Warszawa - komunia bezglutenowa dla wszystkich

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Warszawa - komunia bezglutenowa dla wszystkich

Post autor: Małgorzata »

Bardzo mi miło powiadomić wszystkich zainteresowanych, że począwszy od 7 grudnia 2008 roku rozpoczyna w Warszawie funkcjonowanie duszpasterstwo dla osób na diecie bezglutenowej: kościół św. Ducha ojców Paulinów, przy ul. Długiej (róg Freta) na Starówce.

Co tydzień, od 7 grudnia, na mszy o godz. 11.00 będzie możliwość swobodnego przyjęcia komunii św. przez osoby na diecie bezglutenowej (pod postacią wina), bez wcześniejszego zapowiadania się w zakrystii, zaświadczeń itd.
Po mszach jest także dla chętnych możliwość spotkań, dyskusji, rozwijania duszpasterstwa - wszystko zależy od liczby i chęci osób, które będą chciały przychodzić.

Stowarzyszenie pragnie gorąco podziękować Księdzu Arcybiskupowi Kazimierzowi Nyczowi, który podszedł ze zrozumieniem do naszych problemów.

Jednocześnie chcę wszystkich poinformować, iż sprawa bezglutenowych komunikantów (certyfikowanych, zgodnych z prawem kanonicznym) jest sprawą otwartą. Opłatki zyskały aprobatę kurii, a Stowarzyszenie wciąż pracuje nad tym, aby stały się one dostępne dla wiernych (jeśli będzie zainteresowanie o możliwości ich używania w Warszawie porozmawiamy właśnie 7 grudnia).

Mam nadzieję, że to co udało się w Warszawie i nad czym wciąż pracujemy będzie możliwe wkrótce także w całej Polsce.

Serdecznie wszystkich zapraszam w imieniu ojca Alberta :)
Ostatnio zmieniony wt 25 lis, 2008 10:52 przez Małgorzata, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Ależ ja Wam w tej Warszawie zazdroszczę. Nawet mojej Asi nic nie powiem, bo będzie zrozpaczona, że we Wrocławiu jest to takie skomplikowane.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Było bardzo ok. Kościół w centrum (jakoś udało mi się zaparkować na Długiej), niezbyt duży i raczej pustawy. Ojciec Albert wyjaśnił sytuację wiernym i wyszedł z kielichem równolegle do celebransa z komunikantami. Piliśmy kolejno wino z kielicha, a ojciec wycierał brzeg naczynia.
A osób do komunii pod postacią wina było całkiem sporo - czy ktoś liczył ?

Brawo dla Stowarzyszenia za zorganizowanie tego przedsięwzięcia !
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Magdalaena pisze:A osób do komunii pod postacią wina było całkiem sporo
No gratulacje!!
Proszę o więcej relacji! :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Tak, moim zdaniem było bardzo pozytywnie, zachęcam wszystkich zainteresowanych do przychodzenia, zawsze w niedzielę na 11.00. Nie trzeba się zgłaszać wcześniej, zapowiadać, tłumaczyć - tam wszystko jest proste :)

A 21 grudnia, po tej mszy planujemy spotkanie opłatkowe, zapraszamy. Poinformujemy jeszcze o tym na stronie.

Magdalaeno - w imieniu Stowarzyszenia dziękuję za miłe słowa :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasinka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 288
Rejestracja: wt 21 sie, 2007 22:36
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: Kasinka »

Ja byłam dzisiaj :) Byłam zaskoczona w ogóle ilością osób na mszy przy tak bliskim usytuowaniu kościołów obok siebie. Niestety Naszych nie było zbyt wiele, mam nadzieję, że będzie się to zmieniać rosnąco :D Byłoby miło pójść gdzieś razem na kawę po mszy... Do zobaczenia w niedzielę na spotkaniu opłatkowym. Czy to ma być tylko opłatek czy przynosimy coś jeszcze? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Zapraszamy wszystkich na spotkanie po mszy, około 12.00-12.15, w jednej z sal domu ojców paulinów przy ul. Długiej 3 (z boku przy kościele).
Jeśli ktoś chce i może - byłoby miło, gdyby przyniósł jakiś własny wyrób (wypiek) bezglutenowy (jednym słowem impreza zrzutkowa :) )

Będziemy mieć dla wszystkich kawę i herbatę (talerzyki, kubki, sztućce oczywiście też).

Serdecznie zapraszam wszystkich celiaków z Warszawy i okolic, którzy chcieliby tę chwilę przed Świętami spędzić wspólnie, dzieląc się bezglutenowym opłatkiem.
Obrazek
obiedwie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt 29 mar, 2011 19:54
Lokalizacja: Wysokienice

Post autor: obiedwie »

czy kawałek Hostii wkładany do kielicha z winem jest szkodliwy dla chorych na celiakię?
pewnie nie tu znowu piszę i administrator przeniesie to w kosmos ;p
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Hostia glutenowa jest szkodliwa. Czy ten kawałek po zamoczeniu w winie chcesz spożyć? Zamoczenie w winie ani przekonanie, że uprawia się kanibalizm (ciało Chrystusa) nie zmienia glutenowej natury opłatka. A jeśli chodzi Ci o zabrudzenie glutenem wina, to istnieje ryzyko, że trochę glutenu w winie pozostanie. Na pytanie ile nie da się odpowiedzieć. Trzeba uważać na wino podobnie jak uważa się na sztućce, którymi ktoś wcześniej jadł gluten itp.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

Ja jakoś nie umiałam w święta nie przyjąć Komunii. Poprosiłam księdza, żeby dał mi kawałeczek. I tak też się stało, dostałam ociupinkę, na szczęście nic mi nie było, dobrze się czułam. Nie chcę przyjmować Komunii pod postacią wina - cały kościół by gadał a po co mi to? Spróbowałam i było Ok.
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
JoannaFG
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 18 paź, 2010 14:20
Lokalizacja: Łowicz

Post autor: JoannaFG »

Moja parafia jest mała, ale ksiądz nie widział żadnego problemu w udzieleniu mi komunii z wina. Owszem robię wtedy za dziwo, ale da się przeżyć. Niepokoi mnie co innego. Ksiądz wrzuca do wina obrobinę opłatka. W Wielki Czwratek niestety ten opłatek trafił się mnie i ja to odczułam, było lekkie wzdęcie. Na szczęście na tym koniec. Postanowiłam jednak, że będę komunię przyjmowała rzadziej.
obiedwie
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: wt 29 mar, 2011 19:54
Lokalizacja: Wysokienice

Post autor: obiedwie »

chodziło mi o komunię pod postacią wina, przed konsekracją ksiądz dzieli Hostię na połowę i kawałek odłamuje i wrzuca do wina
w mojej rodzinnej parafi załatwiłam komunikanty niskoglutenowe
teraz jestem w trakcje złatwiania takich komunikantów do parafii zamieszkania, więc narazie przyjmuję pod postacią wina
nie mam po tym żadnych dolegliwości, ale w ogóle nie mam typowych objawów więc nie wiem co szkodzi
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Gluten wyniszcza powoli i zdradziecko, często bez objawów.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Madzia295
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 73
Rejestracja: ndz 10 sty, 2010 12:55
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Madzia295 »

Joanno FG :) dlaczego chcesz przyjmować Komunię rzadziej? Przecież można samemu lub za pośrednictwem księdza sprowadzić komunikanty niskoglutenowe :)
Jeśli masz z tym jakiś problem to napisz mi na priwa chętnie Ci pomogę :)
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Moja córka przyjmuje komunię niskoglutenową tuż przed wszystkimi innymi. Nikt nie zwraca na to uwagi.
ODPOWIEDZ