aparaty do pieczenia chleba

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
asiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 394
Rejestracja: ndz 22 sty, 2006 11:08
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: asiar »

larry pisze:Osobnicy r.ż. (czytaj - bumelanci) spełniają rozliczne funkcje pomocnicze: umycie i obranie warzyw, przepranie kuchennej ścierki, wytrucie much. Reszta należy do Mistrzów.
:evil: :evil: :evil:
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Szanowni Forumowicze i ty larry. Na tematy seksistowskie nie dyskutujemy ani na tym Forum, ani tym bardziej w tym dziale. Dla przypomnienia temat brzmi: Aparaty do pieczenia chleba. I tego się trzymajmy. A larry`ego prosimy o następne komentarze, jak będzie miał coś konstruktywnego do zaproponowania, a nie tylko bezmyślną krytykę i same off`y. Na temat proszę pisać, na temat!
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
glutato
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pn 07 sie, 2006 02:06
Lokalizacja: Kraj

Post autor: glutato »

Wkroczyla Kabran.... i dobrze. Robilo sie maksymalnie off-topowo.

Czy ktos robil chlebek bez albo z mala iloscia maki bezglutenexowej ?
Przymiezam sie do podzielenia 1/3 bezglutenowej maki, 1/3 kukurydzianej i 1/3 gryczanej albo ziemniaczanej.

Wyszlo to to zjadliwe ?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

Ja lubię mieszane chlebki, ale trzeba uważać na mąki i poeksperymentować.
Pouważać w tym sensie, że jak np robiłam chleb z mąki zwykłej, białej bg + gryczana + amarantusowa, to wyszedł zdecydowanie za ciężki i za wilgotny. Kukurydziana z kolei ma mocny, gorzkawy smak, więc trzeba uważać, żeby nie zdominowała smaku. Proporcje, które podałaś, chyba będą ok, ale ja bym absolutnie nie dawała ziemniaczanej, a grycznej też mniej niż 1/3, razej 1/4 całości.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

glutato! Owszem, na codzień tak właśnie piekę. Używam proporcji 1:1 mixu ciasta Glutenexu oraz mąki gryczanej. Ale wychodzi chleb cięższy, bardziej zbity, jakieś 40% mniej wyrośnięty. Coś jakby pumpernikiel (przynajmniej z wyglądu). Generalnie nie poleca się używania więcej niż 3-4 łyżek stołowych mąki gryczanej czy z amarantusa, właśnie dlatego, że sprawiają, że chleb nie wyrasta tak ładnie. Ale wszystko jest kwestią umowną. Mnie nie zalezy chyba (już) na puszystym, białym chlebku, bo takiego nigdy z w/w mąki nie uzyskam.
A! I nie mieszałabym kukurydzianej z gryczaną. Wydaje mi się że proporcja 1/3 gryczanej i 2/3 mixu jest do przedyskutowania. Ale kukurydziana+gryczana, to może być za ciężkie....
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
glutato
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pn 07 sie, 2006 02:06
Lokalizacja: Kraj

Post autor: glutato »

Czy da sie czegos dosypac do maki innej niz bezglutenexu aby roslo ciasto ? Jest jakas chemia za to odpowiedzialna ? Czy dodajecie tak jak w instrukcji ziemniaczka do chleba ?
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

hmm, generalnie, żeby rosło, to trzeba drożdży, odrobiny cukru i ciepłego płynu...
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

glutato pisze: innej niz bezglutenexu
Tak właściwie, to co masz na myśli? Mąkę bezglutenową? Mąkę z Glutenexu (firma)? Mąkę z Bezglutenu (firma)?
Do pieczenia powinno się używać mieszanek mąk bezglutenowych, np. mąki ziemniaczanej, kukurydzianej, skrobi pszennej bezglutenowej itp. Od razu napiszę, że skrobia owa znacznie poprawia smak i konsystencję wypieku, dlatego jest prawie zawsze dodawana do mixów. A mixy są opracowanymi (jak mniemam doświadczalnie) mieszankami mąk różnych w odpowiednich proporcjach. I zawsze zawierają dodatki typu: błonnik pokarmowy (bo zawsze jest deficytowy), guma guar (lepsza zwięzłość i elastyczność ciasta). Samemu trudno chyba wypracować taką mieszankę, aczkolwiek jest to oczywiście możliwe. Ja mam swoją ulubioną, to mix do ciasta (nie do chleba) z Glutenexu, z którego robię praktycznie wszystko: chleb, ciasta, kluski, naleśniki, placki itp. A jak piekę chleb, to po prostu biorę 1/2 tego mixu i 1/2 mąki gryczanej (nb. też z Glutenexu, ale to przypadek).
A ziemniaka nigdy nie dodawałam. Wydaje mi się, że to reminiscencja pieczenia glutenowego ciasta drożdżowego, do którego niektórzy dodają gotowanego ziemniaka, aby przedłużyć świeżość. Ja nie używam, a zamrażam chleb po upieczeniu, pokrojony na kromki (porcjuję). I zawsze mam świeży. :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
glutato
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: pn 07 sie, 2006 02:06
Lokalizacja: Kraj

Post autor: glutato »

Rozumiem. Po prostu próbuję trochę ten chlebuś "wytanić" i stąd moje pytania. Natomiast w instrukcji jest napisane w pytaniach:
Czy świeży chleb jest dobrze przyswajalny ?
Odp: Dodając do ciasta jednego ugotowanego ziemniaka polepszamy przyswajalność świeżego chleba przez organizm.

[ Dodano: Sob 28 Paź, 2006 03:10 ]
Chlebus z maki Celiko z Clatronica, mniam. Kliknijcie na fotkach, bedzie realistyczniej widac.
Awatar użytkownika
dmx
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: wt 14 wrz, 2004 13:15

Post autor: dmx »

Bardzo proszę o informację na temat posiadanych przez was automatów do pieczenia chleba, a mianowicie: nazwa producenta i model, moc, sposób zakupu (sklep, aukcja internetowa - allegro, ebay, inna).
Przymierzam się do zakupu, ale na aukcjach jest tyle firm i modeli (zwłaszcza tych tanich), że witki opadają ](*,)
moniśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: śr 15 lis, 2006 10:54
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: moniśka »

Ja również byłabym wdzięczna, bo również chciałabym kupić taki aparcik :wink:
Monika M. - Mama Damianka chorego na cukrzycę i celiakię...
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Oki, to ja będę pierwsza... Jestem szczęśliwym posiadaczem aparatu marki Clatronic model BBA 2866, o takiego:
http://www.clatronic-sklep.pl/product_i ... ucts_id=29
chociaż wygląda tak:
http://www.clatronic-sklep.pl/product_i ... ucts_id=32
Kupiłam go w zeszłym roku tuż przed Bożym Narodzeniem, w Media Markcie, była promocja i zapłaciłam około 200,00 zł. Ceny dokładnie nie pamiętam, ale na pewno taniej niż na w/w stronie. A jeśli miałabym napisać recenzję owego aparatu - to po prostu jest o.k., jestem z niego bardzo zadowolona. Nadaje się nie tylko do pieczenia chleba, ale również do np. wyrabiania ciasta na pizzę (rośnie wspaniale, potem wystarczy wyjąć z aparatu, rozwałkować na blaszce i gotowe do dalszej obróbki). Na Wielkanoc piekłam w tym urządzeniu babę drożdżową i wyszła imponująca. Jakby były jeszcze jakieś pytania, to czekam. :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
dmx
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 168
Rejestracja: wt 14 wrz, 2004 13:15

Post autor: dmx »

Przeszukując zagraniczne aukcje natrafiłem na Panasonica model SD 253 oraz Kenwooda BM 250 i BM 350. Czy dokładnie ten model Panasonica był dostępny u nas w sprzedaży? I czy ktoś ma automat Kenwooda? Zdjęcia poniżej.
elola
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 214
Rejestracja: pn 24 paź, 2005 17:38
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: elola »

natrafiłem na Panasonica model SD 253 oraz Kenwooda BM 250 i BM 350. Czy dokładnie ten model Panasonica był dostępny u nas w sprzedaży?
Dokładnie ten.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Ja mam ten na ostatnim zdjęciu. Jestem zadowolona z niego, nawet bardzo tylko z wygodnictwa już dawno nic nie piekłam :D
Ja kupiłam w Media Markt ale chyb już ich nie można kupić na naszym rynku.
Obrazek
ODPOWIEDZ