Alergia na nikiel czy chrom

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Alergia na nikiel czy chrom

Post autor: titrant »

Czy ktoś spotkał się z alergią na nikiel, chrom? Mam to paskudztwo, od lat nie noszę zegarka, bo pod nim robi mi się czerwony strup. Ostatnio skojarzyłem z tym powstawanie czerwonych, bolesnych plam na brzuchu w okolicy klamry od paska i na nosie, kiedy urwą mi się nanoski okularów. Najgorsze, że pół szczęki mam wypełnione amalgamatem; dziąsła krwawią mi od wielu lat, od wielu lat mam "nadwrażliwe zęby" i ogólny dyskomfort. Zanim dostanę się z tym do alergologa, dużo wody jeszcze upłynie.

Czy ktoś wie, co w takim wypadku można zrobić? Chodzi mi o zęby i o wszystko inne, np. jak to jest z gotowaniem (w garnkach ze stali nierdzewnej vs emaliowanych). Aha, dodatkowo nie mogę brać najpopularniejszych antyhistaminików, bo wszystkie są skażone mlekiem, a ja jestem na diecie bezmlecznej/bezglutenowej. Czy ktoś zna jakieś nieskażone antyhistaminiki?
Anawa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 38
Rejestracja: czw 13 mar, 2008 15:53
Lokalizacja: Suwałki

Post autor: Anawa »

od lat jestem uczulona na nikiel,podobne objawy jak u ciebie zatrzaski metalowe,zegarki ,kolczyki nic z tych rzeczy nie mogę nosic a co do zębów ja takie plomby musiałam powymieniać bo ciągle miałam buzię czerwona ,wyglądałam strasznie.Czasami jednak założę niklowaną biżuterię na jakieś wyjścia to po dwoch godzinach i tak muszę ściągać bo piecze niesamowicie.Rozmawialam ze stomatologiem to powiedziała że teraz do tych standartowych wypełniaczy na plomby nie dodają niklu no ale to jest opinia jednego lekarza.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Też to mam...
titrant pisze:od lat nie noszę zegarka, bo pod nim robi mi się czerwony strup.
Po kilku latach męki wymieniłam na taki z kopertą stalową i jest spokój. Doraźnie można pomalować niklowaną rzecz bezbarwnym lakierem do paznokci, dopóki nie odpryśnie, to jest o.k.
titrant pisze:jak to jest z gotowaniem (w garnkach ze stali nierdzewnej vs emaliowanych).
To znaczy co?? Garnki ze stali (zwłaszcza tej chirurgicznej) nie mają nic wspólnego z niklem, to najzdrowsze naczynia do gotowania. A emaliowane - to trzeba uważać aby kupować tylko te z atestem, nie jakąś najtańszą tandetę, bo tam może być pół tablicy Mendelejewa. Nie koniecznie nikiel, ale ołów itp.
A co do biżuterii - @Anawa, wiele firm swoje produkty promuje właśnie jako nie zawierające niklu. Ale nie będę ich reklamować, znane są z kosmetyków... ;)
I jeszcze osobna prośba do titranta - bardzo proszę używaj słowa "skażony" w jego normalnym, podstawowym, zrozumiałym dla wszystkich kontekście. Jeśli coś zawiera laktozę, czy nawet gluten, to nie jest skażone, ale np. zanieczyszczone.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Dziękuję, ale co do prośby:
kabran pisze: I jeszcze osobna prośba do titranta - bardzo proszę używaj słowa "skażony" w jego normalnym, podstawowym, zrozumiałym dla wszystkich kontekście. Jeśli coś zawiera laktozę, czy nawet gluten, to nie jest skażone, ale np. zanieczyszczone.
Dla mnie jest skażone, albo lepiej jeszcze - zatrute - bo po zjedzeniu tego czuję się jak po zjedzeniu trucizny. Ale niech będzie, będę używał neutralnego: zawiera gluten/mleko. A mogę pisać jad mączny/mleczny? Potrzebne mi to ze względów propagandowych. Muszę cały czas się upewniać i sobie przypominać, żeby nigdy nie poluzować warty...

Dzięki. A garnki ze zwykłej blachy nierdzewnej, takie w hipermarkecie kupione, najtańsze.
Ostatnio zmieniony czw 08 sty, 2009 20:04 przez titrant, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
magdusia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: czw 27 lis, 2008 12:14
Lokalizacja: Ząbki k.Warszawy

Post autor: magdusia »

Ja też jestem uczulona na nikiel.
Klamry od pasków maluję bezbarwnym lakierem do paznokci-działa dopóki się on nie zetrze,wtedy znowu maluję.
Magda.
Colitis Ulcerosa+Celiakia.
Na diecie od 15.12.2008r.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Dz. Z paskiem sobie poradziłem na razie tak, że znalazłem jakiś taki, który na metalowe części ma naszyte paski skórzane. Miałem szczęście na niego trafić gdzieś w lamusie :). I zacząłem nosić podkoszulek wpuszczony w spodnie, czego nigdy wcześniej nie robiłem.

Ale co z jedzeniem? Znalazłem co prawda w sieci wykazy produktów zawierających dużo niklu, więc odradzanych ludziom z alergią. Problem w tym, że wobec moich licznych innych alergii, potężnych i uniemożliwiających objawów nietolerancji glutenu i kazeiny, dyskomfortu gastrycznego po większości pokarmów itp., zostanie mi chyba przejść na odżywianie pozajelitowe :(. A garnki? Podobno nikiel uwalnia się do roztworu w środowisku kwaśnym. I występuje np. w normalnej stali nierdzewnej, jako zanieczyszczenie.

Czy istnieje może jakaś reakcja charakterystyczna pozwalająca wykrywać jony niklu w warunkach domowych, tak jak jodyną można wykrywać skrobię?

Ehhhh...
Ostatnio zmieniony sob 24 sty, 2009 21:48 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
smerfetka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 227
Rejestracja: ndz 02 lip, 2006 13:44
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: smerfetka »

jak ci sie nie objawia ta alergia to nie ma co panikowac gorzej jak sie objawia , mi wyszly w testach alergie na wszystko nawet na cement! no ale objawia sie tylko w jakis kremach, kolorowe skarpetki itd
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

smerfetka pisze:jak ci sie nie objawia ta alergia to nie ma co panikowac gorzej jak sie objawia , mi wyszly w testach alergie na wszystko nawet na cement! no ale objawia sie tylko w jakis kremach, kolorowe skarpetki itd
Objawia mi się - strupami pod częściami metalowymi przylegającymi do ciała. Mam poza tym spękaną i poplamioną skórę grzbietów rąk, która swędzi. Wymiotować mi się chce po większości potraw i wciąż jestem senny (hehe, kiedy rzuciłem gluten, początkowa euforia skończyła się po przypadkowym zbożu). Pod glutenem i kazeiną nie odczuwałem tego może, bo miałem gorsze problemy - coś jak autyzm. Poza tym brałem antyhistaminiki. Musiałem je odstawić, bo do wszystkich, do których miałem dostęp, dodawana jest laktoza ze śladami białek mleka. Więc i objawy alergii mi się nasiliły, a i jestem na nie bardziej czuły.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

smerfetka pisze:jak ci sie nie objawia ta alergia to nie ma co panikowac gorzej jak sie objawia , mi wyszly w testach alergie na wszystko nawet na cement! no ale objawia sie tylko w jakis kremach, kolorowe skarpetki itd
Czy mogłabyś, Smerfetko, napisać, jak jest z barwionymi rzeczami. Czy dowolna barwa powoduje zwiększenie niklu w tkaninie? Czy tylko biały jest bezpieczny?
ODPOWIEDZ