Wypiekacz Optimum TV

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Wypiekacz Optimum TV

Post autor: Joanna P. »

Osobom poszukującym wypiekacza do chleba polecam, jako całkiem przyzwoity, Optimum TV. Nabyłam go w Makro Cash`u za niecałe 300 zł. Jest prosty w obsłudze i programowaniu, Latwo się czyści, nie ma kłopotu z wydobyciem chleba z formy, ma 12 programów( w tym osobny na mieszanie ciasta i robienie dżemu), 13 godz. opóźnienia startu, 3 stopnie wypieczenia chleba, 2 rozmiary bocheka (w praktyce więcej), sygnał na dosypywanie ziaren itp, 60 min. utrzymywania ciepła po zakończeniu pieczenia.
Wada: w instrukcji nie ma przepisu na chleb bezglutenowy. Mimo to piecze dobre chlebki bezglutenowe - zastosowałam przepis z opakowania mąki Schar "Mix B", zachowując kolejność wsypywania składników do formy zgodną z rygorystycznymi zaleceniami producenta maszynki i dodając cukier oraz żelatynę w ilościach jakie wcześniej sprawdzały się przy pieczeniu w piekarniku. Jakość chlebka porównywalna do "piekarnikowego", a dużo łatwiej, czyściej i mniej pilnowania.

Chleb bezglutenowy w wypiekaczu Optimum

Składniki:
Woda o temp. nieco pon. 40 st.C 400 ml
olej rzepakowy 1i 1/2 łyżki
sól 3/4 łyżeczki
cukier (opcjonalnie) 1 łyżeczka
mąka bezglutenowa Schar "mix B" 400g
drożdże instant 1 niepełna łyżka (3/4 większej miarki z zestawu)
żelatyna wieprzowa 1 niepełna łyżeczka (3/4 mniejszej miarki)

Wykonanie:
Składniki umieścić w formie w kolejności jak powyżej. Programatorem wybrać maksymalny stopień wypieczenia, rozmiar bochenka duży, program 1, wcisnąć "start" i czeeekać...

Aśka P.
Sylwia
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 64
Rejestracja: pn 14 cze, 2004 14:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Sylwia »

Już od dawna używam tego aparatu i może to nie rewelacja ale jest OK (no i cena jest rozsądna). Na początku testowałam różne opcje z różnym powodzeniem. Piekąc chleb bezglutenowy trzeba się trzymac jednej zasady: bez względu na to jaką mąkę wrzucę (piekłam też razowy) zawsze trzeba piec chleb na najkrótszym programie. Dokładnie tak jak pisze Janina P. Można zmniejszyć stopień wypieczenia ale na największym jest nieźle. Inne programy skończyły się klapą a raczej niejadalnym chlebkiem.
Joanna P.
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 166
Rejestracja: pt 09 gru, 2005 10:25
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Joanna P. »

Poza tematem wypiekacza: Czy ten chlebek razowy był bezglutenowy? jeśli tak, to skąd pochodziła mąka i czy można prosić o recepturę?
Aśka P.
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Mąkę razową bezglutenową dostaniesz np. tu:
http://www.bezgluten.pl/sklep/product_i ... cts_id/106
Albo tu:
http://www.glutenex.com.pl/sklep/pods.p ... 0b6009f30a
Możesz dodatkowo mieszać ją z mąką gryczaną albo z amarantusa. Byle nie za dużo, bo wyjdzie cegła! :wink: A przepisów na dobry chlebek jest na Forum całkiem sporo. Podstawą zawsze jest ciepłe mleko lub inne płyny.
przemus013
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 04 sie, 2010 20:10
Lokalizacja: Radziejów

Post autor: przemus013 »

Mam dylemat chce kupić wypiekacz chleba i niewiem jakiej firmy jest najlepszy tak do 300zł poradzcie mi ??
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Tu są wątki o aparatach do pieczenia:
viewtopic.php?t=11
viewtopic.php?t=567
viewtopic.php?t=632
i jeszcze parę innych...
przemus013
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 04 sie, 2010 20:10
Lokalizacja: Radziejów

Post autor: przemus013 »

Mam pytanko. Mam wypiekacz alaska BM 2600 czy po wypieczeniu wyciąga sie mieszadło z formy??? prosze o pomoc dopiero kupiłem ten produkt i po przeczytaniu instrukcji dokładnie nie wiem czy mam wyciągnąć po wymieszaniu czy po upieczeniu chleba?????? :< :< :< :<
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Mieszadła wyjmuje się po upieczeniu chlebka, po całym przejściu programu.Może się zdarzyć, że mieszadełka zostaną w formie a mogą zostać w chlebku wtedy należy je wyciągnąć z ciepłego chleba. :)
Obrazek
przemus013
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 7
Rejestracja: śr 04 sie, 2010 20:10
Lokalizacja: Radziejów

Post autor: przemus013 »

dzięki bardzo :> :> :> ;) ;) :)
ODPOWIEDZ