"Idź pan do psychiatry", czyli historia walki pacj

Jak sama nazwa wskazuje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
SPONGE_CAKE
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 10 lip, 2013 10:21
Lokalizacja: Polska

"Idź pan do psychiatry", czyli historia walki pacj

Post autor: SPONGE_CAKE »

Znalazłam dziś na sieci artykuł o tym jak ciężko naszym "lekarzom" <sciana> zdiagnozować celiakię, przeczytajcie sami:
http://www.wykop.pl/ramka/1707466/idz-pan-do-psychiatry-czyli-historia-walki-pacjenta-o-wlasciwa-diagnoze/
Ostatnio zmieniony pn 28 paź, 2013 18:03 przez SPONGE_CAKE, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lutienka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: pt 04 paź, 2013 13:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Lutienka »

nie dziwi mnie to :/
ja miałam wszystkie wyniki w normie, nawet przeciwciała wyszły ujemne. I gdyby nie moja determinacja, pewnie bym żyła w nieświadomości jeszcze długo :(
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Post autor: Anula80 »

Luthien, to w jaki sposób u Ciebie wyszło? Ja mam przeciwciała ujemne. Teraz staram się dostać na gastroskopię z biopsją jelita. Coraz częściej boli mnie żołądek. Poza tym w wieku 26 lat została u mnie zdiagnozowana osteoporoza. Czy jest sens przed gastro zrobić testy z krwi na nietolerancję glutenu?
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
SPONGE_CAKE
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 10 lip, 2013 10:21
Lokalizacja: Polska

Post autor: SPONGE_CAKE »

Ja cały czas jestem na etapie diagnostyki - również byłam odsyłana od lekarza do lekarza. Ja mam cukrzycę typ 1 i hashimoto...
Gastroskopię miała już raz robioną - oczywiście nikt wycinków mi nie pobrał. W gastroskopii wyszło H.pylori oraz zapalenie żołądka.
Przeszłam kurację ale nadal mam dziwne objawy - brak siły, zmęczenie, wzdęty brzuch często, gazy, kłucie w lewym boku pod żebrami, bóle stawów kolanowych i takie wędrujące po ciele od czasu do czasu bóle reumatyczne. RZS mam wykluczone na podstawie (RF,OB oraz anty CCP, które wyszło 0,0).
Męczę się dalej. Drugą gastroskopię mam mieć robioną w połowie listopada najpóźniej. Zobaczymy co będzie.
Awatar użytkownika
LumiBo
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pn 02 kwie, 2012 21:42
Lokalizacja: Warszawa / Maków

Post autor: LumiBo »

Sytuacja opisana jak najbardziej przedstawia historie wielu z nas. Ja 4 lata temu miałam robioną gastroskopię również bez wycinków. Wyszło zapalenie żołądka i H. pylori - teoretyczna i jedyna wg lekarza przyczyna moich dolegliwości. Przeszłam kurację i niestety, ale objawy nie minęły. Z miesiąca na miesiąc było coraz gorzej i gdybym sama nie zdecydowała się i nie zwróciła się bezpośrednio do gastrologa na kolejną gastroskopię z wycinkami, dalej bym cierpiała.
W moim przypadku do dziś tak jest, że przychodząc do specjalisty mówię o chorobie itd, a ponadto sama proponuję jakie badanie można mi zlecić (w głównej mierze te informacje zawdzięczam forumowiczom). Jak to mój endokrynolog stwierdził, "jeden lekarz jest specjalistą od lewego ucha, drugi od prawego". Paranoja :/
elzak3
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 89
Rejestracja: ndz 02 gru, 2012 09:08
Lokalizacja: Kraków

Post autor: elzak3 »

U mnie ujemne przeciwciała a wycinek z diagnozą. Mialam "tylko" anemie od lat nie poddające się leczeniu.
Awatar użytkownika
Lutienka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: pt 04 paź, 2013 13:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Lutienka »

Anula80, zrobiłam sobie badania genetyczne, żeby wykluczyć celiakię (sama na to wpadłam, na lekarzy nie ma co liczyć, zwłaszcza, że praktycznie wszystkie podstawowe badania wychodziły w normie). Wyszły dodatnie.
Z badań które robiłam dodatkowych wyszedł niedobór wit D3.
Ttg i DGP ( o ile nie pomyliłam skrótów) wyszły ujemne. Na gastroskopii w obrazie wyszedł zanik fałd żołądka i dwunastnicy. Pobrano wycinki, ale raczej nie mam złudzeń, że to coś innego, niż celiakia, biorąc pod uwagę wszystkie objawy i wynik badania genetycznego...

Dowiedziałam się od lekarza, że przeciwciała mogą wyjść ujemne przy celiakii i najpewniejszym badaniem jest gastroskopia z biopsją.
Bałam się jej jak diabeł święconej wody, ale jak się współpracuje z lekarzem, to naprawdę nic strasznego :)
Ostatnio zmieniony ndz 03 lis, 2013 01:48 przez Lutienka, łącznie zmieniany 1 raz.
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

Ja miałam wyniki krwi ujemne , badania genetyczne wykazały gen silnie związany z celiakią.W gastroskopii fałdy okrężne części zaopuszkowej wygładzone , wynik hist-pat:nie stwierdzono zaniku kosmków.A już myślałam ,że znalazłam co mnie tak męczy :/
rzenka21
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: sob 13 lip, 2013 09:55
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: rzenka21 »

hm.. u mnie była taka sytuacja kilka lat temu, że przy paru gastroskopiach na zmianę miałam z dwunastnicą ok, potem fałdy wygładzone i coś tam jeszcze, potem znów norma, potem wybielałe i wygładzone fałdy, a potem wycinki w kierunku celiakii - wynik: choroby trzewnej nie stwierdza się. Potem wszystkie endoskopie w normie (pomijając nadżerki itp.) a w maju wynik: celiakia, 3b. Nie rozumiem tego do końca, czemu raz wygładzone, potem nie, potem wygładzone a brak celiakii, teraz wygładzone, wycinki pobrane i celiakia jak ta lala. ech
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

Dziękuję Ci Rzenka21 za odpowiedź .Po moich badaniach uznałam , że mogę zapomnieć o celiakii a widzę że jednak nie i teraz nie wiem już co robić.Dalej diagnozować już za bardzo nie mam co , chyba że za jakiś czas powtórna gastroskopia?
U mnie na celiakię wskazuje też mikroskopowe zapalenie jelita grubego , które z tego co czytałam często współistnieje z celiakią.To , że chorujemy wszyscy rodzinnie też może sugerować celiakię.Dodatkowo niski hematokryt , nie za wiele ale jednak poniżej normy.
Jeszcze raz serdecznie Ci dziękuję.Bardzo mi pomogłaś:)
Ostatnio zmieniony pn 04 lis, 2013 14:51 przez bawarka, łącznie zmieniany 1 raz.
rzenka21
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 71
Rejestracja: sob 13 lip, 2013 09:55
Lokalizacja: Radomsko

Post autor: rzenka21 »

Przeciwciała nie u każdego występują, gen nie oznacza zawsze, że celiakia wystąpi, a to, że zaniku nie ma.. nie znaczy, że nie będzie. może wypróbuj dietę bezglutenową przez jakiś czas, zobacz czy jest Ci lepiej. Zawsze to jakaś wskazówka.
U mnie na celiakię wskazuje też mikroskopowe zapalenie jelita grubego , które z tego co czytałam często współistnieje z celiakią
Wiesz, to, że współistnieje często z celiakią nie znaczy, że tak jest w Twym przypadku. Sporo chorób z nią współistnieje (mam nadzieję, że żadnej z nich nie mam choć czuję, że jednak).
Spróbuj z dietą. Wtedy będziesz mogła coś więcej powiedzieć.
Życzę wytrwałości w poszukiwaniu i znalezieniu problemu :)
Ostatnio zmieniony pn 04 lis, 2013 22:34 przez rzenka21, łącznie zmieniany 1 raz.
bawarka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: sob 19 paź, 2013 11:47
Lokalizacja: Polska

Post autor: bawarka »

Dziękuję rzenka21 , tak zrobię.Spróbuję przejść na dietę i zobaczę czy coś się zmieni.Pozdrawiam:)
jabrzi
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: czw 15 sty, 2015 12:37
Lokalizacja: Opole

Re: "Idź pan do psychiatry", czyli historia walki pacj

Post autor: jabrzi »

We wrześniu 2014 dostałam skierowanie do szpitala od lekarza rodzinnego, bo od sierpnia miałam strasznie biegunki, codziennie, po kilka razy. Stoperan zchodził u mnie w domu garściami. I tak się męczyłam i męczyłam. W szpitalu przemiły pan ordynator oddziału pediatrii powiedział mojej mamie, że ma mnie do psychiatry zbadać, bo uwaga ! wymyśliłam sobie te biegunki.. (mimo, że każdy stolec musiałam pokazywać pielęgniarkom). I gdyby nie to, że trafiłam do dietetyka (który nie jest lekarzem) to do tej pory bym się męczyła. To właśnie dietetyk powiedział mi, że objawy to typowa celiakia.. A ile ja pieniędzy musiałam wydać, bo nie wiedziałam co mi jest.. Wszystkie przeciwciała wyszły ujemne.. A biopsja jelita.. obraz odpowiadający chorobie trzewnej. Jestem na diecie od 1,5 miesiąca i czuje się o niebo lepiej. Nie jestem już agresywna, nie mam biegunek, znikły suche, swędzące plamy na skórze i nawet przestały mnie boleć kolana.. Ale przez to, że wszyscy uważali, że mam sie leczyć na głowe nabawiłam się hemoroidów w wieku 17 lat.. Przykre, że jeśli się czegoś nie zrobi prywatnie to niczego się nie dowiemy..
ODPOWIEDZ