aparaty do pieczenia chleba

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

glutato pisze:Nie napisalas tylko jednego - ile mleka.
Tak, sorki... 400 ml. Wody albo mleka. Generalnie, to ja nie korzystam z żadnych wymyślnych przepisów, tylko z tego, co jest napisane na opakowaniu mixu. Ale jak ostatnio zauważyłam, nie wszystkie mają ów przepis. Jakbyś nie miał, to szósty post w tym wątku (przepis Glutenexu): topics15/problem-z-chlebem-vt1323.htm
Różnica jest jedna, nie trzeba wyrabiać, nic robić, bo wszystko wykonuje za nas maszyna. Ale jeśli chodzi o proporcje, dodatki, to jak dla mnie są optymalne. I kciuki będę trzymać. :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
glutato
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pn 07 sie, 2006 02:06
Lokalizacja: Kraj

Post autor: glutato »

Drugi chlebek - jeszcze gorzej... opadl i w srodku ciasto. Podszedlem wiec do sprawy innaczej. Przestudiowalem instrukcje Clatronica. Opadanie chleba moze byc spowodowane jego wielkoscia. Zmniejszylem wiec skladniki. Jednoczesnie zwrocilem uwage, ze na przepisach podanych w instrukcji proporcje wody(mleka) do maki sa inne, niz na forum! Na 540gr maki przychodzi tylko 350ml plynu! Tymczasem wiekszosc przepisow z forum ma prawie pol na pol. Nastawilem wiec machine z nowym zestawem ingrediencji i nacisnalem start. Po trzech godzinach skorka wydawala sie blada, wiec dopieklem jeszcze 30min. Wyciagnalem. Cudo! Piekny chlebus, nie zapadniety, wypieczony, puszysty (moze skorka troche za gruba). Posmarowalem maselkiem, posolilem i jeszcze cieply zjadlem. Pycha ! Jutro eksperymenty !
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

a ja wczoraj właśnie upiekłam swój pierwszy chleb z maszynki Kenwooda. Zrobiony był z mixu razowego bezglutenu i wyszedł! :D
Odrobinkę się zapadł w środku wprawdzie, ale poza tym jest śliczny. No i wg opakowania było za mało soli, ale następnym razem po prostu dam więcej.
Ale za to jak mało zmywania... No i Kenwood sam w szystko robi za mnie :D
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Sheep i Glutato! Zdjęcia poprosimy! :D :=D>:
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ainer
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: pt 26 maja, 2006 15:21
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Ainer »

Glutato , myślę , że trochę przesadziłeś z dopiekaniem chleba i dlatego skórka była twarda. Z własnego doświadczenia wiem, że ona zawsze jast biała i wygląda na białą. Ja piekę chleb z następujących proporcji 500 g mieszanki, 550 ml lub troszkę więcej wody. trochę soli, 10 g drożdży suszonych no i oczywiście dodatki: słonecznik, dynia - co kto lubi. Czas jak najdłuższy, no i skórka przypieczona, ale zawsze wychodzi blada taki już jest jej urok. Życzę powodzenia.
Zrobię zdjęcie tylko nie mam pojęcia jak go zmniejszyć, może ktoś wie coś na ten temacik?
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

Przymierzam się do zakupu aparatu do pieczenia chleba. Póki co żyję na ryżowym styropianie :D ale z pewnością kiedyś przyjdzie ten moment, że nie będę juz mogła na niego patrzeć. Z Waszych wypowiedzi wnioskuję, że najlepszy jest panasonic. Problem tylko taki, że aktualnie już ich chyba nie ma w sprzedaży w żadnym sklepie. Na stronie panasonica zresztą też nie znajduję w ofercie. Byc może jeszcze na allegro można znaleźć, ale raczej nie zaryzykuję z niepewnego źródła zakupu za kilkaset złotych. Może się mylę i ktos z Was wie, w jakim sklepie można jeszcze kupić ten aparat?
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Jola-Gabrysia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 07:13
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Jola-Gabrysia »

Ja też jestem posiadaczką clatronika / moja jest już w pawlaczu / może podasz dokładny przepis . Dam jej ostatnią szansę .
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

koteczek pisze:Z Waszych wypowiedzi wnioskuję, że najlepszy jest panasonic. Problem tylko taki, że aktualnie już ich chyba nie ma w sprzedaży w żadnym sklepie.
Też sądzę, że najlepszy jest panasonic, którego zresztą jeszcze nie kupiłam, ale w sklepie AGD w Grudziądzu powiedzieli, że bez problemu mogą sprowadzić na moje zamówienie i nie szkodzi im, że jeden, ino cena :shock: 800 PLN (dlatego na razie podziękowałam)
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

hm, faktycznie, jesli chcą zarobić to i u mnie pewno by się znalazł jakiś sklep chętny sprowadzić. a cena... :evil:
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ainer pisze:Ja piekę chleb z następujących proporcji 500 g mieszanki, 550 ml lub troszkę więcej wody.
:shock: I nie wychodzi z tego mega zakalec??? Jak dla mnie idealne proporcje to 500g mixu Glutenexu i 450 ml wody/mleka. Z mlekiem wychodzi lepiej, gdyż podobno drożdże potrzebują do wzrostu oprócz cukru również białka. Np. z mleka... A dla bezmlecznych to chyba sojowe może być (?). Ale podana przez ciebie proporcja wydaje mi się zbyt "wodnista". Z tym, że skoro Ci wychodzi, to przecież nie będę się czepiać. :wink: Dla mnie to jeszcze jeden dowód na to, że pieczenie chleba bg to jednak metafizyka i KAŻDY musi sobie opracować własny przepis. Mnie osobiście nie wyszedł żaden z przepisów forumowych. Nie wiem dlaczego. Magia. :wink: :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Ainer
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 85
Rejestracja: pt 26 maja, 2006 15:21
Lokalizacja: Słupsk

Post autor: Ainer »

Nie zakalec nie wychodzi. Już dwa razy zdażyło mi się,że ciasto wyszło z formy i przypaliło się na grzałkach. Dalsza część pieczenia chleba odbywała się w piekarniku. Zauważyłam, że jak dawałam 500 ml wody to ciasto mniej rosło i było bardzo zbite. Pozdrawiam
glutato
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pn 07 sie, 2006 02:06
Lokalizacja: Kraj

Post autor: glutato »

Jola-Gabrysia, nie wiem jaki masz model Clatronica. ja mam ten z koncowka 66. Dzis znowu wyszedl piekny ! wydaje mi sie ze w przypadku clatronica waznych jest kilka rzeczy. Po pierwsze stosunek maki do plynu ma wynosic ok 1,5-1,8. Po drugie przepisy z forum zazwyczaj maja 500maki+450plynu. Plus reszta to daje ok 1kg. To za duzo dla Clatronica. Po wyrosnieciu ciasto jest bardzo duze, rosnie i sie zapada (choc moze to nie jest wina wielkosci, tak wnioskuje po dwoch zapadnietych wulkanach). Po trzecie: najpierw plyny, potem zasypujesz maka, na ktora na koncu wysypujesz drozdze.
Zauwazylem, ze nie mam roznicy miedzy bezglutenem a glutenexem

Tak wiec przepis na moj chleb, wypieczony w Clatronic BBA 2866
- Wlewam do maszyny 200ml plynu (100mleka i 100wody) w temperaturze ok 35-40 stopni (sprawdzam palcem, jak jest delikatnie cieply, to jest ok)
- Wsypuje niepelna plaska lyzeczke soli
- Wsypuje niepelna plaska lyzke cukru
- Wlewam zmieszne jajko
- Zasypuje to wszystko maka -300gr (dzis wsypalem 200maki bezglutenu i 100kukurydzianej i tez wyszedl (choc zolty)
- wsypuje szczypte wiecej niz polowa paczki drozdzy oetkera albo innych w proszku.
- Zamykam klape
- Wypowiadam: "Gus kus, bez dobrego chleba ani rus"
- Wlaczam start (ustawienia: skorka srednia, chleb duzy)
- Odczekuje 3godz
- Po dzwonku odczekuje 5-10 minut zanim wyjme chlebek
- Wyjmuje chlebek przekrecajac do gory forme
- Odczekuje ok 20-30 min az wystygnie.
- Kroje
- Smaruje maslem
- Posypuje sola
- Jem
- Trawię
- .....
Awatar użytkownika
larry
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: pt 11 sie, 2006 23:18
Lokalizacja: Centralna Polska

Post autor: larry »

Odczekuje ok 20-30 min az wystygnie.
- Kroje
- Smaruje maslem
- Posypuje sola
- Jem
- Trawię
- .....
Dalej, glutato, nuże, dokończ opowieść!
Z braku lepszych zajęć można zajrzeć:
www.larecki.blog.onet.pl
glutato
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pn 07 sie, 2006 02:06
Lokalizacja: Kraj

Post autor: glutato »

- .....
- skończyłem czytać gazetę
Gosiuuunia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 363
Rejestracja: pn 17 lip, 2006 00:31
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Gosiuuunia »

-wchłaniam potrzebne składniki
ODPOWIEDZ