definicja glutenu

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

definicja glutenu

Post autor: titrant »

Nasunęło mi się pytanie: co definiuje gluten? Wywoływanie symptomów celiakii? Podobieństwo struktury do jakiegoś innego białka? Gliadyny? Właściwości glutenu jako lepiszcza? Wtedy trzeba by wprowadzić rozróżnienie między g. chorobotwórczym, a g. obojętnym.
Ostatnio zmieniony ndz 31 paź, 2010 10:57 przez titrant, łącznie zmieniany 2 razy.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Francak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pt 29 paź, 2010 14:36
Lokalizacja: Nieznane

Post autor: Francak »

Podobieństwo do innego białka chyba.
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Jakiego? Gliadyny? Możliwe, bo gliadyna jest podstawową gluteiną. W takim razie warto byłoby poszukać struktur gliadyny i aweniny, żeby je porównać.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Francak
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: pt 29 paź, 2010 14:36
Lokalizacja: Nieznane

Post autor: Francak »

Chociaz na chłopski rozum bardziej pasowałoby wywoływanie symptomów celiakii :P
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Nie chodzi mi o chłopski rozum, tylko o uznaną (w miarę możliwości naukowo) definicję. Chłopskim rozumem na ogół nie rozważa się pojęć takich, jak definicja :).
Ostatnio zmieniony pn 01 lis, 2010 13:33 przez titrant, łącznie zmieniany 1 raz.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Pogooglałam i doszłam do tego, że gluten jest w zasadzie pojęciem technologicznym - tj, że zboże składa się ze skrobi i białka. I ze to białko (a raczej te białka) to właśnie gluten. Ta kleista substancja, którą można sobie na własną rękę wypłukać z mąki.

Oczywiście dla nas celiaków szkodliwe są tylko określone rodzaje białek, ale w praktyce określenie gluten dobrze się sprawdza.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Prolamina pszenicy jest najbardziej toksyczna z tych niedozwolonych zbóż przy celiakii.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Re: definicja glutenu

Post autor: mr.kwiatek »

Według FAO/WHO w uproszczeniu "gluten = 2 razy gliadyna", jednak znalazłem artykuł w którym Dr Henryk Różański (http://rozanski.li/?p=1878) opisuje go dokładniej:
Gluten to substancja heterogenna (niejednorodna) pod względem chemicznym. Błędem jest definiowanie glutenu wyłącznie jako białka. Suchy gluten pszenny zawiera 70-90% białka (a w nim 40-50% gliadyny, 30-40% gluteniny, 3-7% innych białek, głównie albumin), 5-10% cukrowców (głównie skrobiowe), 5-10% tłuszczów oraz sole mineralne. Gluten to frakcja, a nie jednolita chemicznie substancja, występująca w wielu ziarnach traw, nie tylko w pszenicy. Gluten to frakcja powstająca przy zmieszaniu mąki z wodą. Woda unosi ziarenka skrobi, pozostawiając gluten w postaci lepkiej masy, przypominającej kauczuk. Mokry gluten zawiera nawet 70% wody i przypomina lepką, ciągliwą masę. Elastyczność i rozpływalność glutenu decydują o własnościach ciasta i pieczywa. Gluten zapewnia utrzymanie spoistości masy ciasta, umożliwia skumulowanie pęcherzyków dwutlenku węgla, nadających pulchność wypiekom.
titrant pisze:Wtedy trzeba by wprowadzić rozróżnienie między g. chorobotwórczym, a g. obojętnym.
Może tak faktycznie jest - w końcu kukurydza jest dla nas bezpieczna, mimo, że istnieje coś takiego jak gluten kukurydziany - Dziennik Ustaw z 2003 r. Nr 44 poz. 384
Gluten kukurydziany - Wysuszony produkt uboczny uzyskany przy produkcji skrobi kukurydzianej na mokro; składa się zasadniczo z glutenu uzyskanego podczas oddzielania skrobi.
Ostatnio zmieniony śr 03 lis, 2010 08:56 przez mr.kwiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Wg ustaleń 31 sesji Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO do spraw żywienia i Żywności Przeznaczonej do Specjalnych Celów Żywieniowych, która odbyła się w dniach 30.06.2008 - 5.07.2008:
-gluten to frakcja białkowa otrzymywana z pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa i ich odmian, nierozpuszczalna w wodzie i 0.5M NaCl, w stosunku do której niektóre osoby wykazują brak tolerancji
-prolaminy to frakcja białkowa otrzymywana z glutenu na drodze ekstrakcji 40-70% etanolem. Gliadyna - prolamina otrzymywana z pszenicy, sekalina - prolamina otrzymywana z żyta, hordeina - prolamina otrzymywana z jęczmienia, avenina - prolamina otrzymywana z owsa
Dla ułatwienia kontaktów lekarz-pacjent-producent przyjęto zasadę ogólnego określania toksycznych prolamin terminem "gluten". Przyjęto również, że prolaminy stanowią 50% glutenu (czyli właśnie 2 x gliadyna)
- Warszawa, 18.10.2008, Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, wykład dr Gregorek.
Z tych bezpiecznych, oprócz kukurydzianego, jest także np. gluten ryżowy, ale wtedy ten termin, wykorzystywany raczej w handlu (chodzi o paszę dla zwierząt), oznacza właśnie tę wysuszoną mieszaninę białek i innych składników.
ODPOWIEDZ