chleb z samej mąki gryczanej ?

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
skrzypcowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: śr 16 mar, 2005 16:35
Lokalizacja: Warszawa

chleb z samej mąki gryczanej ?

Post autor: skrzypcowy »

Czy ktoś ma przepis na chleb z samej mąki gryczanej? Mam do dyspozycji piekarnik, mąkę kukurydzianą, ziemniaczaną i gryczaną, kaszkę kukurydzianą, jajka, sól, pieprz, cukier, trochę przypraw no i oczywiście wodę. Na większe zakupy na razie nie mogę sobie pozwolić bo jestem jeszcze przed Świętem Matki Boskiej Pieniężnej...
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

skrzypcowy pisze:Czy ktoś ma przepis na chleb z samej mąki gryczanej?
Zdanie fachowca od mąki gryczanej: nie rób tego! :wink: Z samej gryczanej nie ma szansy wyjść, przykro mi. Maksymalny dodatek to ok. 50%, ale musisz się pogodzić z faktem, że chleb będzie mniej wyrośnięty. Z samej... no cóż... Jak to Kfiatek określa: chleb krasnoludów. Ja zawsze używałam proporcji 1:1 mąki gryczanej i mixu Glutenexu. Wychodzi przyzwoicie. Nie mam niestety doświadczenia z mąką ziemniaczaną, ale może można sobie zrobić jakiś domowy mix. Koniecznie dodaj jakąś 1 łyżeczkę (albo nawet więcej) gumy guar, 1 łyżkę żelatyny, jajko może być. No i drożdże! Powodzenia i poszukaj jeszcze na Forum, bo o chlebie gryczanym już było.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

kabran pisze:Jak to Kfiatek określa: chleb krasnoludów.
Gwoli ścisłości, nie krasnoludów, tylko krasnoludzki, i to nie moje określenie, tylko zapożyczone z Pratchetta :wink:
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
ODPOWIEDZ