bezglutenowy chleb i naleśniki

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
MalenaJ
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: wt 30 cze, 2009 11:50
Lokalizacja: Warszawa

bezglutenowy chleb i naleśniki

Post autor: MalenaJ »

Chlebek gryczany. Składniki: 500g mąki gryczanej, 25 g drożdży świeżych, 220 ml letniej wody, 2 łyżki oliwy z oliwek, 100 mleka, sól, cukier

Drożdże rozmieszaj ze 100 ml ciepłego mleka (ja używam koziego) i łyżeczką cukru lub fruktozy, odstaw na 10-15 minut. Zmieszaj wszystkie suche składniki, dodaj oliwę i rozpuszczone drożdże, zacznij wyrabiać ciasto, stopniowo dodając wody (ilość wody może różnić się od podanej). Dobrze wyrobione ciasto powinno być sprężyste, odchodzić od rąk i blatu, a po naciśnięciu, wracać do pierwotnego kształtu. Teraz możesz odstawić je na około godzinę do wyrośnięcia. Po upływie tego czasu, wyrób ciasto jeszcze raz przez około 2-3 minuty. Uformuj bochenki (ja używam podłużnych foremek bo ciasto ma tendencje do 'rozpływania się' na blasze. i powtórnie zostaw je na godzinę do wyrośnięcia. Nagrzej piekarnik do 180 stopni (grzanie góra/dół) i piecz chlebek przez ok. 35-45 minut.

Lub dodaj 300 g mąki ryżowej i odpowiednio zmień proporcje: 40 g drożdży, ok. 350 ml ciepłej wody, 4 łyżki oliwy z oliwek.

Mam też przepis na oryginalne francuskie galettes de blé noir (czyli naleśniki z mąki gryczanej). Składniki: 250 g mąki gryczanej, 1 jajko (lub 3-4 jajka przepiórcze), 1/2 litra mleka lub wody, sól.

Wsyp mąkę, sól do naczynia dodaj jajka i część wody/mleka. Rób ciasto powoli dodając płynu. Wstaw ciasto na 1h do lodówki przykryte folią. Jeżeli po godzinie ciasto okaże się zbyt gęste można dodać odrobinę wody. Konsystencja ciasta ma być jak na tradycyjne naleśniki. Naleśniki można jeść na słodko lub tak jak Francuzi - rozbić na naleśniku jako, rozsmarować, dodać wędlinę, warzywa i ser, złożyć na pół lub na ćwiartkę (w zależności od wielkości naleśnika) i potrzymać na patelni aż ser się rozpuści.

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ