Opadanie chleba

Wszystko o przepisach, radach i wypiekaczach - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mama Mateusza
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 72
Rejestracja: czw 30 gru, 2004 21:23
Lokalizacja: Warszawa

"opadanie" chleba

Post autor: mama Mateusza »

Opadł nam chleb, pieczony w Panasonicu. Tzn. boki wyrosły i są takie "spiczaste", a cały chleb - mąż twierdzi, że - wyrósł i opadł.
Nie wiem, jaka może być tego przyczyna. Za mało drożdzy?

pozdrowienia,

Sylwia
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Może ktoś otwarł wypiekacz podczas pieczenia.
Może coś nie tak było z proporcjami być może faktycznie to drożdże. Mi przy drożdżach innych niż dr Oetkera zawsze słabiej wyrasta i trzeba dodawać ich więcej.
Obrazek
Marcin
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pn 19 sty, 2004 14:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marcin »

A z jakiej mieszanki był wypiekany chleb?

Pozdrawiam,
Marcin
mama Mateusza
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 72
Rejestracja: czw 30 gru, 2004 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mama Mateusza »

Był wypiekany z Bezglutenu. Faktycznie mąż otwierał podczas wypiekania, pewnie to to.

Bardzo dziękuję,

mm.
Wojtek ze Szczecina
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 03 kwie, 2005 20:37
Lokalizacja: Szczecin

opadanie chleba

Post autor: Wojtek ze Szczecina »

wg moich doświadczeń opadanie chleba związane jest z konsystencją ciasta. Gdy jest zbyt rzadkie to po prawidłowym wyrośnięciu zaczyna szybko opadać już w pierwszych minutach od rozpoczęcia właściwego cyklu pieczenia tj. od momentu znacznego i dużego przyrostu temperatury.
Z postu rozpoczynającego wątek wynika, że nie było to związane z drożdżami, gdyż cheb wyrósł prawidłowo.
Część osób uważa, że ciasto na chleb bezglutenowy nie powinno być drugi raz mieszane po wyrośnięciu (a podwójne mieszanie mają powszechnie dostępne automaty). Po prostu gęste i ciężkie ciasto bezglutenowe po drugim mieszaniu wg tych osób nie jest w stanie już wyrosnąć.
Znowu z moich długoletnich doświadczeń wynika, że podwójne mieszanie wcale nie musi stanowić problemu.
Marcin
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pn 19 sty, 2004 14:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marcin »

U mnie kiedyś opadanie chleba wiązało się ze zbyt niską temperaturą wody (zwłaszcza w zimie). Od tej pory do wody o temp. pokojowej daję jakieś 5% wrzątku, aby woda była letnia.
Piekłem w Panasonicu z mąk Gezglutenu i zawsze wychodziło. Powodzenia!
mama Mateusza
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 72
Rejestracja: czw 30 gru, 2004 21:23
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mama Mateusza »

Już nam chlebek wychodzi! Z różnych przepisów. Smakuje lepiej niż glutenowy. Mieszam mąkę Bezglutenu lub Glutenexu z MiX B Schara.

bardzo dziękuję i pozdrawiam,

mm.
Awatar użytkownika
abacik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 20 wrz, 2004 14:00
Lokalizacja: Ostrzeszów

Opadanie chleba

Post autor: abacik »

Witam. Potrzebuję pilnie pomocy. Mam clatronica2864. Za każdym pieczeniem chlebek pięknie wyrasta, a potem bardzo opada, aż się robi krater jak od wulkanu. Nie otwieram w czasie pieczenia pokrywy :(( Co może byc powodem? Ratujcie, bo mam dwie bezglutki i muszę coś im dawać do jedzenia...
Agnieszka, Olka i Madzia
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Witam.
Ja znam 2 powody, dla których chleb może opadać w trakcie pieczenia.
1) zbyt chłodne mleko (woda) dodane w trakcie wyrabiania ciasta. Temperatura chyba nie powinna być niższa niż 40-42 stopnie.
2) zbyt rzadkie ciasto. Zanim nauczyłam się piec, robiłam ciasto o gęstości śmietany. Wyrastało przepięknie, 3-4 razy powiększało objętość, ale po około 15 minutach pieczenia następował "kolaps" czyli chlebek opadał tak, że środek był mniejszy niż przed wyrastaniem. Totalna glina.
Teraz robię ciasto o gęstości miękkiej plasteliny, tak jakby "kitowate". Wyrasta pięknie i nic nie opada.
Życzę powodzenia i smacznego! :D
Awatar użytkownika
Jola-Gabrysia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 133
Rejestracja: czw 08 sty, 2004 07:13
Lokalizacja: LUBLIN

Post autor: Jola-Gabrysia »

Podaj przepis dziękuję
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

O.k. podaję przepis, ale nie roszczę sobie do niego żadnych praw :lol: , bo jest dostępny na Forum, ja go tylko lekko zmieniłam (patrz: Chlebek gryczany wyszedł, autorka:Agniesia, Moderator).
Składniki:
2 szklanki mieszanki - mixu chleba razowego Glutenexu (lub każdego innego chleba, ja używam 1:1 Mix razowy i mąka gryczana-po 1 szklance tj. po ok. 17 dag );
1 opakowanie suszonych drożdży;
2 łyżeczki cukru;
2 łyżeczki soli;
ok. 450 ml mleka 3,2%;
1 łyżka żelatyny;
1 łyżeczka gumy guar;
6 łyżek oleju lub 50 g masła (rozpuszczonego i schłodzonego do temp. pokojowej);
dodatki: sezam, zioła prowansalskie, kminek, siemię lniane (2-3 łyżki, wcześniej zalane wrzątkiem-nie za dużo! -i przestudzone), ziarno słonecznika, dyni, co kto lubi.
Wykonanie:
robię wszystko w malakserze, ale chyba w automacie też można, nawet łatwiej.
najpierw trzeba zagrzać mleko - ja to robię "na oko" tzn. nie mam termometru, tylko wsadzam do garnka palec :lol: , jak jest cieplejsze niż na kąpiel dla dziecka, to o.k. Wsypuję cukier, drożdże, mieszam i czekam ok. 10-15 minut, aż zaczną się pienić i pachnieć. W tym czasie zalewam wrzątkiem siemię.
Do miski malaksera wsypuję wszystkie suche składniki, lekko mieszam (10 sekund), i na najniższych obrotach dolewam powoli "gotowe" mleko z drożdżami. Miesza się tak jakieś 3 minuty, w trakcie dodaję siemię lub inne dodatki. Konsystencja ma być taka, jak napisałam wcześniej.
Ciasto wlewam do formy wysmarowanej lekko olejem, wstawiam do letniego piekarnika ( mój ma temp. minimalną 50 stopni i też może być), niech sobie trochę urośnie (jakieś 20 minut). Następnie podwyższam temperaturę do 200 stopni; piecze się ok. 40-50minut, ale mój piekarnik jest wyjątkowo "powolny" :wink: .
Jeśli do pieczenia używa się mąki gryczanej, ciasto jest "cięższe" i nie wyrasta tak spektakularnie, ale nie ma żadnego zakalca, po prostu jest bardziej zbite ("skondensowane"). Co do kminku, to chyba jest bezglutenowy (?!), a nadaje chlebkowi cudowny aromat. Żelatyny nie rozpuszczam, tylko wsypuję razem z "frakcją suchą".
To chyba wszystko...
Życzę smacznego :D
Awatar użytkownika
abacik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 20 wrz, 2004 14:00
Lokalizacja: Ostrzeszów

Post autor: abacik »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Na pewno z nich skorzystam, ale dopiero w sobotę i potem dam Wam znać, czy mi się udało :)
Agnieszka, Olka i Madzia
Awatar użytkownika
abacik
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: pn 20 wrz, 2004 14:00
Lokalizacja: Ostrzeszów

Post autor: abacik »

Udało się :))) Chlebek nam nie opadł. Bardzo dziękuję za dobre rady i pozdrawiam
Agnieszka, Olka i Madzia
ODPOWIEDZ