Dziura w chlebie

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Dziura w chlebie

Post autor: Agniesia »

Już kilkanaście razy zdarzyło mi się upiec chleb z dziurą. Wygląda to tak, że nad mieszadłem wytwarza się pusta przestrzeń, niby nic wielkiego ale przy krojeniu poszczególne kromki rozpadają się.
Jestem ciekawa czy już ktoś spotkał się z podobnym zjawiskiem? Jeśli tak to czy domyślacie się co spowodowało ową dziurę :?
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Dziura w chlebie to coś, co doprowadza mnie do szału:wyciągam chleb z piekarnika pięknie wyrośnięty, a tu po przekrojeniu przykra niespodzianka. Nie mogę zrozumieć, skąd ta dziura się bierze.Nie lubię jej w każdym razie. :x
linka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: sob 14 sie, 2004 18:59
Lokalizacja: Canada -Vancouwer

Post autor: linka »

Jestem na diecie od roku i od roku pieklam sobie sama chleb z gotowej mieszanki glutenexu.Niestety zmora pieczonego w domu chleba w piekarniku jest dziura ktora pojawia sie w wiekszosci wypiekanego przeze mnie chleba.Mimo,ze robilam to z czestotliwoscia,raz na tydzien(zeby byl swiezy)nie mam dalej pojecia skad pojawia sie ta dziura,poniewaz za kazdym razem,wykonuje jedne i te same czynnosci zwiazane z rosnieciem i wypiekiem chleba.Ostatnio,przezucilam sie na gotowe chlebki,na to samo wychodzi , sa przerozne a jak smakuja!!
Ostatnio zmieniony śr 10 sie, 2005 19:52 przez linka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lucik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: wt 07 cze, 2005 09:57
Lokalizacja: Slowacja, Preąov

Post autor: Lucik »

Pieklam chleba na Slowacji z slowackiej maki, w Czechach z czeskiej, teraz jestem w Niemcach - z niemieckiej - ciagle ta sama dziura. Tez jestem bezradna. Jesli ktos ma dobry pomysl, prosze o pomoc. A tez mi sie chlebek rozsypuje. :frown:
Marcin
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pn 19 sty, 2004 14:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marcin »

Ja piekę w automatycznym piecyku Panasonic - jest to znacznie prostsze. Dziura pojawia się u mnie sporadycznie i z tego co zauważyłem jest wynikiem zbyt chłodnego płynu. Wowczas w fazie rośnięcia ciasto za mało wyrasta, a przy fazie pieczenia daje to taki efekt. Więc sugeruję dawać odrobinę cieplejsze płyny albo dłużej (lub w cieplejszym miejscu) dać mu wyrosnąć. A w ogóle to polecam mieszankę z Bezglutenu - bardzo smaczna i nie kruszy się.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Może to faktycznie wina temperatury płynu. Na początku myślałam, że może to wina ilości płynu i że jak dam go mniej to będzie lepiej, niestety nic bardziej mylnego. Dzisiaj zobaczę co się stanie z cieplejsza wodą :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Lucik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: wt 07 cze, 2005 09:57
Lokalizacja: Slowacja, Preąov

Post autor: Lucik »

Pewnie to sprobuje. Gdzie mozna dostac mieszankę z Bezglutenu. Wlasnie nie mieszkam w Polsce, ale czasami jezdzie tam, no nie mam bardzo czasu dlugo szukac takie sklepy. Mam znajomych w Warszawie, moze mogliby mi kupic i wyslac, tylko potrzebowalamby wiedziec gdzie.
Bardzo Wam wszystkim dziekuje.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Piekłam wczoraj chleb (tak jak zawsze w automacie) zgodnie z radą Marcina dałam cieplejszą wodę niż ostatnio. Właściwie to nigdy nie zwracałam uwagi na temperaturę wody, owszem zawsze była letnia nigdy zimna ale wczoraj dałam taka, że gdy sprawdzałam palcem to była ciepła. No i chlebek nie miał dziury :mrgreen:
Jak piekłam chleb to raz dziura była raz jej nie było ale nigdy nie wiedziałam dlaczego tak się dzieje.
I jeszcze jedno jak woda jest zimniejsza to pory w chlebie są wielkie a teraz, przy cieplejszej wodzie są takie malutkie bardziej zbliżone do normalnego chleba :mrgreen:
Obrazek
Marcin
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pn 19 sty, 2004 14:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marcin »

Lucik pisze:Pewnie to sprobuje. Gdzie mozna dostac mieszankę z Bezglutenu. Wlasnie nie mieszkam w Polsce, ale czasami jezdzie tam, no nie mam bardzo czasu dlugo szukac takie sklepy. Mam znajomych w Warszawie, moze mogliby mi kupic i wyslac, tylko potrzebowalamby wiedziec gdzie.
Bardzo Wam wszystkim dziekuje.
W Bezglutenie można zamawiać telefonicznie, od niedawna działa też sklep internetowy. Ja właśnie tak kupuję - większą ilość na dłuższy czas - bezpośrednio u nich jest taniej. Adres strony: http://www.bezgluten.pl
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Ja piekłam wczoraj i dodałam dobrze ciepłą wodę, dziury nie było! Na dodatek długo nie pozwoliłam rosnąć temu chlebowi, bo nagle musiałam wyjść i gdy tylko podrósł w blaszce, wsadziłam do piekarnika. Wyszedł wprawdzie nie bardzo wysoki, ale zwarty i smaczny.
Ja również preferuję mieszankę BEZGLUTENU, jest smaczniejsza i bardziej wydajna! Z pół kilograma upiekłam chlebek i 6 bułek(ciasto na bułki wlewam do "foremek" zrobionych z folii alumniowej).
ODPOWIEDZ