Wita się piekarz , potrzebne wasze porady

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Asaf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 05 lis, 2013 21:42
Lokalizacja: Opolskie

Wita się piekarz , potrzebne wasze porady

Post autor: Asaf »

Jestem piekarzem rzemieślnikiem. Wypiekam chleby bez chemii z podstawowych surowców.
Mam wielu wiernych klientów, jednak od jakiegoś czasu klienci pytają mnie o pieczywo bezglutenowe świeże. Nie jest ich bardzo wiele ale rozumiem że jest taka potrzeba a że traktuję swój zawód jako misję to chciałbym usłużyć ludziom poszukującym takiego chleba wypiekanego na świeżo.
Pytanie do państwa jest następujące:
Jakie macie państwo oczekiwania od pieczywa ?
Jakie gatunki mąk uważacie za najważniejsze w swojej diecie ?
Jak gramatura chleba jest optymalna ?
Czy kupujecie państwo chleb wysyłkowo ?
Czy wygląd opakowania ma większe znaczenie ?
Co jest ważne ?
Z wyrazami szacunku
Piekarz
Piekarz
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Ja sama piekę chleb - także bez chemii i powiem, co dla mnie byłoby najważniejsze:
Asaf pisze:Wypiekam chleby bez chemii z podstawowych surowców.
To jest podstawa - zero chemii, która wcale nie jest potrzebna.
Asaf pisze:Jakie macie państwo oczekiwania od pieczywa ?
j.w. - naturalne składniki, bez "polepszaczy".
Asaf pisze:Jakie gatunki mąk uważacie za najważniejsze w swojej diecie ?
Te, które możemy jeść - choć warto zróżnicować gatunki, bo np. niektórzy nie mogą jeść kukurydzy, inni gryki, itp. Na pewno warto używać mąki jaglanej - o ile uda się dostać taką mąkę z certyfikatem b/g. Albo - tak jak my - robić ją samemu z kaszy jaglanej :)
Asaf pisze:Jak gramatura chleba jest optymalna ?
Myślę, że do pół kilograma max., bo jednak "nasze" pieczywo starzeje się szybciej. Także to na zakwasie.
Asaf pisze:Czy kupujecie państwo chleb wysyłkowo ?
Ja nie, bo piekę sama, poza tym mieszkam w Warszawie i w razie potrzeby mogę coś kupić gdzieś w sklepie, ale wiele osób tylko tak kupuje pieczywo.
Asaf pisze:Czy wygląd opakowania ma większe znaczenie ?
Dla mnie - żadnego. Pewnie, że wolę, jeśli jest ładne, ale bez przesady - skład chleba jest najważniejszy.
Asaf pisze:Co jest ważne ?
NAJWAŻNIEJSZE - żeby pieczywo było naprawdę bezglutenowe, co chyba w przypadku piekarni oznacza osobną linię produkcyjną w osobnym pomieszczeniu, w którym nie ma nawet pyłka z mąki glutenowej. W tej sprawie warto skontaktować się z naszym Stowarzyszeniem, które udzieli wszelkich informacji dot. wymogów produkcji żywności bezglutenowej.
Asaf pisze:Z wyrazami szacunku
I nawzajem - jak zawsze jest nam niezmiernie miło, gdy ktoś dostrzega nasze potrzeby :)
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
Lutienka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: pt 04 paź, 2013 13:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Lutienka »

Ja dopiero poznaję tajniki kuchni bezglutenowej, ale sama piekłam chleby glutenowe, również na zakwasie, więc wiem jaka jest ogromna różnica między dobrym pieczywem, a tym ze sklepu, dostępnym powszechnie... Myślę, że ta sama zasada dotyczy chlebów bezglutenowych
Asaf pisze:Jakie macie państwo oczekiwania od pieczywa ?
Tak, jak Ola_la - dla mnie istotny jest chleb bez polepszaczy. Najzdrowszy i najsmaczniejszy jest na naturalnym zakwasie (oczywiście w naszym przypadku bezglutenowym)

Asaf pisze:Jakie gatunki mąk uważacie za najważniejsze w swojej diecie ?
Nie mam jeszcze doświadczenia. Ale czytałam o mące z teffu, że świetnie sprawdza się w wypiekach bezglutenowych, zwłaszcza w chlebie na zakwasie. Minusem jest to, że jest bardzo droga

Jak gramatura chleba jest optymalna ?
Chyba też pół kilo, ale nie więcej, jak 700-750 g
Czy kupujecie państwo chleb wysyłkowo ?
ja nie i nie mam takiej potrzeby. Mam dostęp do sklepów, gdzie są produkty bezglutenowe. Ale gotowe chleby bezglutenowe smakują jak papier z wiórami, więc raczej będę piekła sama :(
Czy wygląd opakowania ma większe znaczenie ?
dla mnie żadne
Co jest ważne ?
żeby chleb nie smakował jak trociny ;) I nie kosztował kosmicznych pieniędzy. Wiadomo, że kosztuje więcej, niż zwykły, ale np 10 zł za 5 cieniutkich kromeczek chleba bezglutenowego w Rossmannie to lekkie przegięcie...
Z wyrazami szacunku
:564: :D Fajnie, że coś się dzieje w temacie :)
Asaf
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: wt 05 lis, 2013 21:42
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: Asaf »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Na pewno będą pomocne. A czy popularne są mieszanki przygotowane do własnego domowego wypieku ? (chodzi oczywiście o bg) Jaka waszym zdaniem byłaby najlepsza mieszanka , z której samodzielnie upieczemy w domu chleb ?
Czy przydały by się warsztaty pieczenia chleba bezglutenowego ?
Czy znamy % społeczeństwa , który musi jeść ten chleb ?
pozdrawiam
i czekam na odpowiedzi. Oczywiście czytam inne wasze posty .
Asaf
Piekarz
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Asaf, fajnie byłoby, gdyby mieszanka bg była bez skrobi pszennej bg i bez kukurydzy. np z mąki jaglanej, gryczanej, z cieciorki itd.

warsztaty ZAWSZE się przydadzą :)

myślę, że % nie jest znany, ale tendencja jak najbardziej wzrostowa
Ostatnio zmieniony pt 08 lis, 2013 22:37 przez Leeloo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8115
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Post autor: Leeloo »

Asaf, fajnie byłoby, gdyby mieszanka bg była bez skrobi pszennej bg i bez kukurydzy. np z mąki jaglanej, gryczanej, z cieciorki itd.

warsztaty ZAWSZE się przydadzą :)

myślę, że % nie jest znany, ale tendencja jak najbardziej wzrostowa
ODPOWIEDZ