kwiatki z internetu

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Gość

kwiatki z internetu

Post autor: Gość »

wklejam info z Federacji Konsumentow(http://www.federacja-konsumentow.org.pl/) mysle, ze powinno dac nam wiele do myslenia...

"Czytelne etykiety, gdzie wymienione są wszystkie składniki produktu, mogą tylko wzbudzić zaufanie konsumentów i są prostą odpowiedzią na wielokrotnie powtarzane prośby za strony konsumentów o lepszą informację na temat żywności, którą kupują a szczególnie na temat jej składu. Jest to bardzo dobry przykład, jak Unia Europejska pracuje na korzyść potrzeb zwykłych obywateli” -
takimi słowami David Byrne, komisarz ds. ochrony zdrowia i konsumentów skomentował poparcie Parlamentu Europejskiego dla propozycji zmian w dyrektywie 2000/13/EC dotyczącej etykiet na produktach żywnościowych, przedstawionych przez Komisję Europejską. Zmiany zostały zapowiedziane w Białej Księdze dotyczącej bezpieczeństwa żywności, a w czerwcu 2002 roku w Parlamencie Europejskim odbyło się pierwsze czytanie propozycji przygotowanych przez Komisję Europejską.
Szczególnie ważna jest propozycja zniesienia tzw."reguły 25%", która obowiązuje od ponad 20 lat. Oznacza ona, że składniki, które stanowią mniej niż 25% produktu finalnego nie muszą być uwidaczniane na etykiecie. Zakłada się, że konsument mając podane główne składniki może na tej podstawie wywnioskować, że np. dżem dodany do herbatników został zrobiony z owoców i cukru.
Zgodnie z propozycjami zmian przygotowywana jest lista składników, które mogą stanowić czynnik alergizujący i które będą musiały być umieszczone na etykietach. Będą to np. kasze zawierające gluten, ryby, orzeszki ziemne, ziarno sojowe, mleko i produkty mleczne zawierające laktozę, orzechy laskowe, ziarno sezamowe.
Nowe przepisy będą również dotyczyć etykiet na napojach alkoholowych, jeśli te w swoim składzie będą miały substancje z przygotowywanej listy.
W ciągu ostatnich 20 lat produkcja żywności stała się coraz bardziej złożona, a żywność, którą jemy, w coraz większym stopniu przetworzona. Równocześnie wzrosła liczba osób chorujących na alergie; obecnie szacuje się, że 8% dzieci i 3% dorosłych w krajach Unii cierpi na alergie i nietolerancje pokarmowe. Najczęściej są to dolegliwości chroniczne, gdzie ważnym elementem leczenia jest wyeliminowanie czynnika alergizującego. Dla tych ludzi brak informacji, co wchodzi w skład produktów żywnościowych, które kupują, stanowi ogromne utrudnienie w walce z chorobą.
Prawdopodobnie poprawki do dyrektywy zostaną przyjęte w listopadzie 2002 r. i wejdą w życie po okresie przejściowym dającym czas producentom na dostosowanie etykiet do nowych przepisów.


Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

czemu mnie nie zalogowalo to nie wiem???ale to ja z tym kwiatkiem powyzej
ODPOWIEDZ