przepis na chleb

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Anula80
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 3643
Rejestracja: śr 07 sie, 2013 07:40
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

Re: przepis na chleb

Post autor: Anula80 »

Trudno mi oceniać, bo nie robię kruchego ciasta. Znalazłam przepisy u Natchnionej, może Ci się przydadzą:
http://www.natchniona.pl/?s=kruche
Nie ma ludzi zdrowych. Istnieją tylko niezdiagnozowani.
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: przepis na chleb

Post autor: sandyy »

Wchodze na przepis na ciastka kruche tej pani z bloga iii hmm 1kg maki-ale jakiej?? Hm bede musiala dokladniej sie przyjrzec.
Moje z kukurydzianej, ryzowej i ziemniaczanej byly smakowo ok, ale troszke sypiace... nie wiem, c lo ew dodac :/ ale dbra, nie robie tu offtopa :)
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: przepis na chleb

Post autor: violla »

A zna ktoś przepis na chleb bez drożdży? Możemy jeść jedynie na zakwasie. Z tym, ze ja nie mam czasu ani cierpliwości, by sama dokarmiać zakwas. Podobno są gotowe w sklepie, choć na takie nie trafiam. A gdyby nawet, to nie mam pewności co do obecności drożdży. Niektórzy dodają do zakwasu drożdży, by szybciej się zakwasił (czy tak sie to nazywa ?).
Ja kupuję chleb 100 % żytni na 100% zakwasu (skład: żyto, woda sól). Tylko mojej córce nie smakuje, twierdzi ona, że jest za kwaśny i psuje smak kanapki. Nie możemy pszenicy i drożdży, więc szukałam w necie przepisu na chleb bez drożdży i zakwasu. Znalazłam kilka na proszku i sodzie. Tylko daleko mu do smaku prawdziwego chleba. Córka zjada.... ale niezbyt apetycznie. Pomijam fakt, ze chleb ten jest następnego dnia suchy- jak babka po kilku dniach. I co mnie najbardziej "boli" -jest z orkiszu. Z każdej innej mąki (mieszanki bezglut, kukurydzianej, gryczanej, żytniej) nie udawał się lub był niesmaczny.... wręcz nie do zjedzenia.
Marzy mi się chleb, który będzie miękki, a zarazem niezbyt suchy chociaż przez 2 dni od upieczenia. Na sodzie i np. gryce lub życie.
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: przepis na chleb

Post autor: Leeloo »

Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: przepis na chleb

Post autor: sandyy »

Violla jak przetestujesz ktorys chleb i C podpasuje to daj znac - tez jestem bezpszeniczna i bezdrozdzowa ;)
I bez nerwow, by probowac piec chleb :D
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: przepis na chleb

Post autor: violla »

Ja juz tyle produktów zmarnowałam, tyle łez wylałam.... boję się próbować ponownie, zwłaszcza z gryczanej. Już 3 razy coś z tej maki piekłam i zawsze był ten sam efekt.... do kosza. Tego z ziaren nie próbuję, bo mam za sobą jeden nieudany wypiek takiego chlebka, zdjęcie nawet zrobiłam na pamiątkę, hehe.
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: przepis na chleb

Post autor: sandyy »

A sluchaj, tzn chleb zycia? Z samiutkich ziaren - jest pyszny!!! Jadlam go ostatni raz bedac jeszcze glutenowcem, zawsze wychodzi, smakowo rewelacja.

Mi tez poki c bezglutenowe chlebki, bulki nie wychodza :) temu wcinam znienawidzone juz wafle ryzowe
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8111
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: przepis na chleb

Post autor: Leeloo »

chleb zmieniający życie - super sprawa.
Awatar użytkownika
Anja
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 287
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:45
Lokalizacja: Szczecin

Re: przepis na chleb

Post autor: Anja »

Potwierdzam. Jest pyszny!!! Sandyy, a próbowałaś bułeczki twarogowe z naszego blogu? Rewelka!
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: przepis na chleb

Post autor: sandyy »

Jesli to buleczki, ktore zawsze wychodza i sa megaproste do zrobienia z full twarogu: tak, probowalam :D jako jedne z pierwszych :D i sie zrazilam - nie wyszly - na zewnatrz upieczone, w srodku surowe :( ale ta gora upieczona byla bardzo smaczna :)
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: przepis na chleb

Post autor: violla »

sandyy pisze: zawsze wychodzi
Nie zawsze!!! Jestem tego żywym dowodem. Rozleciał się calusieńki przy próbie pokrojenia. A gdy posmakowałam to co się jeszcze ostało.... wcale nie był zachwycający w smaku. Moze po prostu co kto lubi.... .
sandyy pisze:Mi tez poki c bezglutenowe chlebki, bulki nie wychodza :) temu wcinam znienawidzone juz wafle ryzowe
A najadasz się tymi waflami? Ja bym mogła całe opakowanie zjeść na miejscu, nieważne co nań położę, a czuję się głodna. A moze smaż sobie proziaki (placki zastępujące pieczywo). Kilka razy zdarzyło mi się takie smażyć i najadałam się bynajmniej. Tylko moje wybredne dziecko nie zasmakowało w chlebowych plackach <:>> .
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: przepis na chleb

Post autor: sandyy »

A dodalas wszystkie skladniki, czy ominelas ktorykolwiek? Chodzi mi tu glownie o babke plesznik, ktora duzo ludzi omija, bo trudno dostac, a jest kluczowa

Oczywiscie, ze sie waflami nie najadam.
Dlatego do nich staram sie brac full warzyw. Smazonego niestety nie jem, bo na diecie jestem od jakichs 2-3 miesiecy, a wynik gastro byl bardzo zly, wiec nie chce draznic ukladu pokarmowego.
Zaczelam teraz na sniadania jesc kasze z bakaliami, kabanosamim szynka - tym sie naprawde najadam i mam wrazenie, ze nie jem pustych kalorii, jak ma.to miejsce z waflami ryzowymi...
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: przepis na chleb

Post autor: violla »

To prawda, nie dałam babki, do tej pory nie mogę jej dostać.

A jesteś na diecie bezglutenowej czy innej? Mam przepis na 3 rodzaje chlebów ale nie wiem czy będą odpowiednie dla ciebie?
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
sandyy
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Bardzo Stary Wyjadacz :)
Posty: 2561
Rejestracja: ndz 27 lip, 2014 22:30

Re: przepis na chleb

Post autor: sandyy »

Bo wlasnie czytalam, ze ta babka jest kluczowa. Ja kupowalam ta babke w sklepie zielarskim. Mozesz ewentualnie popytac w aptece, choc u mnie robili wielkie oczy.

Ja jestem od jakichs 2-3 miesiecy bezglutenowa, bez skrobi pszennej bezglutenowej od jakichs 2 tygodni, praktycznie bezlaktozowej (choc pozwalam sobie na plaster sera, czy lyzke jogurtu naturalnego) do odwolania, ograniczajacej cukry, omijam drozdze szerokim lukiem (walcze dluuuugo z candida, ale podwoziowym... :) )
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: przepis na chleb

Post autor: violla »

Skoro jesteś na bezmlecznej, to trudna sprawa. Ja nadal szukam przepisu na smaczny chleb/bułki na wodzie bez drożdży. Kupuję mleko od gospodarza, prosto od krowy więc mleko nie jest odtłuszczone, ani pasteryzowane i podobno takie ew. można. A ja na tym mleku lub zsiadłym gdy mi się zsiądzie, robię chleb i bułki na życie i orkiszu. Narazie nie udało mi się z innych mąk, to co wychodzi np. z kukurydzianej/gryczanej, to wielka klapa. A z orkiszu i żyta jeszcze cokolwiek zrobię. Ja wiem, że orkisz to odmiana pszenicy, podobnie jak durum (z durum jemy makaron 1 raz w tyg), ale nie mogę pozwolić, by dorastające dziecko chodziło głodne. Musze córce coś dawać jeść. Dr. Janus twierdzi, ze jeśli już nie ma wyjścia, to można zastąpić pszenice orkiszem. Tak też robię i będę robić do czasu odkrycia smacznego chleba na życie, wodzie i sodzie. Ja wcinam 100% żytni na 100% zakwasie, ale 2 m-ce takowego szukałam!!! Trudno znaleźć chleb bez drożdży i pszenicy.
Jeśli chcesz mogę ci podać przepisy, a ty spróbujesz je zweryfikować na swój sposób. Poeksperymentujesz może zamiast mnie ;). Ja chwilowo mam dość eksperymentów. Grubą kasę wywalałam do śmieci zanim wyszło pierwsze pieczywo.... średnie w smaku co prawda, ale w ogóle wyszło ;). Mam w planach eksperymenty, ale muszę nieco odpocząć, aby sie nie zrazić do końca.
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
ODPOWIEDZ