Chleb gryczany z chrzanem i czosnkiem

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pt 25 mar, 2016 07:53
Lokalizacja: Warszawa

Chleb gryczany z chrzanem i czosnkiem

Post autor: magda_90 »

Chleb gryczany z chrzanem

Składniki:
- 400 g mąki gryczanej (ja dałam 250 g gryczanej, 100 g ryżowej i 50 g z amarantusa)
- pół szklanki skrobi ziemniaczanej
- 2 łyżeczki suchych drożdży lub 1 łyżka świeżych drożdży lub 150 ml zakwasu bezglutenowego na chleb
- 4 ząbki czosnku
- 2 łyżki oliwy lub oleju, margaryny, masła
- 3 łyżki chrzanu
- 2 łyżki siemienia lnianego + 200 ml wrzątku
- 200 ml wody (jeśli jest zakwas, wody trzeba dolać trochę mniej)
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka cukru, miodu lub syropu daktylowego
- liście do wyłorzenia chleba

Sposób przygotowania:
1. Czosnek obieram ze skórki i przepuszczam przez praskę lub rozcieram.
2. Mielone sięmię lniane wkładam do kubka, zalewam wrzątkiem i mieszam. Po 2 minutach wkładam blender i miksuję. Musi powstać zwarty "glut". Studzę.
3. Do miski wkładam mąkę gryczaną, skrobię ziemniaczaną, czosnek, drożdże lub zakwas, siemię, cukier, sól, chrzan. Dolewam wodę i miksuję, żeby powstało ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Odstawiam na 5 minut. Jeśli ciasto bardzo zgęstniało dodaję jeszcze wody i miksuję ponownie.
4. Spód blaszki o wymiarach 30cm x 11cm wykładam liśćmi chrzanu. Przekładam masę chlebową do połowy wysokości blaszki i wygładzam mokrą dłonią. Na wierzchu układam dwa liście chrzanu dla ozdoby. Chleb zostawiam do wyrośnięcia w piekarniku z zapaloną lampką. Taki mam sposób latem, gdy moja szafka stojąca na ścianie komina jest zimna. W przypadku drożdży – wyrastanie ciasta zajmuje około 40-60 minut. W przypadku zakwasu, zależnie od jego siły od 8 godzin do 12 godzin. Ciasto powinno się podnieść, ale nie wypłynąć z blaszki.
5. Włączam piekarnik na 180 stopni, gdy osiągnie temperaturę, piekę około 50 minut. Sprawdzam patyczkiem, czy ciasto jest suche. Wystawiam z piekarnika, czekam około 15 minut i wyjmuję chleb na blaszkę.

źródło: http://www.olgasmile.com/chleb-gryczany-z-chrzanem.html


Właśnie wczoraj upiekłam ten chleb i się w nim zakochałam. Idealny smak i strukturą przypomina prawdziwy chleb z glutenem. Ja co prawda zamiast 2 łyżek siemienia dałam 80 gram przez pomyłkę (nie wiem skąd mi się to wzięło - może patrzyłam na inne przepisy). Nie mam młynka więc najpierw ugotowałam siemię w całości i dopiero później to zblenderowałam. Tak samo z mąką - bałam się że z samą gryczaną smak będzie zbyt intensywny. Podczas krojenia wogóle się nie kruszy.

Naprawdę polecam :)
Na diecie bezglutenowej od 29.03.2016
Awatar użytkownika
salsamichal
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 352
Rejestracja: śr 04 cze, 2014 17:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Chleb gryczany z chrzanem i czosnkiem

Post autor: salsamichal »

Muszę namówić żonę na pieczenie hi hi
vita mancipio nulli datur, omnibus usu
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 97
Rejestracja: pt 25 mar, 2016 07:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chleb gryczany z chrzanem i czosnkiem

Post autor: magda_90 »

Robiłam pewne eksperymenty z mąką z tapioki. Ze składników odjęłam 50 gram mąki gryczanej i zastąpiłam ją 50 gramami mąki z tapioki. Reszta bez zmian. Chleb jest jeszcze lepszy niż wcześniej :)
Na diecie bezglutenowej od 29.03.2016
ODPOWIEDZ