Stwierdzono Prawdopodobieństwo Choroby Trzewnej

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Yrek20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 15 kwie, 2009 14:45
Lokalizacja: Nisko

Stwierdzono Prawdopodobieństwo Choroby Trzewnej

Post autor: Yrek20 »

Witam was Serdecznie ;)

Mam na imię Ireneusz, mam 20 lat i w ubiegłym roku po pobycie w szpitalu stwierdzono u mnie prawdo podobieństwo choroby trzewnej, zespół jelita nadwrazliwego i bakterię.
Bakterię udało mi się zwalczyć antybiotykami (az 3 miałem + probiotyk) koszmar na kilka miesiecy. Waże nie spełna 45 km i mam 169 cm zwrostu.

Zwracam się do was jako do osób które przeszły już dłużą drogę w tym kierunku o rade.
Jakie mam szanse na to że nie stwirdzą u mnie tej choroby? zalecają mi teraz 3 miesięczną dietę bezglutenowa a puzniej wszystkie badania od nowa.

Przybliżcie mi jak to wszystko wygląda od początku, potrzebuje wsparcia.
Jestem wrażliwą i słabą osobą , boje się że nie dam rady pociągnąć tego :zly:

Serdecznie Pozdrawiam i czekam na kontakt od Was . Buzka
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Yrek20 pisze:zalecają mi teraz 3 miesięczną dietę bezglutenowa a puzniej wszystkie badania od nowa.
Hmmm, jeśli nic nie pokręciłeś, to bez sensu. Diagnostyka celiakii musi być przed przejściem na dietę. Po trzech miesiącach diety mogą zaniknąć przeciwciała we krwi (jeśli były), kosmki odrastają (choć z różną prędkością). Zasada - najpierw diagnoza, potem dieta.
Yrek20 pisze:stwierdzono u mnie prawdo podobieństwo choroby trzewnej,
Na jakiej podstawie? Była wykonana biopsja? Stwierdzono zanik kosmków jelitowych? Robiono badanie krwi na przeciwciała specyficzne?
Reasumując - nie przechodź na dietę dopóki nie zakończysz diagnostyki.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Yrek20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 15 kwie, 2009 14:45
Lokalizacja: Nisko

Post autor: Yrek20 »

kabran dla mnie to wszystko jest jednym wielkim nie porozumieniem, zrobili mi wszystkie badania i nie potrafili stweidzic w 100% tej choroby z wyników wychodzi coś takiego :

Kolonoskopia: Aparat wprowadzony do esicy. Sluzówka esicy przekrwiona. Esica o kretym przebiegu. Pobrano odcinki do bad. hist-pat ze sluzówki i odbytnicy. Bad. ukonczono przed czasem ze wzgledu na zywa reakcje bólowa.

Gastroskopia: Przełyk i wpust bez zmian,.Linia Z prawidlowa. Sluzówka zoładka lekko przekrwiona. W okolicy dna zoładka sluzówka nastrzyknieta zhematyzowana krwia. Odzwiernik drozny. czesc poza opuszkowa i pozaopuszkowa dwunastnicy przedstawia sie prawidlowo. Wyniki na hist-pat z dna zoładka i z cze. pozaopuszkowej XII-cy. Test ureazowy dodatni.

Rozpoznanie: Zespoł jelita nadwrażliwego i Podejrzenie choroby trzewnej

Wyniki badań histopatologicznego:
Rozpoznanie kliniczne:
Podejrzenie choroby trzewnej, zespoł zlego wchłaniania, 2. Gastritis haemorrhagica.

Opis makroskopu materiału:
1.wycinki z dwunastnicy
2.wycinki z zoładka

1.Duodenitis chronica.
Kosmki nieco skrócone i zniekształcone.
w diagnostyce choroby trzewnej konieczne porównanie obrazu po stosowaniu diety bezglutenowej, Materiał przebadany w całości, skrojony seryjnie.
2.Gastritis chronica (+) hyperaemica.
Materiał przebadany w całości, skrojony seryjnie.

Tak to wszystko wygląda po wynikach , sam wszystko przeanalizuj jesli masz czas i ochote i napisz co o tym myslisz, jak byk jest napisane ze trzeba porównać odczyt po stosowaniu diety ezglutenowej. Wiec sam juz nie wiem jak to jest . Porsze o pomoc ;)
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

przy diagnozie celiakii liczą się dwie rzeczy
1. czy (jedząc normalnie gluten) pacjent ma specyficzne przeciwciała ?
2. czy ma zanik kosmków w jelicie ?

Jak wynika z badań, nie jest jednoznaczne czy masz drugi z objawów, ale co z przeciwciałami ? czy ktoś je badał ?

Generalnie pomysł diagnostycznego przejścia na dietę bg i drugiej gastroskopii jest związany ze sposobem diagnostyki celiakii sprzed kilkunastu lat. Teraz nikt tak nie robi.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

IMHO zamysł lekarzy jest taki - skoro nie można jednoznacznie określić, czy zanik kosmków spowodował gluten, zobaczmy co będzie na diecie bg... Czy to dobry pomysł, nie wiem, nie jestem lekarzem ;) . Ale póki na diecie bg nie jesteś, jak najszybciej zrób badanie na przeciwciała - w dwóch klasach. Tyle, że u dorosłych owe przeciwciała nie są miarodajne. Może dlatego lekarze chcą zobaczyć, czy będzie poprawa po trzech miesiącach diety? Trudno mi zgadywać na odległość... ;)
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
ola_wet
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 70
Rejestracja: wt 15 sty, 2008 19:13
Lokalizacja: Zabrze/Wrocław

Post autor: ola_wet »

Ja myślę ze po prostu wyniki histopatologi były niejednoznaczne i stąd ten pomysł z czasową dietą bg. bo oprócz skróconych kosmków masz jeszcze masz jeszcze przewlekła zapalenie żołądka i dwunastnicy
Yrek20
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 15 kwie, 2009 14:45
Lokalizacja: Nisko

Post autor: Yrek20 »

ola_wet masz racje, właśnie o to w tym chodzi. Badania nie wyszły klarowne, jedno znaczne. Można to zuwazyć po przydzieleniu mi kilku schorzeń związanych z jelitami itp. Badanie krwi , tej surowicy żółtej miałem robione i wyszło mi z niego że 2 badania wyszły pozytywnie a jedno negatywnie. Myśle że najlepszym rozwiązaniem będzie ubieganie się o skierowanie do Rzeszowa i tam powtórzenie wszystkich badań dokładnie i precyzyjnie.

Bo jeden zabieg u mnie przerwano przed czasem i puzniej odczyt his-pat nie był dokładny wiec nie mieli lekko. Będe miał teraz walke z lekarzem rodzinnym ale wazywa z siebie nie zrobię.
ODPOWIEDZ