1. ktory kupny chleb najlepszy? 2. mleko z owsa, mozemy?

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
fox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Łódź

1. ktory kupny chleb najlepszy? 2. mleko z owsa, mozemy?

Post autor: fox »

kupilam dzis pierwszy bezglutenowy chleb, wybralam "najladniejszy", padlo na chleb wiejski bezglutenowy jasny firmy bezgluten i dusze sie tym swinstwem, w ustach zamienia mi sie w mąkę, ugryzlam, zmielilam jakos, ugryzlam drugi raz i wyplulam, nie jestem w stanie tego swinstwa jesc :( smakuje jak mielona gazeta

czy ja trafilam na cos tak paskudnego, czy to moze "zalety" braku glutenu?
jakie chleby/bulki najbardziej preferujecie, czy moze te wypiekane w domu sa duzo lepsze? kupuje na dniach automat do pieczenia, ale chcialabym moc czasem kupic cos w sklepie, jest kilka rodzajow tego pieczywa

drugie moje pytanie tyczy sie mleka... znalazlam mleko bez laktozy i soi za to z owsem
owies jest z tego co wiem tematem do dyskusji, bo niby nie wolno, a jednak nie wykazano, zeby po zjedzeniu owsa cos dzialo sie z kosmkami

probowaliscie tego? nie mam za duzo pieniedzy zeby w tej chwili eksperymentowac z nowymi produktami, bo sa one drozsze kilka razy niz te dla zdrowych :(
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

1. czy "odświeżasz" chleb BG przed zjedzeniem? Chodzi o spowodowanie, aby był wilgotniejszy, bo taki prosto z woreczka faktycznie nie jest łatwy do przełknięcia. Są dwie szkoły: albo robi się to w mikrofali, albo w garnku do gotowania na parze. Ja stosuję ten drugi, bo w mojej mikrofali zawsze kromka twardnieje na środku. Poczytaj na forum o chlebie:
viewtopic.php?t=308 - Bezgluten
viewtopic.php?t=2262 - Balviten
viewtopic.php?t=494 - odświeżanie
viewtopic.php?t=1366 - przechowywanie
2. owies nie nadaje się do spożycia chociażby z tego powodu, że zawsze wśród niego rosną inne zboża, wiec nawet jeśli sam nie zawiera glutenu, to praktycznie zawsze jest z jego domieszką. Tutaj viewtopic.php?t=2805 jest o mleku. Wyszukiwarka forumowa nie szczypie :P
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

@fox! Co do chleba, jest jeszcze szkoła "tosterowa". ;) Ja nie lubię, a może nie potrafię odświeżać inaczej, jak tylko zrobić pyszną grzankę. Nawet moje glutenowe dziecko wyjada mi te grzanki, chociaż może jeść normalne pieczywo. Dla mnie toster to podstawa, nigdzie się bez niego nie ruszam. :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Jak jestem w domu to tak jak kabran odświeżam za pomocą tostera - jest świeżutki, mięciutki, dla mnie bomba. Jednak jak jestem na stancji to tylko wyjmuje z opakowania i tyle, ale też nie narzekam, mi smakuje - kupuję z firmy "Smak życia", zazwyczaj zwykły biały chleb, bo ciemny z ziarnami zawsze ktoś mi wykupi :042:
Obrazek
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

fox, ja też jestem ze szkoły tosterowej ;) Dla mnie nie ma lepszego chleba niż kołacz razowy z bezglutenu. Tosty z tego pieczywa są wyśmienite! Spróbuj, pod warunkiem, że lubisz pieczywo z ziarenkami:)
Bardzo smakował mi jeszcze chleb wiejski ciemny smaku życia. Niestety, dla mnie praktycznie nie do zdobycia. Smak życia nie ma sklepu internetowego, a zakupy robię prawie wyłącznie przez internet. Kupiłam ten chleb tylko raz na III MDC i żałuję, że tylko 2 bochenki;)
Warte według mnie jeszcze polecenia pieczywo schaera- solena i rustico. Też z ziarenkami:) Jednak ze względu na cenę, schaera kupuję mniej niż polskich produktów.
A jeśli wolisz białe, delikatne pieczywo, to może spróbuj bułek bezglutenu - zwłaszcza ciabatę. Mi bardzo smakuje odgrzewane w piekarniku. Ja prawie zawsze mrożę pieczywo.
I jeszcze jedno, te w/w wypieki naprawdę bardzo mi smakują. Jednak pamiętam smak pieczywa glutenowego i wg mnie jedynie kołacz razowy mógłby konkurować ze świeżą, pachnącą, chrupiącą bułeczką glutenową:( Tak więc fox, nie oczekuj że to będzie to samo, ale jak widać, coś zjadliwego można znaleźć;)
fox pisze:czy moze te wypiekane w domu sa duzo lepsze?
Nie potrafię porównać pieczywa kupionego z pieczonym w domu. Za małe doświadczenie:) - pieczywo bezglutenowe piekłam tylko 2 razy. Wieniec orzechowy wyszedł bardzo smaczny, natomiast chleb na zakwasie - świetnie spełniłby rolę cegły;)
Ostatnio zmieniony sob 17 sty, 2009 08:54 przez -ania-, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

Och, faktycznie, przepraszam, kiedyś używaliśmy też "metody tosterowej" ;) Zapomniałem. Odkąd jednak zrezygnowaliśmy z mrożenia chlebka używamy pary wodnej.
Ostatnio zmieniony sob 17 sty, 2009 19:36 przez Rafal_tata, łącznie zmieniany 1 raz.
krystna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 448
Rejestracja: sob 09 kwie, 2005 14:45
Lokalizacja: Nakło nad Notecią

Post autor: krystna »

Oprócz kołacza firmy bezgluten polecam chleb z amarantusem tejże firmy.Chleb wiejski, ale tylko firmy Smak życia. Pyszne są bułki firmy Schar.Są jednak dosyć drogie,dlatego bułki piekę sama. Wychodzi dużo taniej. Z jednego kilograma mąki mam, aż 14 bułek.Ciasto wyrabiam przy pomocy specjalnego sprzętu.3,4 minuty i już sobie pięknie rośnie.
Obrazek

Gazeta Internetowa "Małpia Gazeta" - Serwujemy bardzo dobre wiadomości!
fox
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 lis, 2008 16:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: fox »

bardzo dziekuje za odpowiedzi, zaraz wyciagam garnek do gotowania na parze i toster
mam jeszcze 5 kromek to przetestuje
szkoda, ze nie moge nic na ten chleb polozyc (cholerny nieleczony colitis)
z ziarenkami mi nie wolno, mam silna alergie pokarmowa i jeden niewlasciwy skladnik konczy dzien w szpitalu
kupilam jakas ksiazke w merlinie o diecie bezgl. i celiakii, moze sie czegos naucze :)


kurcze wlasnie wykopalam w tym chlebku jakies ziarna, bylo ich z 5 w kromce, ale byly, a nie bylo ich w skladzie (chyba sezam), mam straszna alergie na siemie lniane, ktore ma podobne ziarna i teraz sie boje go zjesc
odparowany faktycznie daje rade
w tosterze jeszcze nie probowalam
Ostatnio zmieniony sob 17 sty, 2009 15:52 przez fox, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cecylia
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 368
Rejestracja: czw 05 cze, 2008 10:12
Lokalizacja: Wschowa

Post autor: Cecylia »

Każdy ma swój gust, ja przyzwyczaiłam się do chleba własnego wypieku i praktycznie zawsze mam świeży. Niestety kupnego nie mogę przełknąć, zawsze byłam wybredna ;)
Obrazek
Anqula
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 75
Rejestracja: pt 07 lis, 2008 10:55
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Warszawa

Post autor: Anqula »

Ja polecam ci Chleb powszedni z bezglutenu, odświeżam go w garnku na parę. Jeśli nie możesz spożywać żadnych ziaren to końcówki z tego chleba odpadają i skórki też(chleb obtoczony w sezamie). Ja z moim CU spożywam ten chlebek i jeszcze nie miałam po nim przykrych incydentów (zjadam ze skórkami). ;)
dieta od 14 października 2008r.
^^ Olenia ^^
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pt 29 cze, 2007 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ^^ Olenia ^^ »

Według mnie każdy chleb moze byc dobry po odświezeniu na parze. :D co prawda róznią się trochę smakiem ale to raczej niewielka różnica,oczywiście te róznice zależą od firm przez które sa produkowane.Niestety żaden nie będzie snakował jak prawdziwy chleb,ale na to juz niestety nie mamy wpływu ;(
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

^^ Olenia ^^ pisze:Niestety żaden nie będzie snakował jak prawdziwy chleb,ale na to juz niestety nie mamy wpływu ;(
Prawdziwy chleb masz na myśli z glutenem?

Mi na przykład bardzo smakuje chleb bg i dla mnie nie ma jakiejś wielkiej różnicy. Pamiętam jako dziecko jak miałam pierwszy raz przejść na prowokację, to nie chciałam jeść zwykłego chleba bo mi nie smakował. :P
Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia.
Ostatnio zmieniony pn 19 sty, 2009 23:08 przez Karolcia6, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
^^ Olenia ^^
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: pt 29 cze, 2007 13:05
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ^^ Olenia ^^ »

Wiesz powiem Ci,że chyba niezupełnie,jestem na diecie przez całe zycie,prowokacje przechodzilam przez 3 lata,a więc było to 16 lat temu,nawet nie pamiętam jak smakuje zwykły glutenowy chleb ale gdzieś tam w srodku mam takie małe pragnienie żeby móc go zjeść :okulary2: np.bułeczki kajzerki tak ślicznie pachną ...
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Karolcia6 pisze:Prawdziwy chleb masz na myśli z glutenem?

Mi na przykład bardzo smakuje chleb bg i dla mnie nie ma jakiejś wielkiej różnicy. Pamiętam jako dziecko jak miałam pierwszy raz przejść na prowokację, to nie chciałam jeść zwykłego chleba bo mi nie smakował. :P
Myślę, że to kwestia przyzwyczajenia.
Ja jeszcze pamiętam smak glutenowego pieczywa i czasami mi go brakuje. Zwłaszcza takiego ciepłego chleba prosto z piekarni - elastyczny miękki środek i chrupiąca skórka. Albo kajzerki ...
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
ODPOWIEDZ