przepis na chleb

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: przepis na chleb

Post autor: Anula80 »

Siemię lniane jakiej firmy jest bezpieczne? A w jakich proporcjach dajesz te mąki? Przymierzam się do zrobienia chleba na zakwasie, ale trochę się obawiam, że mi nie wyjdzie :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
aquella
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: śr 26 lut, 2014 07:50
Lokalizacja: Skierniewice

Re: przepis na chleb

Post autor: aquella »

mąki 1:1 biorę 600 g ( po 300g każdej) na dwa chlebki, ale jak nie wyrośnie to mam jeden większy a drugi taki płaszczak trochę, zresztą jeśli nie chce wyrastać to możesz dosypać drożdży i wtedy na pewno wyrośnie tylko zmieni się smak. Zakwas ryżowy ( 1szklanka ryżu z wodą przegotowaną odrobiną miodu i kwasku cytrynowego mieszane tylko drewnianą łyżką - konsystencja rzadkiego budyniu - po 4dniach powinny być bąbelki i charakterystyczny zapach), siemię lniane używam z firmy Kresto - piszą, że może zawierać :sezam i inne orzechy ( nie ma nic na temat glutenu, no ale przekreślonym kłosem się pochwalić też nie mogą)
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: przepis na chleb

Post autor: Anula80 »

O, nie wiedziałam, że Kresto ma też siemię lniane. Mam braki :D
Uważam, że skoro wymieniają już alergeny, to wymieniliby też gluten, gdyby mógł tam być. Wolę kupować produkty, gdzie jest informacja o śladowych ilościach alergenów, niż takie, gdzie jest tylko skład, a tej informacji w ogóle nie ma. Oczywiście, o ile nie ma wzmianki o glutenie
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
undead86
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: śr 07 maja, 2014 11:33

Re: przepis na chleb

Post autor: undead86 »

Witam,
jestem dość nowy w temacie. jeszcze na 100% nie jestem pewny czy jestem uczulony na gluten ale jest wysokie na to prawdopodobieństwo.
Jeśli chodzi o mnie to zawsze lubiłem jeść dużo i smacznie (mimo że waże 60kg) i jestem z małej miejscowości. pamiętam przyszny chrupiący chleb z małych piekarni z chrupiącą skórką. Jaki przepis (bez glutenowy) najbardziej by mi oddał takie chebka? na jakiej mące robić? bo nie chce kupowac tylko sam sobie robić. proszę o pomoc.

pozdrawiam
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: przepis na chleb

Post autor: Anula80 »

Skoro jesteś początkujący, to polecam mąki Schaera - ja najczęściej używam Bread Mix. Na opakowaniu nawet jest przepis, można z niego też bułki zrobić. Z tym, że ja zawsze mieszam z innymi - zawsze daję chociaż trochę z amarantusa, czasami kukurydzianą, czy z Marcs&Spencer.
Tylko nie nastawiałabym się na Twoim miejscu, że będzie Ci to pieczywo bardzo smakowało. Jeżeli do tej pory jadłeś chrupiące glutenowe, to do bezglutenowego trzeba się trochę przyzwyczaić. Akurat mi smakuje i nie mam z tym problemów, ale mój mąż na początku miał. A teraz się już przyzwyczaił i naprawdę mu smakuje :D ale najbardziej produkcji domowej, nie kupne :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: przepis na chleb

Post autor: Leeloo »

oj tak, kupne jest absolutnie niczym w porównaniu do domowego. Tak jest również z glutenowym, wiadomo, ale jednak sztuka piekarnicza na mąkach glutenowych jest bardziej rozwinięta.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: przepis na chleb

Post autor: Anula80 »

Co zrobić, żeby chleb się tak nie kruszył na drugi i kolejny dzień? Czy dodatek gumy guar coś by pomógł? Na razie piekę na drożdżach i staram się dodawać jak najmniej mixów i koncentratów (max 1/5 całości), reszta to amarantus, ryżowa, gryczana, kukurydziana. Będę wdzięczna za jakieś sugestie :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
basiag
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 379
Rejestracja: śr 22 sty, 2014 18:59
Lokalizacja: Polkowice

Re: przepis na chleb

Post autor: basiag »

Anula80 pisze:Co zrobić, żeby chleb się tak nie kruszył na drugi i kolejny dzień? Czy dodatek gumy guar coś by pomógł? Na razie piekę na drożdżach i staram się dodawać jak najmniej mixów i koncentratów (max 1/5 całości), reszta to amarantus, ryżowa, gryczana, kukurydziana. Będę wdzięczna za jakieś sugestie :)
warto dodać siemie lniane wczesniej zalane goraca woda, lub zelatyne, guma guar tez moze byc , podobno maka z ciecierzycy porownywana jest do maki pszennej wiec mozna wyprobowac i z tej maki chlebek, powinien sie trzymac tez ;)
.... żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi bo nie jesteś sam... Jak na deszczu łza cały ten świat nie znaczy nic a nic... Chwila, która trwa może być najlepszą z Twoich chwil...
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8117
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: przepis na chleb

Post autor: Leeloo »

mąka z dyni jest tłusta sama w sobie, myślę, że słonecznik i orzechy fajnie puszczają soki i nawilżają
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: przepis na chleb

Post autor: Anula80 »

Ostatnio upiekłam chleb bez żadnych dodatków, z mąk naturalnie bezglutenowych i dodałam pół łyżeczki gumy guar. Wyszedł najlepszy, jaki do tej pory zrobiłam :) I co najważniejsze, nie kruszy się, kroi się bardzo dobrze. A ten smak :D nieziemski.
Nie mogę nigdzie w necie znaleźć proporcji, dlatego chcę zapytać: czy pół łyżeczki gumy na 500g mąki plus ok 70g ziaren to odpowiednia ilość, czy za dużo? Gumy rzecz jasna ;) Na pewno więcej nie trzeba, bo efekt jest taki, jakiego oczekiwałam. Tylko pytanie, czy jednak nie wsypać tej gumy następnym razem mniej :/
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: przepis na chleb

Post autor: Anja »

Proponuję zajrzeć na smakowity chleb. Dziewczyny robią cuda nawet bezglutenowe. Ja ostatnio trenuję chleb z mąk bg na drożdżach i kefirze. Służę przepisem :)
A sorgo daje fajny posmak. Dzisiaj wersja z dzikim ryżem i suszonymi pomidorami. Dla mnie bg, a znajomych troszkę z ,, glutem" ;)
Polecam mielic: amarantus, sorgo, proso, dziki ryż, ale nie polecam ciecierzycy, ani soczewicy. W chlebie psują smak. A ziaren dodaję na oko i wcześniej prażę.
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: przepis na chleb

Post autor: Anula80 »

Domyślam się, że z prażonymi ziarnami chleb jest jeszcze lepszy :) A przepis możesz podrzucić, chętnie wypróbuję nowy :) Tej strony nie znałam, później się jej przyjrzę dokładniej, dzięki
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: przepis na chleb

Post autor: Anja »

kefir 250 g
sorgo 100 g
amarantus 50
skrobia ziemniaczana 50
m.kukurydziana 100 g
m. gryczana 200 g
duża garść słoneczniku wcześniej zasmażonego i zmielonego ( lepiej wchłaniają się witaminy)
300 ml letniej wody
2łyżeczki drożdży instant
łyżeczka cukru
Te chlebki bezglutenowe na m. gryczanej jak mają więcej płynów, to lepiej wyrastają i nie są zbite. Nawet po kilku dniach można je śmiało zjeść. Ewentualnie wystarczy lekko podreanimować w microweli i gotowe :)


Przyznam, że byłam mile zaskoczona smakiem chleba z sorgo.
Dodaję 500 gram mąk i tyle wody aby ciasto było jak śmietana. Jak nie daję kefiru, to wrzucam łyżkę zmielonego siemienia zalewnego wcześnie wrzątkiem. Do smaku dodaję cuda wianki.
Awatar użytkownika
uniaczek
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 507
Rejestracja: sob 19 sty, 2013 17:25
Lokalizacja: Gniezno

Re: przepis na chleb

Post autor: uniaczek »

Anja gdzie kupujesz sorgo? jakiej firmy? ja jeszcze nie spotkałam go w sklepie albo jestem ślepa kura....

Pochwalę się Wam przepisem na chleb, który jest przeróbką innych przepisów i wynikiem moich wielu prób. Ten wreszcie jest lekki, nie kruszy się i nigdy mi się nie zapał podczas pieczenia. Jestem z niego bardzo dumna. Robi się baaaardzo szybko!!!

100 gr mąki gryczanej z kaszy niepalonej
100 gr mąki jaglanej
100 gr maki amarantusowej
100 gr mąki z ryżu brązowego (woreczek Kupca)
50 gr płatków gryczanych
10 gr drożdży O'etkera
4 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka octu winnego
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
550 ml ciepłej wody

wymieszać łyżką, przelać do wysmarowanej masłem blaszki 30x12x8 cm, posypać grubo np. słonecznikiem, pozostawić do wyrośnięcia 15 minut
piec w temp. 220 oC 50 min u mnie bez termoobiegu

Smakuje doskonale :oops:
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: przepis na chleb

Post autor: Anula80 »

uniaczek, mam kilka pytań:
1. Może być mąka gryczana już zmielona kupna? Mam Bezglutenu i Incoli - nie wiem, czy są niepalone.
2. Mąka amarantusowa może być prażona?
3. Chodzi o drożdże suszone? Paczka 7 g to będzie za mało?
4. Można piec z termoobiegiem? U mnie coś grzanie góra-dół szwankuje :/
5. Naprawdę się nie kruszy? Korci mnie, żeby z pół łyżeczki gumy guar wsypać ;)
6. Oliwę w razie coś mogę zastąpić olejem?
7. Ocet winny mam tylko jabłkowy. Nada się?
Chętnie zrobię coś nowego. Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
ODPOWIEDZ