Software dla celiaka

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Serg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 06 maja, 2009 13:35
Lokalizacja: Kraków

Software dla celiaka

Post autor: Serg »

Drodzy forumowicze,

Czy w związku z chorobą używacie jakiegokolwiek oprogramowania? Wiem, że ludzie na różnych dietach/uprawiający sport itd. korzystają z liczydeł kalorii, programów do tworzenia jadłospisów z wybranych produktów i tego typu historie.
Znalazłem w sieci aplikacje z listami produktów bg, ale po pierwsze dotyczy produktów dostępnych w USA, po drugie jest płatna.
Czy widzielibyście w ogóle sens stworzenia takiego programu? Jakie funkcjonalności miałby zawierać?
Mnie na chwilę obecną brakuje spójnej, w miarę aktualnej listy produktów i producentów - niestety forma forum i wątki się w tym przypadku nie sprawdzają - informacje się dublują, tracą ważność, a niejednokrotnie są sprzeczne. Wspólna, jedna baza z dostępem do odczytu dla wszystkich, a możliwością edycji tylko dla wąskiej grupy(to już szczegóły do późniejszego ustalenia) wyeliminowałaby ten problem. Aplikacja aktualizowałaby się automatycznie po opublikowaniu nowej wersji bazy itd.
Przyznam szczerze, że dla mnie jednego nie chce mi się tego pisać :]
Gdyby znalazła się grupa zainteresowanych, być może...
Co wy na to?

Pozdrawiam,

Serg.

P.S. A może jest na forum jeszcze jakiś programer? (w wątku o zawodach nie znalazłem)
Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: mr.kwiatek »

Jak najbardziej taką funkcję mogłoby spełniać to forum - kwestia odpowiedniego moderowania. Kiedy byłem w niemczech korzystałem z forum http://www.zoeliakie-treff.de/zoeliakie/forums.html gdzie w prawie każdym dziale pierwsze posty były postami w których moderatorzy robili podsumowanie wątku. Np w dziale gdzie można zjeść bezglutenowo zawsze na początku był post moderatora z listą restauracji albo sklepów, a dopiero potem były posty użytkowników na temat poszczególnych lokalizacji - http://www.zoeliakie-treff.de/zoeliakie ... ie103.html. Dzięki takiej organizacji szukając produktu otwieram tylko pierwszy post, a jeśli interesują mnie dalsze szczegóły to zaglądam dalej do odpowiedniego wątku.

W przypadku kiedy wszystko jest odpowiednio zorganizowane na forum, zbieranie i aktualizowanie informacji do bazy danych którą można odpalić na komputerze czy komórce byłoby trywialne.
Serg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 06 maja, 2009 13:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Serg »

I tak, i nie...
wymaga to od moderatorów sporej pracy edytorskiej, podczas gdy w aplikacji mogłoby się to ograniczyć do kilku kliknięć (narobić się ma ten kto napisał, nie ten kto użytkuje).

Taki zbiorczy raport do wklejenia na forum, też mógłby być generowany przez aplikację (dla tych którzy wolą forum). Nie pamiętam dokładnie jak jest zbudowane phpBB (szablon na którym oparte jest to forum), ale być może dałoby się (znaczy da się na pewno, pytanie jakim nakładem) generować automatycznie posty po tym jak pojawiłby się nowy produkt w bazie.

Druga sprawa, to co wspomniałeś - aplikacja mogłaby być również w wersji mobilnej - coraz bardziej popularne również u nas są urządzeni typu PDA, Smartfony itp. Baza w wersji offline umożliwiłaby np. podczas robienia zakupów sprawdzenie czy produkt który nas interesuje został sklasyfikowany i w jaki sposób - jest bezpieczny czy nie, zawiera gluten, laktozę czy inne alergeny.

Nie widzę sensu tworzenia programu jeżeli forum spełnia oczekiwania co do informacji na temat produktów (moich nie spełnia, jak wspomniałem głównie przez samą formę forum) - po co mnożyć byty.

Tak czy tak, widzę, że zainteresowanie jest znikome, wiec ani chybi pomysł wyląduje w szufladzie :]

Pozdrawiam,

Serg.
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Serg, zainteresowanie to by było, ale że tak powiem trzeba zacząć nie z tego końca :D
Fajnie, że taki pomysł wpadł ci do głowy i myślę, że prędzej czy później będzie potrzebny.
Problem nie leży w aplikacji czy jej braku, ale w tym, że jak na razie wciąż NIE MA pełnej, wiarygodnej bazy bezpiecznych produktów. I tu jest ten hund begraben, bo nawet jak będziemy mieli aplikację, to czym ją wypełnimy, żeby było sensownie i wiarygodnie...
Obrazek
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Może nie na temat trochę, ale taką bazę danych znalazłam parę dni temu na czeskich stronach:
http://www.bezlepkovadieta.cz/kontrolov ... vyhovujici
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Sheep pisze:Problem nie leży w aplikacji czy jej braku, ale w tym, że jak na razie wciąż NIE MA pełnej, wiarygodnej bazy bezpiecznych produktów. I tu jest ten hund begraben, bo nawet jak będziemy mieli aplikację, to czym ją wypełnimy, żeby było sensownie i wiarygodnie...
Zgadzam się. W dodatku różne osoby różnie oceniają bezpieczeństwo produktów. Bo jednym wystarczy brak glutenu na etykiecie, inni oczekują przekreślonego kłosa, inni posiłkują się informacjami od producentów ..
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Serg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 06 maja, 2009 13:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Serg »

No cóż zabrałem się za temat po informatycznemu - jaki jest pierwszy etap tworzenia nowego oprogramowania? Zebranie wymagań :]
A tak na poważnie - wiem, że nie da się stworzyć stałej listy, nie to jest moim celem. Chodziło mi bardziej o zebranie wszystkich aktualnych informacji na temat art. spożywczych, ich edycję i łatwe dystrybuowanie pomiędzy wszystkich użytkowników.

Czym wypełnimy program? Dokładnie takimi samymi informacjami jak wątki o poszczególnych produktach - zdjęcia, skany, info od producentów itd.

Tak, zgadza się, tłumaczenie zasady działania programu, który nie istnieje, przypomina tańczenie o architekturze... to niestety jedyny sposób jeżeli chce się uniknąć sytuacji- zamówiliśmy huśtawkę, a dostaliśmy koparkę.

Inna sprawa, że to tylko jedna z propozycji, być może niekoniecznie trafiona. Z doświadczenia wiem, że na najlepsze pomysły pochodzą wcale nie od twórców oprogramowania, ale osób, które nie maja z tym nic wspólnego.

Pozdrawiam,

S.
Serg
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 06 maja, 2009 13:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Serg »

Magdalaena pisze:Zgadzam się. W dodatku różne osoby różnie oceniają bezpieczeństwo produktów. Bo jednym wystarczy brak glutenu na etykiecie, inni oczekują przekreślonego kłosa, inni posiłkują się informacjami od producentów ..
To już szczegóły, nie widzę problemu, stopień uszczegółowienia programu, zależy tylko i wyłącznie od potrzeb jego użytkownika i czasu potrzebnego na stworzenie/implementację.
Ostatnio zmieniony wt 21 lip, 2009 21:46 przez Serg, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ