jakie szanse?

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Alicja D

jakie szanse?

Post autor: Alicja D »

Jestem mama 20-miesiecznej dziewczynki z celiakia wykryta w 12 miesiacu zycia. Teraz corcia jest na diecie bezglutenowej i widac poprawe. Mamy rowniez miesiecznego synka - i wlasnie chcialabym sie dowiedziec, jakie sa szanse, ze on takze bedzie mial te chorobe ?, Czy trzeba karmic go inaczej ( np. nie wprowadzac glutenu do 12 miesiaca - czy to cos pomoze w ogole?) :|
Pozdrawiam Alicja, chora Viki i maly Danielek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Nie wiem od którego m-ca można podawać produkty z zawartością glutenu (np. chleb, biszkopty itp.) z tego co wiem nie dowiesz się czy mały ma celiakie dopóki mu nie zaczniesz podawać glutenu innej możliwości nie ma. Dzisiaj był poświecony alergii poranny program w TVP2, była również mowa o celiakii i pani doktor mówiła, że wiele matek przychodzi do niej z podejrzeniem u swoich dzieci celiakii nie podając im jeszcze glutenu. Podkreślała fakt, że nie można stwierdzić tej choroby nie podając go.
Obrazek
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

U prawidłowo rozwijających się dzieci gluten wprowadza się w 10 mies.życia.Jeśli dziecko ma alergię pokarmową ,to zaleca się wprowadzanie, gdy ukończy rok.
O wprowadzeniu glutenu u Twojego dziecka z pewnością zadecyduje prowadzący pediatra.Uwarunkowane będzie prawdopodobnie rozwojem fizycznym[ m.in.masa ciała]i ogólnym stanem zdrowia.
Nie martw się na zapas :!:

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego :!:
Beata
Awatar użytkownika
Beata Bylina
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: wt 31 sie, 2004 14:42
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Beata Bylina »

Przed chwilą natknęłam się na dyskusję na innym forum:
http://www.forumpediatryczne.pl/md.php? ... =Pediatria
Dotyczy właśnie Twojego pytania.

Beata
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Beata, chodzimy tymi samymi ścieżkami :P
Napiszę ci jak było u mnie. Kiedy Robert przeszedł na dietę to Iza miała 4 miesiące. I od razu nasza pediatra kazała "przesunąć" gluten na 12 m.ż. I nie chodziło jej raczej o uniknięcie sesacji glutenozależnych, bo jak nam wytłumaczyła to jeśli ma zaszkodzić to i tak zaszkodzi. Tyle tylko że u starszego dziecka jest to jakby łatwiejsze do opanowania z dwóch powodów. Po pierwsze: w tym momencie życia wiadomo juz z grubsza co szkodzi, na co maluch ma alergię itp. Po drugie malec jest już troszkę starszy i lepiej zniesie ewentualne sensacje żołądkowe (choć z tym się akurat nie zgadzam).
Nie wiem czy w czymś pogogłam czy tylko "namieszałam" :|
pozdrówki
PS Agniesia , czy nie uważasz, że dzisiejszy program przejechał sie po problemie "po łepkach"? Takie miałam odczucie...
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
Sylwia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 64
Rejestracja: pn 14 cze, 2004 14:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sylwia »

Nie mam nic do powiedzenia w sprawie maluchów, bo się nie znam. Chcę tylko potwierdzić, że ja również oczekiwałam czegoś innego po programie w dwójce. Szkoda, że niezbyt dokładnie potraktowali problem. Zapamiętałam dwa wnioski: do prawidłowej diagnostyki konieczna jest biopsja i warto na początku przeprowadzić pełną diagnostykę aby nie narażać dziecka na niepotrzebną dietę. To ważne zdanie, bo jak wielu rodziców jest nieprawidłowo informowanych przez lekarzy.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Mam problem podobny - o tyle, ze to ja matka jestem chora na celiakie i powiem tak: swoje dziecko trzymam na diecie bezglutenowej juz ponad poltora roku i dopiero teraz powoli bede podawac jej gluten i po najdalej 3 m-cach zrobie markery serologiczne. Przede wszystkim dlatego, ze kazdy czynnik szkodliwy dla malego dziecka jest bardziej szkodliwy niz dla wiekszego(wszystkie struktury intensywnie sie rozwijaja i latwiej im zaszkodzic) Po 2gie nic jej sie nie stanie z powodu nie-spozywania glutenu, a odwrotnosc moze jej przyniejsc sporo szkody(zakladajac, ze moze miec celiakie)Po 3cie w koncu nie jest to dla mnie jakis problem i tak gotuje bezglutenowo(zakladam, ze Ty poniekad tez) i jest dla mnie naturalne, ze dajej jej to co i sama jjem(oczywiscie bez przesady) Poza tym jeszcze karmie ja piersia, bo jest duza zaleznosc miedzy ochrona ukladu immunologicznego a karmieniem piersia i rowniez w przypadku dzieci z ryzykiem celiakii wskazane jest karmienie piersia do czasu i w czasie wprowadzania glutenu do diety(badania wloskich lekarzy). Uwazam, ze nie ma potrzeby spieszenia sie z wprowadzeniem glutenu u dzieci z grupy ryzyka wystapienia celiakii i trzymanie sie daty 6-10 czy nawet 12m-cy jest moze uzasadnione u dzieci nie obciazonych grupa ryzyka. Poza tym nasz gatroenterolog standardowo wprowadza gluten w okolicach 1.5 roku (jesli nie ma innych przeciwwskazan) a badania robi po ok. 3 m-cach chyba, ze wczesniej pojawia sie niepokojace objawy
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

agastaga pisze: PS Agniesia , czy nie uważasz, że dzisiejszy program przejechał sie po problemie "po łepkach"? Takie miałam odczucie...
Strasznie mnie denerwował prowadzący, nie pozwalał Pani doktor wypowiedzieć sie do konca. Uważam, że cały program powinien być poświęcony celiakii a nie tylko dajmy na to 10 min.
Obrazek
Kellmann

Leczenie Celiakii

Post autor: Kellmann »

Proszę o radę czy są jakieś ośrodki czy znachorzy, które skutecznie leczą celiakię. e-mail: mendrina@o2.pl
Z gory dziekuje
G. Kellmann[/list]
ODPOWIEDZ