[chleb] z mojej kolekcji

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

[chleb] z mojej kolekcji

Post autor: agastaga »

Przez kilka miesięcy uzbierało się tych przepisów. Od razu piszę, że znakomita większość to przepisy skopiowne skąd się dało.

DROŻDŻÓWKI KUKURYDZIANE

500 g mąki kukurydzianej
0,5 szkl. Mleka
jajko
0,5 kostki masła
4 dag drożdży
3 łyżki cukru
0,5 łyżeczki soli

Mleko zagrzej w garnuszku, by było ciepłe. Masło rozpuścić i przestudzić. Do miski wlej mleko, masło, dodaj pokruszone drożdże, sól, cukier i jajko. Dobrze wymieszaj. Dosyp mąkę i wymieszaj ciasto (będzie dość luźne i mało lepiące). Przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na 15 min. Następnie wyłóż na stolnicę, podsyp mąką zagnieć i uformuj płaski kwadrat. Rozwałkuj i wykrawaj kwadraty ok.8x8cm. Na środek każdego nałóż troczę nadzienia i zawiń zlepiając wszystkie rogi razem. Każde ciastko odwróć na drugą stronę, ułóż na blaszce pozostaw na ok. 15 min. Piecz w temp. 200st. Przez ok. 15 min.
Nadzieniem mogą być owoce, budyń, serek.

Niestety moje drożdżówki wyszły bardzo kruche, choć dobre w smaku. Podobno najlepiej sparzyć połowę mąki kukurydzianej przeznaczonej do wypieku. Jako mleko używałam mleko sojowe lub Bebilon pepti, bo u nas mleko też odpada. Myślę, że spokojnie można darować sobie jajko, zamiast tego można dodać łyżkę dobrej oliwy lub np. olej z pestek winogron.

CHLEB KUKURYDZIANY
175 g mąki kukurydzianej
2 łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
2 jajka
150 ml chudego jogurtu
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka oleju
Wymieszać składniki, aby uzyskać miękkie ciasto. Przełożyć je do formy lekko posmarowanej tłuszczem i piec w temp. Ok. 200 stopni przez 10-15 minut. Jedna porcja - 175 kcal. Można bez jajek. Polecam też sposób drugi – sparzyć wrzątkiem ok. połowy mąki kukurydzianej. Wypieki są wtedy mniej kruche a bardziej elastyczne.

CHLEB ZIEMNIACZANY
30g drożdży
1 łyżka cukru
5 łyżek letniego mleka
375 g mąki
500 g obranych ziemniaków
4 jajka
szczypta soli
tłuszcz do formy

Z drożdży, cukru, mleka i odrobiny mąki wymieszać niezbyt gęstą masę. Obrane ziemniaki drobno zetrzeć i odcisnąć i szybko wymieszać z ciastem. Sok przelać do oddzielnego naczynia.
Dodać jajka, sól, resztę mąki i wyrobić ciasto. Odstawić do wyrośnięcia ok. 20 min.
Sok z ziemniaków odlać a osadzoną skrobię dodać do ciasta i wymieszać. Wlać do formy chlebowej i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 min. Powinno podwoić swoją objętość.
Piec w temp. 200 st. Ok. 65 min.
Upieczony chleb wyjąć dopiero po ostudzeniu.
Zastosowałam mieszankę mąk 250 g mixu chleba i 125g mąki kukurydzianej.

CHLEB DZIADKA MAI
1 paczka = 40 dag mąki bezglutenowej, bezmlecznej z Fundacji "Przekreślony Kłos" - z czerwoną kartką
500 ml wody oligoceńskiej
5 łyżek oleju
1 paczka suszonych drożdży lub 3 dag świeżych
1 płaska łyżeczka soli
Włącz piekarnik na najwyższą temp. Do naczynia wlej 350 ml ciepłej wody, wymieszaj z suszonymi drożdżami i odstaw na 15 minut. Drożdże muszą całkowicie się rozpuścić. Jeśli używasz świeżych drożdży to rozetrzyj je z łyżeczką cukru w dużej szklanej misce, dodaj łyżkę mąki i odstaw, aż zaczną rosnąć. Wtedy dodaj olej- 4 łyżki, sól i mąkę. Wyrabiaj łyżką lub mikserem przez ok. 5 minut -powinno być bardzo gęste. Dodaj 6-8 łyżek wody i mieszaj, aż do uzyskania konsystencji bitej śmietany. Wlej ciasto do dużej blachy - 15*12*30 cm
wysmarowanej łyżką oleju. Na wierzch chleba wlej 5 łyżek wody. Na całej długości porób nacięcia wzdłuż krótszego boku blachy. Postaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 15-20 minut. Jak tylko ciasto zacznie rosnąć - podniesie się o 1-1,5 cm - wstaw je do piekarnika. Piecz w bardzo wysokiej temp. - powyżej 250 C przez 40-60 minut. Można piec w prodiżu - 1,5 godziny.

CHLEB KARMELOWY
1 paczka = 40 dag mąki bezglutenowej, bezmlecznej z Fundacji "Przekreślony Kłos" - z czerwoną kartką
500 ml wody oligoceńskiej (ciepłej)
2 łyżki mąki gryczanej
50 ml karmelu
5 łyżek oleju
5 łyżeczek cukru
1 paczka suszonych drożdży lub 3 dag świeżych
1 płaska łyżeczka soli
5 łyżek wody
Włącz piekarnik na najwyższą temp. Jeśli używasz świeżych drożdży to rozetrzyj je z łyżeczką cukru w dużej szklanej misce, dodaj łyżkę mąki i odstaw, aż zaczną rosnąć. W 350 ml ciepłej wody rozpuść cukier, dodaj karmel, 4 łyżki oleju, sól, oba gatunki mąki. Wyrabiaj łyżką lub mikserem przez ok. 5 minut. Dodaj 6-8 łyżek wody i mieszaj, aż do uzyskania konsystencji bitej śmietany. Wlej ciasto do dużej blachy - 15*12*30 cm wysmarowanej łyżką oleju. Na wierzch chleba wlej 5 łyżek wody. Zrób nacięcia wzdłuż krótszego boku blachy - na całej długości. Postaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 15-20 minut. Jak tylko ciasto zacznie rosnąć - podniesie się o 1-1,5 cm - wstaw je do piekarnika na 40-60 minut. Można piec w prodiżu - 1,5 godziny.


CHLEB GRYCZANY

1 paczka = 40 dag mąki bezglutenowej, bezmlecznej z Fundacji "Przekreślony Kłos" - z czerwoną kartką
500 ml wody oligoceńskiej (ciepłej)
4 czubate łyżki mąki gryczanej
5 łyżek oleju
1 paczka suszonych drożdży lub 3 dag świeżych
1 płaska łyżeczka soli
50 ml wody do polania chleba
Włącz piekarnik na najwyższą temp. Ciepłą wodę wlej do naczynia i wymieszaj z suszonymi drożdżami i odstaw na 15 minut. Jeśli używasz świeżych drożdży to rozetrzyj je z łyżeczką cukru w dużej szklanej misce, dodaj łyżkę mąki i odstaw, aż zaczną rosnąć. Dodaj olej, sól, oba gatunki mąki. Wyrabiaj łyżką lub mikserem przez ok. 5 minut. Dodaj 6-8 łyżek wody i mieszaj, aż do uzyskania konsystencji bitej śmietany. Wlej ciasto do dużej blachy - 15*12*30 cm wysmarowanej łyżką oleju. Na wierzch chleba wlej wodę. Zrób nacięcia wzdłuż krótszego boku blachy - na całej długości. Postaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 15-20 minut. Jak tylko ciasto zacznie rosnąć - podniesie się o 1-1,5 cm - wstaw je do piekarnika na 40-60 minut.

MAŚLANE BUŁECZKI I
2 opakowania koncentratu chleba ryżowego (Celiko)
200 ml mleka lub wody
1 łyżka masła lub margaryny bezmlecznej
4 płaskie łyżki cukru
1 jajko kurze lub 3-4 przepiórcze, ewentualnie 2 dodatkowe łyżki wody
Jajko utrzeć z cukrem na kogel mogel. Rozpuść masło, dodaj mleko, utarte jajko i mąkę. Zagnieć ciasto. Uformuj bułeczki - ręce posmaruj tłuszczem i odstaw do wyrośnięcia na 10-15 minut. Piecz w temp. 200 C przez 15-20 minut na złoty kolor.

MAŚLANE BUŁECZKI II
50 dag mąki bezglutenowej, bezmlecznej z Fundacji "Przekreślony Kłos" - z czerwoną kartką
4 dag drożdży
250 ml mleka
6 dag cukru
5 dag masła
2-3 żółtka kurze lub 2-3 jajeczka przepiórcze
sól
Żółtka utrzyj z cukrem. Rozpuść masło, dodaj mleko, utarte żółtka i mąkę. Zagnieć ciasto. Uformuj bułeczki - ręce posmaruj tłuszczem i odstaw do wyrośnięcia na 10-15 minut. Piecz w temp. 200 C przez 15-20 minut na złoty kolor.

SŁODKIE BUŁECZKI
50 dag mąki bezglutenowej, bezmlecznej z Fundacji "Przekreślony Kłos" - z czerwoną kartką
4 dag drożdży
250 ml wody
6 dag cukru
5 dag margaryny bezmlecznej
5 jajeczek przepiórczych - niekoniecznie
sól
Jajka utrzyj z cukrem. Rozpuść margarynę, dodaj wodę, utarte jajeczka i mąkę. Zagnieć ciasto. Uformuj bułeczki (ręce posmaruj tłuszczem) i odstaw do wyrośnięcia na 10-15 minut. Piecz w temp. 200 C przez 15-20 minut na złoty kolor.

BUŁKI TRZYDZIESTOMINUTOWE
40 dag mąki bezglutenowej, bezmlecznej z Fundacji "Przekreślony Kłos" - z czerwoną kartką
2 dag drożdży
300 ml ciepłej wody
2 łyżeczki cukru
5 dag margaryny bezmlecznej
łyżeczka soli
6 łyżek oleju
Drożdże rozetrzyj z cukrem, dodaj wodę, sól, olej i mąkę i zagnieć ciasto, które musi być bardzo gęste, a jednocześnie miękkie i ciągnące. Urywaj po kawału i formuj kulki, każdą natnij nożem na krzyż. Wierzch zwilż wodą i odstaw do wyrośnięcia na 10-15 minut. Piecz w piekarniku przez 10-15 minut w bardzo wysokiej temp.

Chleb bezglutenowy

20 dag skrobi pszennej
15 dag mąki kukurydzianej
10 dag mąki ziemniaczanej
5 dag mąki sojowej
5 dag pektyny
1 jajo
5 dag oleju lub masła
5 dag drożdży
1 - 1,5 szklanki mleka lub wody

Drożdże rozpuścić w części osłodzonego mleka lub wody, pozostawić do wyrośnięcia. Wymieszać wszystkie rodzaje mąki, dodać pektynę, drożdże, ciepłe mleko lub wodę, wyrobić ciasto, przenieść je do wysmarowanych tłuszczem foremek i pozostawić do wyrośnięcia. Piec w gorącym piekarniku około 45 minut. Dodatkowych walorów smakowych dodadzą wypiekowi ziarna słonecznika lub sezamu.

Przepis na chlebek bezglutenowy:

1 paczka mąki bezglutenowej produkcja: "przekreślony kłos" - fundacja - biała mąka z czerwona kartka, bezmleczna 40dag
500ml wody (ja dałam żywca)
5 łyżek oleju (oliwy)
1 paczka suszonych drożdży (lub 3 dag świeżych) podobno suszone lepsze dla alergików
1 płaska łyżeczka soli
wlej do miski 350 ml wody ciepłej, wymieszaj z drożdżami i odstaw na 15 min. Jak zaczną rosnąć dodaj 4 łyżki oleju, sól, mąkę. Wyrabiaj 5 min. mikserem lub łapką, ciasto ma być bardzo gęste. Dodaj 6-8 łyżek wody i mieszaj - konsystencja ubitej śmietany. Wlej ciasto do blachy: 15x12x30wysmarowanej łyżką oleju. Na wierzch chleba wlej 5 łyżek wody. Porób nacięcia i postaw do wyrośnięcia na ok. 20 min. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 250 stopni i piecz około 40-60min.

Chleb bananowy - od 12 miesiąca
szklanka mąki ryżowej
1/2 szklanki ryżu
1/2 szklanki mąki ziemniaczanej
3 płaskie łyżeczki bezglutenowego proszku do pieczenia
1 i 1/2 szklanki rozgniecionych bananów
4 jajka
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki oleju
sok owocowy BOBO FRUIT
łyżeczka soli

Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, solą i ryżem. Do rozgniecionych bananów dodajemy jajka, cukier, olej i sok. Wszystko miksujemy stopniowo, aż ciasto będzie gładkie. Przekładamy do wysmarowanej masłem formy i pieczemy około 50 minut w temperaturze 180 - 200 stopni.
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
Awatar użytkownika
Anna Frączek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: sob 01 kwie, 2006 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Anna Frączek »

Upiekłam te maślane bułeczki I, czyli z mąki Celiko. Zrobiłam wszystko ściśle wg przepisu i moimi bułkami można szyby wybijać... Twarde, popękane, w środku nieupieczone. Próbowałam je "dogotować" na parze, ale też niewiele z tego wyszło. Czy ktoś z Was robił te bułki i wyszły takie jak powinny? Gdzie popełniłam błąd?
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Nie piekłam, ale jak dla mnie to nie ma tam żadnego "spulchniacza" - ani drożdży, ani proszku. Nic. Może dlatego? Ale z tych przepisów wypróbowałam "Bułki trzydziestominutowe" i wychodzą całkiem nieźle. Robiłam nawet z 50% zastosowaniem mąki gryczanej, co często czyni wypieki trudnojadalnymi, a wychodziły smaczne. Może trochę podobne do krowich placków, ale tylko wizualnie :wink: (kiepsko rosły, to cecha ciasta gryczanego). Tylko zamiast mąki z Fundacji używałam zwykłego mixu z Glutenexu. A jakbyś wzięła mix do ciasta i trochę więcej cukru, to wyjdą słodkie bułeczki. :D
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

Anna Frączek pisze:Upiekłam te maślane bułeczki I, czyli z mąki Celiko. Zrobiłam wszystko ściśle wg przepisu i moimi bułkami można szyby wybijać... Twarde, popękane, w środku nieupieczone. Próbowałam je "dogotować" na parze, ale też niewiele z tego wyszło. Czy ktoś z Was robił te bułki i wyszły takie jak powinny? Gdzie popełniłam błąd?
Masz automat. Wyrób w automacie, biorąc pod uwagę, że drożdże są juz w mieszance celiko. Pozostaje dodać masło cukier ( w przepisie, z którego my robimu jest cukier puder - z ksiązki kucharskiej) mleko i jaja. Bułki wychodzą super-hiper. Młody preferuje z keczupem (Develey) w środku i serkiem żółtym na wierzchu. Ale jagodzianką tez nie pogardzi....
Awatar użytkownika
Anna Frączek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: sob 01 kwie, 2006 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Anna Frączek »

To może podajcie szczegółowy przepis-wypróbuję jeszcze raz. Ola była tak spragniona bułek,że nawet te zakalce zajada ze smakiem :D Ja też spróbowałam, w smaku znacznie lepsze niż w wyglądzie, więc się jej nie dziwię. Następnym razem zrobię "krowie placki" z mąką gryczaną :lol:
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Aniu! Mój przepis na bułki jest tutaj: topics15/przepis-na-bulki-vt916.htm Nie musisz robić wersji ekstremalnej, tzn. używać 50% mąki gryczanej, bo wtedy i ciasto jest cięższe i na pewno ma mocno charakterystyczny zapach (którego ja już zresztą nie wyczuwam :-k ). I daj znać, jak wyszło!
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Anna Frączek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: sob 01 kwie, 2006 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Anna Frączek »

Dzięki, ten przepis wydrukowałam na początku Olinej diety, ale jeszcze go nie wypróbowałam :wink: A córcia nawet lubi posmak mąki gryczanej, bo chlebek piekę pół na pół z mixu i gryczanej (to nie jest przypadkiem jakiś Twój przepis??? :D ). Wiem,że jest smaczny, bo w ciąży często go Oli podjadałam :lol: Dam znać jakie "krowie placki" wyszły :wink:
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

Anna Frączek pisze:To może podajcie szczegółowy przepis-wypróbuję jeszcze raz. Ola była tak spragniona bułek,że nawet te zakalce zajada ze smakiem :D Ja też spróbowałam, w smaku znacznie lepsze niż w wyglądzie, więc się jej nie dziwię. Następnym razem zrobię "krowie placki" z mąką gryczaną :lol:
8 dag masła (lub margaryny) (1 zł)
2 żółtka (0,7 zł)
3 łyżki cukru (pudru) (0,14 zł)
szklanka mleka (prosobee2 lub woda) (jakieś grosze)
2 opakowania mieszanki Celiko (ca 6zł)
szczypta soli. (jakies grosze)
Program CIASTO

Po 1,5h (jak maszyna zawyje), rączki tytłamy w mące i lepimy. Do środeczka keczup, dżemik lub odsączone jagódki. Lub nic ;).
20 minut wyrastania posypujemy startym serkiem żółtym (jak z keczupem) i na 20-25 minut do piekarnika 160-170 stopni...
Wychodzi 8-10 bułeczek rozmiaru klasycznej kajzerki za ca 7-8 zł plus prąd...
Pychota....
Ostatnio zmieniony śr 13 wrz, 2006 10:40 przez Beatka i Marek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Anna Frączek
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 104
Rejestracja: sob 01 kwie, 2006 22:25
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Anna Frączek »

No, super-dokładny przepis :D :D :D
Dzięki, wypróbuję :wink:
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
Awatar użytkownika
Joanna
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 62
Rejestracja: pt 16 sty, 2004 11:27
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Joanna »

Beatka i Marek pisze:
Anna Frączek pisze:Upiekłam te maślane bułeczki I, czyli z mąki Celiko. Zrobiłam wszystko ściśle wg przepisu i moimi bułkami można szyby wybijać... Twarde, popękane, w środku nieupieczone. Próbowałam je "dogotować" na parze, ale też niewiele z tego wyszło. Czy ktoś z Was robił te bułki i wyszły takie jak powinny? Gdzie popełniłam błąd?
Masz automat. Wyrób w automacie, biorąc pod uwagę, że drożdże są juz w mieszance celiko. Pozostaje dodać masło cukier ( w przepisie, z którego my robimu jest cukier puder - z ksiązki kucharskiej) mleko i jaja. Bułki wychodzą super-hiper. Młody preferuje z keczupem (Develey) w środku i serkiem żółtym na wierzchu. Ale jagodzianką tez nie pogardzi....
Beatko i Marku, czy moglibyście mi zdradzić jakiej firmy macie aparat do wypieku chleba? Ja wyrabiam chleb ręcznie w garnku i piekę w piekarniku w zwykłej foremce. To znacząco ogranicza moje możliwości różnych wariacji. I tak sobie myślę, że skoro Wam te chleby i bułki wychodzą takie smaczne to może jednak powinnam sobie kupić jakiś aparat... Faktycznie daje on większe możliwości urozmaicenia naszej diety?
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

Clatronic BBA 2605...
Awatar użytkownika
Elwira
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: śr 20 wrz, 2006 21:58
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Elwira »

Cześć! Jestem tu pierwszy raz. 5 miesięcy temu dowiedziałam się, że moja 5 letnia córka ma chorobę Duhringa. Czy ma ktoś sprawdzone przepisy na ciasta bezglutenowe? :lol:
Elwira
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Cześć! Trochę nie wstrzeliłaś się w temat... O ciastach jest cały dział:
ciasta-slone-i-slodkie-vf16.htm
Osobiście polecam ciasta vixi...
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
ODPOWIEDZ