Kraków

WŁOCHY

Post autor: amazonka »

jka jest z jedzeniem we Wloszech gdzie dostane produkty??
malutka
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Cóż, wystarczy poszukać (opcja wyszukiwarki na górze strony), np.
viewtopic.php?t=59
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Dla nacieszenia oka ;) i ewentualnie jakby ktoś był we Włoszech stronka ze sklepem internetowym:
http://www.bottegasenzaglutine.com/
Produkty działami są wypisane z lewej strony.
Wojtek

Post autor: Wojtek »

W zwykłym supermarkecie był cały regał z żywnością bg.
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Przeczytałam na stronie internetowej włoskich bezglutków (na ich forum), że trzeba uważać w knajpkach na rizotto. Często sie zdarza, że kucharze podlewają podsmażony ryż wrzątkiem w którym gotuje się makaron (oczywiście pszenny) - z wygody, mają go "pod ręką". Dlatego zawsze należy powiedziec kelnerowi, że jest się na diecie bezglutenowej - aby tego nie zrobili.
glutato
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pn 07 sie, 2006 02:06
Lokalizacja: Kraj

Post autor: glutato »

Jestem zdruzgotany jak duzo jeszcze do zrobienia jest w Polsce. Mam nawigacje samochodowa i oto co znajduje na wloskiej stronie celiaczkow http://www.celiachia.it/ ... liste pizerii itd przeznaczona dla nawigacji samochodowej.... Po prostu wczytujesz doprowadz mnie do najblizszej pizzerii bezglutenowej i nawigacja prowadzi cie krok po kroczku...
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

OK, przyszedł moderator i podzielił wątek :) Kto chce kontynuować temat żywności bg we Włoszech, niech to robi w tym wątku. Kto chce kontynuować temat pizzy w Polsce, niech to robi tutaj: topics10/tesknoty-za-pizzeria-vt1606.htm#14433
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

niestety przypuszczam że aby dobrze się poruszać po bzglutenowych produktach we włoszech jak i w innych krajach niezbędny jest język - bez tego ani rusz i nie ma czego szukać...
"...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi - bo nie jesteś sam. Niech dobry Bóg zawsze cię za rękę trzyma..."
Awatar użytkownika
meggy
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: pn 04 wrz, 2006 10:25
Lokalizacja: Śląsk/Wrocław

Florencja

Post autor: meggy »

Witam
Spędziłam 5 dni we Florencji i z pewnością tam wrócę! Jeśli chodzi o jedzenie bezglutenowe to nie było żadnych problemów. Ale do rzeczy. Żywność bezglutenową kupuje się w aptekach (z reguły w tych większych jest duży wybór). W sumie znalazłam takie firmy: Schaer, Pandea, Celiapan, Gluno, OrgraN, Galbusera, Giusto, Glutafin, Valpiform, DS. Food
Nawet w supermarketach (Esselunga, Coop) można znaleźć niektóre te firmy.
Ale najważniejsze, w samej Florencji jest około 6 restauracji, które serwują jedzenie bezglutenowe. Polecam „Il Portale” (Via Luigi Alamanni, 29/Ligi). Dostałam menu z naklejką (A.I.C - Associazione Italiana Celiachia). Wybór był ogromny: pizze, typowe włoskie potrawy, desery, ryby. Cena, w porównaniu do jedzenia glutenowego, była taka sama. Polecam też drugą restaurację Al Tranvai (Piazza T. Tasso, 14/Pizza).
Znalazłam też lodziarnie, gdzie lody miały naklejkę Gluten free, mieli nawet rożki bezglutenowe.
A bym zapominała, kupiłam sobie dwa piwa (w aptece :) ), będę się nimi delektować jutro.
Jeśli ktoś byłby zainteresowany to mam adresy sklepów, restauracji, pliki są w Wordzie.
Polecane strony
http://www.celiachia.it/
http://www.icavallacci.it/ - strona restauracji w miejscowości Impruneta, można zobaczyć, jakie mają menu bezglutenowe
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

wzruszyłam sie i zazdroszczę jak diabli .... kurka może być normalnie ...
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Matko kochana! Czytam i jednak nie dowierzam :P
Rewelacja! strasznie żałuję, bo jak bywałam we Włoszech, to jeszcze nie byłam zdiagnozowana i nie mogłam się cieszyć tym wszystkim. A ostatnio jakoś Włochy nie po drodze...
Obrazek
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

U nas też tak może być, uwierzcie. To wymaga czasu i ogromnej pracy organicznej, ale może tak być. W kraju pizzy i pasty do tego doszli, my możemy mieć to samo w kraju chleba.

Mają tam bardzo silne stowarzyszenie celiaków.... :!: :!: :!:
Obrazek
Awatar użytkownika
meggy
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 51
Rejestracja: pn 04 wrz, 2006 10:25
Lokalizacja: Śląsk/Wrocław

Florencja cd.

Post autor: meggy »

Wróciłam w sobotę z dwu tygodniowego pobytu we Florencji i trochę uzupełnie mój wcześniejszy opis.

Restauracje
Wypisze wszystkie restauracje jakie są we Florencji (ale nie w każdej byłam):
Il Portale (via Luigi Alamanni 29/r) Jest otwarta od 10 do 24, byłam tu dwa razy i rewelacja, pizza margherita smakowała tak samo jak ta, która jadłam zanim przeszłam na diete.
La Gratella (via Guelfa 81/r) Też polecam, wybór również ogromny, nawet na rachunku, który dostałam mają napisane, że "specjalizują się w menu dla celiaków"
Al Tranvai (piazza T.Tasso 14/r)
I 4 Amici (via degli Orti Oricellari 29) Jest zaraz obok restauracji Il Portale, ale była otwarta tylko na kolacje i jakoś nie udało mi się tam zjeść
La Fresca (via Faentina 70/r)
Targa Bistrot - Caffe Concerto (Lungarno Colombo 7)
Camillo (Borgo S. Jacopo 57) niestety była zamknięta, z powodu urlopu
Ciro & Son (Via del Giglio 26/28r) również była zamknięta z powodu urlopu

Sklepy, apteki
Najlepsza apteka, gdzie wybór jest ogromny jest na dworcu Santa Maria Novella, ale również na Piazza M. Aldobrandini zaraz obok Bazyliki San Lorenzo jest apteka, gdzie można było dostać np. piwa bezglutenowe. Z tego co zauważyłam to Schaer był najtańszy, tzn. cena była taka sama jak w Polsce, ale warto spróbowac też np. chleba firmy Giusto, bo naprawdę wygląda i smakuje jak ten glutenowy. Firm jest dużo, tak jak pisałam we wcześniejszym poście.
Jeśli chodzi o supermarkety, to tam gdzie miszkałam był taki sklep (coś takiego jak Biedronka, chodzi o wielkość) Standa co prawda wybór nie był ogromny, ale były ciastka, krakersy frimy Galbusera, makarony, mąka.
Za to w sieci hipermarketów Coop jest już o wiele wiecej http://www1.ipercooptoscana.it/index2.p ... achia_prod Co prawda nie byłam w takim dużym hipermarkecie, ale znalazłam mniejszy na Via Cimabue 47 r, i tam nasze jedzenie było wymieszane z glutenowym, z tym że przy naszym była naklejka przekreślonego kłosa, nie było problemu żeby znaleźć. Wybór był ogromny, bo nawet firma Coop ma własne produkty bezglutenowe, a co mi sie podobało, to to że w zamrażarkach było też nasze jedzenie np pizza, czy ravioli, tiramisu, czy nawet chleb zamrożony. A wszystko te firmy DS Food.
Powtórze się może, ale naprawdę polecam Florencje, miasto nie jest ogromne, ale z jedzeniem nie ma żadnych problemów.
"Świat pełen jest osób pilnujących własnych przywilejów i cudzych obowiązków"
estera winiarz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: wt 07 sie, 2007 14:43
Lokalizacja: włochy

Post autor: estera winiarz »

mieszkam we Włoszech;mam córkę 3 letnia i synka 14 miesięcznego,którzy sa bezglutenowcami.obecnie jestem na wakacjach w Polsce i jestem zszokowana.gdyby nie to forum to chyba bym wróciła od razu.jaka tu jest niewiedza na temat celiakii!!!np.w sklepie(bez Nazwy)pani podała mi do czytania książkę"dziecko z cliakia w rodzinie Polskiej" wydana w 1991 roku!!! a co mam tam czytać?jeśli chodzi o wykaz produktów dozwolonych to w żadnym sklepie ze zdrową żywnościa nikt nic nie wiedział!gdy zapytałam w aptece o witaminy dla dziecdi które nie zawierają glutenu aptekaż zapytał:a co to gluten/naprawdę wam współczuję.już kilka osób wam pisało jak jest we Włoszech.jeżeli chcecie wiecej informacji to piszcie:esterawiniarz@yahoo.it.a tak na marginesie to mam 25 lat i mieszkam w Signi/koło Florencji.szukam osób które mieszkaja w oklolicy i chciałyby nawiązać kontakt.wracam do Włoch 12 września bo córka 13 idzie do szkoły (gdzie będzie dostwać obiady 100% bezglutenowe).piszcie wtdy na mo numer:(+39) 393/14 15 603.na imie mam Estera.lub gdy koś z wsa wybiera sie na wakacje chetnie udzile pomocy.ciao
Awatar użytkownika
Janis_J
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: ndz 18 cze, 2006 11:25
Lokalizacja: ..

Włochy są OK :)

Post autor: Janis_J »

Polecam jak najbardziej. jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Nie spodziewałam się, że uda mi się we włoskiej pizzeri zjeść naszą pizzę . a tum proszę. O! jakieś było moje zdziwienie, kiedy kelner wiedział o czym do niego rozmawiam :) nie ważne, że ni w ząb po angielsku nie da rady, ale moc gestykulacji czyni cuda , no i z małą pomocą "senza glutine". Dwa magiczne słowa, i już po chwili na moim talerzu wylądowała ciepła, pachnąca pizza. taka jak inne na sąsiednich stolikach :-) tu ukłon dla Estery :-) Dzięki za pomoc w dotarciu do celu :-)
Co do sklepów, w każdym większym supermarkecie, nie ma problemu, z mąką, ciastkami czy makaronem.
Podrzucę Wam linka : http://www.dspizzapoint.com/en/ , gdzie znajdziecie listę restauracji z naszą żywnością, niekoniecznie tylko pizzą.
jeśli ktoś przypadkiem zawędruje na Sardynię, to służę pomocą. Na dziś jestem jeszcze na bieżąco :) i przez najbliższy tydzień :)) w razie pytań zapraszam na priv.
Reasumując, bardzo duży plus.
Ostatnio zmieniony pn 14 lip, 2008 22:31 przez Janis_J, łącznie zmieniany 1 raz.
..::forgive and forget and you will never regret::..
ODPOWIEDZ