MOJE DOSWIADCZENIE

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mamcia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 17 sty, 2005 23:09
Lokalizacja: Częstochowa

MOJE DOSWIADCZENIE

Post autor: mamcia »

Chcę podzielić się swoim nowym doświadczeniem w pieczeniu chleba. Korzystam z aparatu firmy Severin. Prawie zawsze chlebek wychodził ale taki nie wyrośnięty do końca, za mały jak na formę którą miał do dyspozycji, wyrastał tak do połowy formy. Zwłaszcza z mąki razowej firmy Bezgluten. Ten sam chleb wyrabiany w robocie i pieczony w foremce w piekarniku z termoobiegiem wyrastał doskonale. Pomyślałam że tajemnica może tkwić w dobrym wyrobieniu ciasta. Spróbowałam najpierw dać wszystkie składniki tj. woda, mąka, sól, olej, cukier i drożdże do pojemnika od robota kuchennego niech trochę pomiesza aby ciasto miało jednolitą konsystencję i dopiero tak wyrobione wkładam do piekarnika Severin nastawiam tradycyjnie na 3.40 godz. Chlebek wyrasta doskonale jest prawie pełna foremka, tajemnica więc tkwiła w lepszym wyrobieniu ciasta a to małe śmigiełko w automacie sobie z tym nie radzi tak jak powinno. Upiekłam w ten sposób już kilka bochenków i za każdym razem wychodzą ładne i duże. Daję nieco więcej składników jak w przepisie tj wody (dobrze ciepła) i mąki, bo dodaję po dwie łyżki mąki z amarantusa i kukurydzianej do pół kilograma Bezglutenu na całą torebkę drożdży bezglutenowych. Pozdrawiam wszystkich bezglutenowców.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Jedno podejście do mąki razowej firmy Bezgluten już robiłam i wyszła mi gliniana cegła, jeszcze kilka takich i chyba zacznę się budować :mrgreen:
Obrazek
mamcia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 17 sty, 2005 23:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: mamcia »

Do bezglutenu razowego dodaję trochę więcej wody 500 ml a nie 450 jak jest w przepisie oraz całą torebkę drożdży tj 7g a nie 4 g, cukru 3 łyżeczki i łyżeczkę soli. Najpierw wyrabiam troche w zwykłym mikserze mąkę, wodę, olej i sól następnie sypię cukier i na końcu drożdże: gdy jest już jednolicie wymieszane przekładam do automatu i wtedy wyrasta duży chlebek. Ten miks mąki razowej jest wyjątkowo gęsty ale chleb jest bardzo smaczny i wcale się nie kruszy można go zabrać na krótki wyjazd wakacyjny. Śmigło automatu sobie nie radzi z tak gęstym ciastem i dlatego lepiej jest wstępnie wymieszać w mikserze. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Zrobiłam kolejne podejście do tej mieszanki no i tym razem już było całkiem znośnie. Oczywiście chleb nie osiągnął takiego wzrostu jak przy zwykłych mieszankach w końcu prawdziwy razowy chleb też jest cięższy od zwykłego :mrgreen:
Następnym razem mam zamiar zrobić pół na pół, mąkę zwykłą (mieszankę chlebową) i tą razową.
Obrazek
Awatar użytkownika
Magdalenka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: ndz 09 sty, 2005 23:01
Lokalizacja: Tczew

Post autor: Magdalenka »

Hmmm,

było to tak:

Maszynka Clatronic BBA 2787 vs. Chleb razowy firmy Bezgluten

Chleb należy piec na programie ‘NORMAL’ (3 godziny), stopień przyrumienienia ‘H’ (1H). Proporcje jak na opakowaniu z wyjątkiem drożdży, których wsypuję całe opakowanie 7g, chociaż nie wiem po co bo i bez tego zabiegu się udaje. Plus: słonecznik na życzenie.
http://www.celiakia.pl/modules/phpBB/vi ... ight=#3255

ZAWSZE się udaje, LOWE chleb razowy, pozdrowienia,

M
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Ostatnio już kilka razy upiekłam chleb mieszając mąkę razową z mixem chlebowym uzyskując w ten sposób bardzo zadowalający efekt. Polecam spróbować :mrgreen:
Obrazek
Marcin
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pn 19 sty, 2004 14:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marcin »

A mi zawsze wychodzi razowy Bezgluten w piecyku Panasonic. Z tym, że zawsze pomagam trochę śmigiełku juz w czasie mieszania specjalną plastikową łyżką, żeby mieszanka dobrze była wymieszana. Chleb jest świetny, tylko trochę za mało słony. Daję i tak więcej soli niż zalecane (daję ok. 0,6-0,7) lyżeczki i obawiam się że jak dam więcej to zabiję drożdże. Ale może niepotrzebnie?

[ Dodano: Dzisiaj o godz. 9:41 am ]
Wygląda na to, że się nauczyłem: daje 0,8 łyżeczki soli i wychodzi chleb bardzo dobry, zwarty - nie kruszy się. Polecam.
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

A jak pieczecie w piekarniku to termoobieg włączacie od początku?

Mi razowy wyszedł piękny, ale w środku była ogromna dziura (poczytałam na innych wątkach i już wiem dlaczego :)))
mamuśka Mariuszka
ODPOWIEDZ