Bułka kukurydziana ze sklepu

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

olivka251
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: pn 28 lis, 2005 12:48

Bułka kukurydziana ze sklepu

Post autor: olivka251 »

Witam serdecznie, ostatnio robiąc zakupy w osiedlowym sklepiku zobaczyłąm bułke kukurydzianą. Pani sprzedawczyni zaklinała się ze jest tylko z mąki kukurydzinej, Może ktoś z was ma lepsze informację, czy owa bułeczka jest ok?.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Pani sprzedawczyni może powiedzieć wszystko. Zastanów się: jaka będzie jej reakcja, gdybyś poprosiła ją o tą informację na piśmie? :D
Tutaj: topics22/bany-vt1787.htm masz podobną sprawę.
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

NIe ma takiej opcji by w normalnej piekarni ktos wyprodukowal bezglutenowa bulke...moge sie zalozyc, ze ma jedynie dodatek maki kukurydzianej...
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

@olivka251! Nie ma takiej możliwości, aby upiec jadalną bułkę wyłącznie z mąki kukurydzianej! Niektórzy próbowali... :D Aby bułka była jadalna, może zawierać maksymalnie 20-25% mąki kukurydzianej. Reszta to zwykła pszenna... Sooorki... :027:
P.s. a myślałaś o ilościach mąki pszennej - całkiem nieśladowych, wśród których ją zrobiono, wśród których leżała? Bleee... :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

W zeszłym roku poznałam pewną mamę 7 letniego chłopca z alergią na gluten, która była szczęśliwa, że udało jej się znaleźć bułeczki czysto kukurydziane w zwykłym sklepie z pieczywem. Bardzo mi je zachwalała, przeszczęśliwa że wreszcie mogła zrobić dziecku normalne kanapki do szkoły. Nie dała sobie wytłumaczyć, że to niemożliwe, aby w zwykłym sklepie były bułki nie zawierające mąki pszennej; a nawet jeśli, to przecież - tłumaczyłam jej - one leżą w koszu obok zwykłych, pszennych bułek. Na co Pani ta, z triumfalnym uśmiechem oznajmiła - "ale ja każdą bułkę nabijam na widelec i opalam nad gazem, więc żadnego glutenu na sobie nie mają". :zdziw: Mówiła serio...
Po tygodniu, dziecko dostało tak koszmarnej biegunki, że jak mówiła, nawet spodni już nie zakładało. I tak skończyła się przygoda ze sklepowymi bułeczkami.
Wiem, skąd się to bierze. Każdy z nas tęskni do czasów, kiedy po prostu szedł do sklepu i kupował pierwszą z brzegu rzecz, bez oglądania jej na wszystkie strony. Ale jak mówił krecik: "to se ne wrati..."
Awatar użytkownika
wiolka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 27
Rejestracja: czw 12 paź, 2006 13:50
Lokalizacja: Łuków

Post autor: wiolka »

Witam
U mnie w sklepie też są takie bułki ale po zapytaniu sprzedawcy czy są z samej mąki kukurydzianej otrzymałąm chyba bardziej wiarygodną informacje bo pani w sklepie powiedziała mi że napewno nie że są z dodatkiem mąki pszennej.







7 tydzień ciązy HURRA
Awatar użytkownika
mr.kwiatek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 142
Rejestracja: czw 18 sty, 2007 23:54
Lokalizacja: Opole/Wrocław

Post autor: mr.kwiatek »

:027: taaa - na pewno. Gdyby robienie pieczywa z samej mąki kukurydzianej było takie proste nie było by tylu problemów...
Spróbuj zrobić np. naleśniki na samej mące kukurydzianej - efekt jest taki że będą tak kruche że nie będzie się dało tego jeść. W polsce nawet tortilli która teoretycznie powinna być czysto kukurydziana nie dostaniesz bez dodatku mąki pszennej (ok. 40% składu). Ja też na początku dałem się nabrać na takie zapewnienia.
Poza tym to dość nierealne żeby w piekarni gdzie mąka jest "wszędzie" akurat te bułki były robione na innym stole, specjalnie odseparowane i nie miały kontaktu ze zwykłą mąką...
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

@olivka251 i @wiolka - nie ma czystych bułek kukurydzianych w zwykłych sklepach!!! :!:
Takich bułek się po prostu nie da zrobić, a sprzedawca, który je reklamuje jako bezglutenowe nie ma bladego pojęcia o ich składzie!
Żadnemu bezglutenowcowi nie wolno jeść niczego ze zwykłej piekarni, to po prostu niedozwolone, bo NIE MA tam NICZEGO bezpiecznego.

A takiej pani sprzedawczyni można powiedzieć, żeby przestała oszukiwać naiwnych klientów, bo swoją niewiedzą wyrządza im po prostu krzywdę.

Jeśli chcecie dowodu czarno na białym poproście właściciela piekarni o skład tych bułek na piśmie i same się przekonacie. ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Małgorzata pisze:@olivka251 i @wiolka
wiolka pisała, że "pani w sklepie powiedziała mi, że na pewno nie, że są z dodatkiem mąki pszennej" - tak by to wyglądało w wersji z przecinkami chyba :diabelek:
Ludzie! Używajcie znaków interpunkcyjnych! Szybciej się dogadamy!
Awatar użytkownika
Małgorzata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1579
Rejestracja: pn 03 sty, 2005 22:56
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Małgorzata »

Rzeczywiście, nie doczytałam...Faktycznie, jak się chaotycznie pisze, bez przecinków, a wiele osób tak ma, to potem dochodzi do nieporozumień..

Fakt pozostaje faktem - żadnych bułek kukurydzianych z piekarni! :027:
Obrazek
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

Wlasnie tez tortille mialam na uwadze, ale sa tortille bez pszennej, przynajmniej w skladzie nic nie ma zdroznego, kukurydza, woda, sol. Zdaje sie, ze tez z Winiar, i jeszcze jakies sprowadzane. Trzeba sprawdzac sklad. Te kukurydziane sa twarde i uformowane w muszelke, troche trudne w zastosowaniu.
Awatar użytkownika
Wniebowziety
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 65
Rejestracja: sob 09 cze, 2007 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wniebowziety »

Gwoli ścisłości, żeby nikt nie spędził godziny na czytaniu składu każdej tortilli w sklepie. Nie ma w Polsce tortilli czysto kukurydzianych. Tortilla to elastyczny placek i w związku z tym podstawą jest w niej jest mąka pszenna.

To o czym mówisz, anakon, to "taco"- twarda kukurydziana "muszla". Tacos są bezglutenowe chyba u wszystkich producentów.

Zastosowanie rzeczywiście wąskie, trzeba przygotować w miarę zwarte nadzienie i nieźle uważać, żeby nie wypadło podczas jedzenia...
Ostatnio zmieniony śr 28 lis, 2007 20:20 przez Wniebowziety, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

hasło z wikipedii:
Tortilla[wym. tortija]

1. W kuchni hiszpańskiej rodzaj grubego omletu, z dodatkiem warzyw, mięsa, ryb i przypraw.
2. W kuchni meksykańskiej, rodzaj płaskiego, okrągłego placka o średnicy od 6 do 30 cm, z masy lub mąki kukurydzianej albo pszennej, stosowanego jako pieczywo i baza do innych potraw.
Istnieją dziesiątki odmian hiszpańskiej tortilli, która ma wiele regionalnych odmian. Najbardziej znana jest klasyczna tortilla chłopska, szczegółowo opisana w Don Kichocie, gdyż była ona ulubioną potrawą Sancho Pansy. Jej przyrządzenie polega na przysmażeniu cebuli na boczku, następnie pocięciu dwóch dużych ziemniaków w cienkie talarki i duszeniu ich w tłuszczu z cebulą, a następnie wylaniu na mieszaninę ziemniaków i cebuli trzech - czterech rozbełtanych i osolonych jajek, w wyniku czego powstaje gruby omlet, którym mogą najeść się do syta dwie osoby.

Meksykańskie i, ogólnie rzecz biorąc - południowoamerykańskie tortille powstają po zagnieceniu masy kukurydzianej mąki z wodą, uformowaniu cienkich placków i pieczeniu ich na specjalnych patelniach. Obecnie większość dostępnych w handlu tortilli jest wytwarzanych maszynowo. Powinno się je spożywać ciepłe, gdyż po ostygnięciu nabierają konsystencji gumy.

Tortille z mąki pszennej zaczęto wytwarzać dopiero po sprowadzeniu do Nowego Świata pszenicy przez Hiszpanów. Ciasto to w tym przypadku mąka z wodą i solą, zwykle bez innych dodatków.

Tortilla stanowi bazę bardziej skomplikowanych potraw, jak np. tacos, enchiladas i innych.
Ostatnio zmieniony śr 28 lis, 2007 20:32 przez Magdalaena, łącznie zmieniany 1 raz.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
anakon
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 609
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 12:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: anakon »

W Meksyku tortille sa z miazdzonych ziaren kukurydzy i tam chyba jednak maka pszenna nie wystepuje w ich skladzie. Owszem moglam pomylic z tacos, ale dla mnie zastosowanie jest calkiem podobne, wiec w czym problem? Kwestia determinacji w jedzeniu i duzego talerza pod spodem ;)
Awatar użytkownika
GosiaM
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 866
Rejestracja: pn 24 maja, 2004 22:49
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: GosiaM »

Kiedyś w zwykłej piekarni zobaczyłam "chleb kukurydziany" najpierw oczy zrobiłam jak 5 zł (takie duże stare z rybakiem :D ), przez głowę przebiegła mi taka myśl "o! kupię" ale po chwilowym zastanowieniu stwierdziłam, że to bez sensu przecież. Jak ten chleb może być bezglutenowy...? pomijając w ogóle fakt, że leżał obok pszennego :027:
ODPOWIEDZ