Czym jest gluten??

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Czym jest gluten??

Post autor: sisi »

http://www.food-info.net/pl/qa/qa-wi4.htm
Gluten jest grupą protein w zbożach zwłaszcza w pszenicy. Pszenica jest blisko związana z innymi zbożami takimi jak ryż, jęczmień i owies gdyż te ziarna także zawierają gluten. Gluten to proteiny w pszenicy, które są odpowiedzialne za silną strukturę ciasta.

Czegoś tu nie rozumiem... <mmm>
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

A tak konkretnie to czego? W sumie rozsądny artykulik, jak rzadko:
Celiakia jest chorobą genetyczną. Czasami choroba ta jest wywoływana lub staje się aktywna po operacji, ciąży, urodzeniu dziecka, infekcji wirusowej lub ciężkim stresie emocjonalnym.
I nic o małych dzieciach... ;)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

ryż nie zawiera glutenu
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Czego?... dokładnie pogrubionego zdania, że niby ryż też zawiera gluten!
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Chyba tam powinno być żyto zamiast ryżu, tak na chłopski rozum...
Zresztą o ile w warstwie merytorycznej tekst ujdzie (z wyjątkiem tego ryżu!), o tyle napisane to jest jakoś "po polskiemu", chyba żywcem i nieporadnie nieco tłumaczone.
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

może w oryginale było rye co przetłumaczono na ryż
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
sisi
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 02 lis, 2006 21:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sisi »

Sami przyznajcie, że osobę mało wtajemniczoną może ten ryż w błąd wprowadzić!
Martusia 04.10.2005r - wciąż diagnozowana...
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Magdalaena pisze:może w oryginale było rye co przetłumaczono na ryż
DOKŁADNIE :D
to cytat z angielskiej wersji strony:
Wheat is closely related to other cereal grains, especially rye, barley, and oats, hence these grains also contain some gluten.
tutaj po angielsku całość: http://www.food-info.net/uk/qa/qa-wi4.htm

Napisałem im prośbę, aby to zmienili. Na razie dostałem info z automatu:
Zespół Food-Info z Uniwerytetu w Wageningen odpowie na Państwa pytania jak najszybciej.
Na pytania w języku polskim odpowiada Koło Naukowe Technologów Żywności przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
:)
Ostatnio zmieniony śr 18 kwie, 2007 02:03 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Celiakia jest chorobą genetyczną. Czasami choroba ta jest wywoływana lub staje się aktywna po operacji, ciąży, urodzeniu dziecka, infekcji wirusowej lub ciężkim stresie emocjonalnym.
Czy ktoś może powiedzieć coś więcej na ten temat? Ze swoich doświadczeń, lub posiada jakąś książkową wiedzę na ten temat. Nigdy nie słyszałem o takiej możliwości "nabycia" celiakii(nabycia w sensie uaktywnienia się).

Nie zastanawiałem się nigdy dlaczego Celiakię wykryto u mnie dopiero koło 20-tego roku życia...a po przeczytaniu tego zauważyłem zbieżność z moimi doświadczeniami. W 2001 roku miałem większą operację i mniej więcej po roku wykryto u mnie celiakię.
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

miszczPZ pisze:Nigdy nie słyszałem o takiej możliwości "nabycia" celiakii(nabycia w sensie uaktywnienia się).
A ja słyszałam, dysponuję nawet odpowiedniś literaturą. Niestety nie w tym momencie (bo siedzę w pracy). Ale na Forum jest kilka osób, u których celiakia "objawiła się" po ciąży.
miszczPZ pisze:W 2001 roku miałem większą operację i mniej więcej po roku wykryto u mnie celiakię.
Bardzo możliwe, że był to czynnik indukujący. Stres (silny), jakim jest operacja chirurgiczna może IMHO być induktorem. Tak jak antybiotykoterapia, chemioterapia itp.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Post autor: miszczPZ »

Dziękuję za te linki, ale nie o to mi chodziło. Chodziło mi o tą wytłuszczoną część zdania, czyli że celiakia może ujawnić się po operacji. I pytałem czy ktoś ma osobiste doświadczenia w tym względzie. W wątkach dotyczących ujawnienia się celiaki u dorosłego człowieka główną podawaną przyczyną jest stres. Natomiast o operacji nie ma nic. I zaciekawiło mnie, czy wymienienie operacji jest spowodowane tym, że człowiek wtedy właśnie jest w dużym stresie, czy może sowodowane jest jakimś innym czynnikiem/czynnikami.
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

No ale wiesz, każda operacja, wykraczającą poza np. jakieś małe zeszycie, to przyczyna wielkiego stresu, nawet, jeśli do końca nie uświadomionego. Do tego dochodzi jeszcze narkoza, tez stresująca. Moim zdaniem czynników aż nadto.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

miszczPZ pisze:W wątkach dotyczących ujawnienia się celiaki u dorosłego człowieka główną podawaną przyczyną jest stres. Natomiast o operacji nie ma nic.
Stresu nie można rozumieć jednowymiarowo, tylko jako napięcia psychicznego, w dodatku negatywnego. Choroba, zwłaszcza ból, operacja, duże ilości leków (np. narkoza) to też stres dla organizmu. Nie psychiczny (chociaż taki też), ale fizyczny. O tym się na ogół nie myśli. Stres psychiczny to myśl o pójściu do dentysty, stres fizyczny to ból podczas rwania zęba. Taki przykład. ;)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

ja mam celiakie dziedzicznie bacia najprawdopodobniej kiedys chorowala na celiakie a wiadomo wtedy nie byla tak rozwinieta medycyna , i zmarla na nowotwór jelita.
ODPOWIEDZ