Dobry chleb bezglutenowy z gotowego koncentratu.

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
tomtom1
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 02 cze, 2011 12:05
Lokalizacja: Gdańsk

Dobry chleb bezglutenowy z gotowego koncentratu.

Post autor: tomtom1 »

Witam Wszystkich

Od niedawna jestem na diecie bezglutenowej. Najpoważniejszym problemem okazał się w moim przypadku chleb, ponieważ jest on jednym z głównych elementów jakie jemy w ciągu dnia. Początkowo myślałem o kupowaniu chleba gotowego jednak po zorientowaniu się w ofercie jaka jest dostępna na naszym rynku (chleby pakowane w folie twarde, suche) doszedłem do przekonania, że najlepiej upiec sobie sam chlebek. Zacząłem serię prób eksperymentując z rożnymi mąkami bezglutenowymi i gotowymi koncentratami do wypieku chleba.

Po serii prób wybrałem koncentrat firmy Glutenex "Super mix na chleb bezglutenowy" cena około 5,70 zl szt.

Obrazek

Na opakowaniu jest podany przepis na chleb z tego koncentratu. Przepis na chleb: do 500 g mix dodać 400 g wody o temp. 35 stopni, sól 12 g, olej 20 g, drożdże suche 6-8 g, wyrobić ciasto, włożyć do formy, pozostawić do wyrośnięcia, piec w temp. 220 stopni przez 40-45 minut.

Ja obecnie nie posiadam automatu do wypieku chleba wiec wyrabiam ciasto a później wypiekam w piekarniku. Ja dodaje wszystkie skalniki jakie są podane ( daje paczkę 7 g drożdży dr Oetker) i wyrabiam ciasto. Następnie formuje z wyrobionego ciasta chleb kształtem przypominający ten, który kupujemy w sklepie i wkładam na blachę, przykrywam materiałem i wkładam do piekarnika nagrzany do 40 stopni. Chlebek wyrasta w piekarniku około 40 minut. Po 40 minutach nastawiam piekarnik na 200 stopni i ustawiam czas 45 minut. Po 45 minutach mam upieczony chleb. Chleb kształtem przypomina taki z piekarni, w smaku jest dobry, powiedziałbym że smakuje coś jak bułki. Dodatkowo bardzo dobrze się kroi.

Tak wygląda chleb po upieczeniu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chleb wyszedł strasznie biały bo nie został posmarowany jajkiem, lub mlekiem przed pieczeniem, oraz posypałem ciasto mąką bo mi się strasznie do rąk kleiło.

Może komuś ten opis się przyda na początku. :)

Może bardziej doświadczeniu użytkownicy forum będą mieli dla mnie jakieś sugestie bo jestem w dziedzinie pieczenia chleba jak i diety bezglutenowej dopiero początkujący, wszelkie sugestie mile widziane :D .
Myślę nad małą modyfikacją tegoż mixu o czym będę informował.
Ostatnio zmieniony czw 02 cze, 2011 13:50 przez tomtom1, łącznie zmieniany 4 razy.
ODPOWIEDZ