moda na dietę bezglutenową

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

moda na dietę bezglutenową

Post autor: Ola_la »

Jak widać, na "Zachodzie" już się zaczęła na dobre, a teraz dość szybko dociera i do nas:

http://gotowanie.onet.pl/sztuka-kulinar ... page1.html

Dobrze to i źle. Jak można wyczuć z cytowanego artykułu, dzieje się już to, czego się po tej modzie obawiam - że będziemy przez niektórych uznawani za przewrażliwionych na swoim punkcie histeryków, na dodatek schlebiających kolejnej idiotycznej modnej diecie... To jedno. Drugie - to wysyp "produktów bezglutenowych" nie mających z bezglutenowością wiele wspólnego - jak choćby wspominany tu na forum "chleb (żytni) bezglutenowy"...
Jak na razie widzę te dwa "skutki uboczne" mody na bezgluten.

Mam nadzieję, że jednak pożytków będzie więcej, wzrośnie świadomość, przybędzie produktów i będą łatwiej dostępne.

Ale STRASZNIE nie lubię, jak patrzy się na mnie jak na nawiedzoną histeryczkę, która czyta etykietkę pojedynczego cukierka i odkłada go na miejsce, bo się nie nadaje. Więc pewnie dlatego tym bardziej się wkurzam, jak czytam takie coś, co powyżej cytowałam.

No nic - trzeba być twardym i głupimi nie przejmować. I liczyć na te pozytywne skutki mody na niejedzenie glutenu...
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Pozytywnym skutkiem może być to, że niektórzy ludzie, którzy przejdą na dietę, bo modna, rzeczywiście mają problem z glutenem i ich stan zdrowia się poprawi.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Awatar użytkownika
Manga
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 264
Rejestracja: pt 11 lip, 2008 15:00
Lokalizacja: :)

Post autor: Manga »

Ja już się przyzwyczaiłam,że ludzie na mnie "krzywo" patrzą jak prosze o podanie np.wędliny bo chce przeczytać z czego jest zrobiona.Panie w mięsnym mnie znają i tylko się uśmiechają a ja i tak robie swoje i blokuje kolejke :053: czasem robie to baaaaaaaaaaaardzo długo :P szczególnie jak słysze " co pani tak wydziwia"
Awatar użytkownika
little_angel
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: wt 27 mar, 2012 14:43
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: little_angel »

W ostatnim numerze gazety Shape opisanych jest kilka modnych diet, w tym bezglutenowa:

"Tę leczniczą dietę zachwalają gwiazdy takie jak Gwyneth Paltrow, Rachel Weisz czy Jenny McCarthy, choć niekoniecznie mają one celiakię. Objawy tej choroby immunologicznej - nietolerancji białka pszennego - glutenu, to m.in. stany zapalne jelit i wynikający z nich dyskomfort trawienny, upośledzone wchłanianie składników pokarmowych, a co za tym idzie - ich niedobory i rozwój innych chorób.

Opinia SHAPE: wykluczenia produktów z pszenicy i innych popularnych zbóż oraz żywności przetworzonej z glutenem skutkuje cięciem kalorii i chudnięciem. Może poprawiać samopoczucie u osób wrażliwych na gluten, ale bez wskazań lekarza warto wybrać bardziej urozmaicone niskokaloryczne menu."
Obrazek
Awatar użytkownika
titrant
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2152
Rejestracja: ndz 26 paź, 2008 18:51
Lokalizacja: Kraków

Post autor: titrant »

Przecież gluten to białko kilku zbóż zaledwie. Dieta glutenowa wcale nie jest bardziej urozmaicona niż bg. A nawet odwrotnie: bo na diecie bg trzeba szukać zastępników, które pomiędzy sobą się różnią, a nie są wszystkie jedną mąką z pszenicy.
[tutaj to tylko moja opinia: na tym forum wydaje się, że głównie ja uważam, że gluten to śmiertelna trucizna i jej rzucenie powinno nastąpić choćby na podstawie lepszego samopoczucia]
Franciszka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: ndz 05 lut, 2012 11:30
Lokalizacja: Piła

Post autor: Franciszka »

Dieta bg z wyboru a dieta bg z konieczności to nie do końca to samo.Konkurencja na rynku produtków bg jest pozytywem w tym temacie.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

iwicka barbara pisze:Dieta bg z wyboru a dieta bg z konieczności to nie do końca to samo.
Ale my to wiemy - pytanie jak przekonać pokpiwającego kelnera/ciocię/kuzyna, że nie uległaś kolejnej nowej modzie, tylko MUSISZ przestrzegać diety b/g? I tak większość z nas już spotkała się z niezrozumieniem, które teraz będzie miało łatwe (i niesprawiedliwe, że tak to ujmę) wytłumaczenie - "nowa moda".

Ale nic to. Może pozytywnym skutkiem będzie także zwiększenie świadomości na temat celiakii i nietolerancji glutenu, więc to może być duży plus.

A w sumie - pewnie i tak wyjdzie na dobre, bo zwiększy się dostępność produktów, a "drwiący nierozumiejący".... będzie trzeba ich potraktować według zasady "co nas nie zabije, to nas wzmocni" i wreszcie nauczyć się nie przejmować tym, co inni sądzą o naszej diecie (jeśli ktoś jeszcze nie umie). Więc w sumie z każdej strony wyjdzie to nam na dobre :)
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
Tomkus
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 615
Rejestracja: pn 08 gru, 2008 12:38
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tomkus »

Tu mogą być pewne różnice pomiędzy koniecznością stosowania diety, a wyborem tylko tak dla lansu. Wchodzenie w dietę bezglutenową dla lansu, zarówno producenta jak i konsumenta, nie koniecznie musi się pokrywać z rzeczywistą czystością jedzenia od glutenu. To się wiąże z tym, co już powiedziała Ola, będzie wysyp produktów z wielką deklaracją bezglutenowości, a tak naprawdę nie mających nic wspólnego z celiakią i dietą prawdziwie bezglutenową.
O, nie chcieć, o i nie móc umrzeć chociaż nieco!
Wszystko wypite! Ty tam, nie śmiej się z mych żali!
Wszystko, wszystko wypite! zjedzone! - Cóż dalej?

/Paul Verlaine/
sia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 59
Rejestracja: śr 08 lut, 2012 11:00
Lokalizacja: Wawa

Post autor: sia »

Ale pozytywna strona może być taka, że zwiększy się rynek, więc będzie więcej pieniędzy do zarobienia. Producenci, którzy ten sektor potraktują poważnie, być może poddadzą się systematycznym zewnętrznym kontrolom, bo będą chcieli wyróżnić się na tle grupy (utrwalić klienta spośród chorych i kręcić interes dłużej, niż okres mody na bg) i będą mieli za co.
pozdrawiam, Magda
Reah
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 74
Rejestracja: wt 04 sty, 2011 10:17
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Reah »

Mnie też wydaje się, że taka "moda" może w jakimś sensie pomóc i nam - powstanie pewniej więcej miejsc gdzie będziemy mogli jeść i zwiększy się ludzka świadomość - a przynajmniej mam taka nadzieję :)
eloajnnah
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 16 paź, 2013 11:29
Lokalizacja: zza kąta

Post autor: eloajnnah »

Myślę, że to może pomóc osobom, które nie zdawały sobie sprawy z problemu no i samym bezglutenowcom - nowe towary, lepiej dostępne, może nawet tańsze.
maczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: śr 16 paź, 2013 13:22
Lokalizacja: Kielce

Post autor: maczka »

moda już na wszystko może być w takim razie ;/ ale nie przeczę, że dla nas może to być użyteczne
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post autor: Anula80 »

Nie nastawiałabym się jednak na niższe ceny, bo u nas tak to już jest, że jak ktoś ma zarobić, to musi się nachapać od razu chochlą, nie wystarczy łyżeczką :(
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8118
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: moda na dietę bezglutenową

Post autor: Leeloo »

dailymail.uk opublikował 10 najpopularniejszych diet odchudzających, wpisywanych w google w 2013 roku-> o dziwo, nie na tej liście naszej :D, co za ulga

http://www.dailymail.co.uk/femail/artic ... -2013.html
tytka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt 31 sty, 2014 12:35

Re: moda na dietę bezglutenową

Post autor: tytka »

no oby tak dalej :D
ODPOWIEDZ