wielki problem z chlebem

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

w sobotę upiekłam pierwszy raz chleb maślany z książki "120 przepisów bezglutenowych" i niestety zakalec... tylko dużo zapachu narobiłam i zmarnowałam produkty :)
Monisiaczka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: ndz 19 wrz, 2010 09:26
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: Monisiaczka »

Ja upiekłam chleb ze słonecznikiem też z książki "120 przepisów bezglutenowych"trochę za dużo cukru mi się sypnęło ale smakowo jest całkiem całkiem w porównaniu do tych kupnych gotowców
sweetcandy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 17:14
Lokalizacja: warszawa

Post autor: sweetcandy »

Ja piekę już 4 bochen i wiecznie coś. Piekę w PIEKARNIKU nie mam maszyny do wypieku. Robię wszystko zgodnie z przepisem a i tak jest dziura a pod dziurą zakalec, choć do momentu przekrojenia wygląda pięknie. W przepisie jest 450ml wody a konsystencja gęstej śmietany, tylko, że przy tej ilości wody konsystencja nie ma gęstej śmietany. Najpierw zrobiłam taki gęsty, to nawet wyszedł, nie było dziury ale piekł się zdecydowanie dłużej niż 40 minut bo ciągle był mokry, a w środku był "bardzo drożdżowy" i mokry, ale nawet dało się zjeść, pomyślałam, że może zbyt mało tej wody, zrobiłam taki też gęsty ale nie tak bardzo jak wcześniej to wyrosła sama skóra reszta opadła, mimo, że w misce ciasto wyrosło pięknie. No i się zastanawiam jaka naprawdę ma być ta konsystencja?! Ma przyklejać się do łyżki i ciągnąć, ma być troszkę gęściejsze od naleśnikowego? Proszę o pomoc, nie piekę tych chlebów z przyjemności a z oszczędności i jak na razie zamiast oszczędzać wywalam kasę do śmieci :(
sunshine
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 53
Rejestracja: czw 24 lut, 2011 21:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: sunshine »

Mnie się kiedyś zrobiła taka dziura w chlebie jak za długo wyrastał, ale robiłam chleb na samych zakwasach.
A nieudane wypieki warto wysuszyć i przerobić na bułkę tartą ;)
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

sweetcandy

z jakiej mąki robisz chleb ? z jakiego przepisu? w jakiej temperaturze? ciasto drożdżowe nawet bezglutenowe nie lubi za wysokiej temperatury , to musi sobie postać w piekarniku , dobrze nagrzanym przed włożeniem ciasta , na dno piekarnika wstawić garnek z woda, chlebuś nie będzie miał zbyt spieczonej skórki .
Jeśli pieczesz według gotowej mieszanki, i tam jest krok po kroku oraz podana temperatura piekarnika i inne "szkolenia" to pozostaje sprawdzić czy waga odmierza produkty , wytarować wagę, i sprawdzić termometr. Gęstość kwaśnej śmietany - jakiej naturalnej czy tej z kubeczków sklepowych ? niby niewielka różnica a jednak ...

Opisz krok po kroku jak to wszystko wykonujesz , inni pewnie pomogą :)
sweetcandy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 17:14
Lokalizacja: warszawa

Post autor: sweetcandy »

http://www.kuchniabezglutenowa.pl/recipe/chleb z tego przepisu
robię tak jak tam napisane wszystko.
sunshine
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 53
Rejestracja: czw 24 lut, 2011 21:56
Lokalizacja: Poznań

Post autor: sunshine »

Może za dużo wody? Różne mieszanki potrzebują różną ilość wody. Najlepiej sprawdzić na opakowaniu. Osobiście daję tyle wody, żeby ciasto miało konsystencję takiej "pasty", ewentualnie lekko się może rozlewać na boki.
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

gdybym robiła chleb z maki gryczanej i ciemnego ryżu to 2 łyżki + 2 łyzki wody mąki i ryżu dąły mi oczekiwana strukturę na lekki chleb.
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

o dopdajesz jakiegos utrwalacza ; gumy guar , agaru , lnu
sweetcandy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 17:14
Lokalizacja: warszawa

Post autor: sweetcandy »

Nic nie daję. Robiłam tylko jak w przepisie cukier, sól, mąka bezgluten mieszanka chlebowa.. A może macie jakiś super przepis sprawdzony i dokładnie opisany tak dla laika? To poproszę na PW.
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

sweetcandy
a możesz zmienić mieszankę na trochę droższą na bazie kukurydzy to polecam
http://bezgluten.pl/sklep/produkt,570,b ... owosc.html

to można upiec na proszku do pieczenia i dodam od razu ze tak jak Ty z mieszanka ja mam z proszkiem bezglutenowym z " Bezglutenu " i " Glutenexu " totalna klapa , kupuje BioVegan i wszystko mi na tym proszku się udaje
może na jutro znajdę ten sprawdzony przepis na chleb na bazie brązowego ryżu i mąki gryczanej.
Ostatnio zmieniony pn 04 lip, 2011 22:49 przez Jeli, łącznie zmieniany 1 raz.
sweetcandy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: czw 26 maja, 2011 17:14
Lokalizacja: warszawa

Post autor: sweetcandy »

Będę wdzięczna. mam w ogóle zamiar kupić tę książkę 120 przepisów na dania bezglutenowe. No i faktycznie może spróbuje tę mieszankę kukurydzianą... choć chciałam upiec chleb najbardziej zbliżony smakiem do zwykłego takiego co kupowałam przed diagnozą :)
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

sweetcandy pisze:A może macie jakiś super przepis sprawdzony i dokładnie opisany tak dla laika?
sprawdzony (również z modyfikacjami) przepis znajdziesz tu:
http://www.kuchnia.tv/kuchnia_przepis_0 ... wasie.html

chleb jest świetny, a link jest o tyle przydatny, że na video widać konstystencję, jaką powinien mieć chleb.

piekę chleb wyłącznie z tego przepisu, mieszam mąki, dodaję ziarna - i chleb prawie zawsze się udaje - i jest pyszny (poza tym zdrowy - drożdże nie są zbyt zdrowe, a zakwas jak najbardziej - więc to duża przewaga dla tego chleba).
zdarzało się, że pod skórką robiła się dziura - ale faktycznie najprawdopodobniej dlatego, że za długo wyrastał w foremce. będę to jeszcze "badać".
Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

A może ktos ma sposób jak chleb przechować tydzień czasu? Jadę na urlop, a kupny chleb mi nie smakuje. Próbował może ktoś zapakować chleb próżniowo? Ciekawa jestem czy wytrzyma w temp. pokojowej?
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

mój chleb spokojnie wytrzymuje tydzień - zawijam go w lnianą ścierkę i nie ma problemu. przeważnie piekę chleb raz na tydzień i nic mu się nigdy nie stało, tzn. nie zapleśniał, najwyżej podsechł.
a przy obecnej wilgotności... nawet nie wysycha :)
ODPOWIEDZ