Ciasto drożdżowe

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Kaśka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: ndz 28 mar, 2004 15:01
Lokalizacja: Ruda ¦l±ska

Ciasto drożdżowe

Post autor: Kaśka »

Cześć.Mam na imię Kasia.Jestem mamą siedmioletniego Szymona,który od sześciu lat jest na diecie bezglutenowej.Od paru miesięcy przyglądam się waszemu forum.W wielu sprawach jest mi ono bardzo pomocne.Skorzystałam,też z paru waszych przepisów kulinarnych.Niestety od kilku lat mam problem z ciastem drożdzowym.Proszę o prosty przepis na babkę lub takie ciasto.

Pozdrawiam Kasia.
Awatar użytkownika
cam
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: ndz 11 sty, 2004 12:19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: cam »

Nie wiem, na ile to prawda, ale kiedyś w jakiejś książce kucharskiej przeczytalam, że ciasto drożdzowe jest jakie jest dzięki glutenowi. Mnie sie nigdy nie udalo zrobic ciasta drożdżowego,a od kiedy przeczytalam, ze do tego potrzeba glutenu, dalam sobie spokój z ciastem drożdżowym...robię tylko ciasta na drożdżach, ale to nie smakuje jak klasyczny, glutenowy drożdżowiec...pozdrawiam
jezyk żyrafy, nie szakala
Marcin
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 57
Rejestracja: pn 19 sty, 2004 14:47
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Marcin »

Proponuję spróbować zrobić ciasto z koncentratu Ciasto drożdżowe bezglutenowe firmy Celiko. Ja z powodzeniem upiekłem je sobie (w wypiekaczu Panasonic ale można też w piekarniku) i muszę przyznać że jest niemal nie do odróżnienia od normalnego. Przynajmniej w smaku :)
Mona
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 75
Rejestracja: czw 11 mar, 2004 19:42

ciasto drożdżowe

Post autor: Mona »

Witam. Kiedy mój syn przechodził na dietę, to na starym forum znalazłam przepis na bułki. Mi bułki nie wychodziły, ale zamiast nich robiłam chleb, który z powodzieniem można przerobić dodając trochę więcej cukru oraz rodzynki na ciasto drożdżowe, ponieważ wyglądem i samkiem przypomina ów ciasto.
40 dag. mąki bezglutenowej (MIX koncen. ciasta bezg.), 4 łyż. duże kaszki kukurydzianej, 1 łyż. d. mąki amarantusa, 4-5 dag. drożdży świeżych, 400 ml. kefiru, 2 łyż.d. oliwy, 1 jajo, 1 łyż. m. soli, 1 łyż. m. cukru.
Do naczynia wlać kefir o temp. pokojowej, dodać drożdże i cukier, potem dodawać mąki, kaszkę, olej, sól, jajko, wyrobić aż ciasto będzie możliwie bez grudek. Całość powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (ok. 30min ). Po 30 min jeszcze raz wyrobić i przełożyć do foremki odczekać jeszcze chwile aby podrosło w foremce. Wstawić do zimnego piekarnika: 210 C. czas pieczenia około 1 godziny. Do tego przepisu wystarczy dodać trochę więcej cukru i rodzynek, powinno wyjść niezłe ciasto. Polecam :)
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Marcin pisze:Proponuję spróbować zrobić ciasto z koncentratu Ciasto drożdżowe bezglutenowe firmy Celiko. Ja z powodzeniem upiekłem je sobie (w wypiekaczu Panasonic ale można też w piekarniku) i muszę przyznać że jest niemal nie do odróżnienia od normalnego. Przynajmniej w smaku :)
potwierdzam - drożdzowe Celiko jest dobre i całkiem drożdżowe, aczkolwiek upieczone w formie do babki wyszło z niej w 2 (smacznych) kawałkach - wiec nadaje się do jedzenia, ale nie na stół.
Natomiast z kruchego Celiko ywszedł mi megazakalec, którego nie dało sie zjeść.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Ja piekę wszystkie w zasadzie ciasta na bazie normalnych przepisów, tylko mąkę zastępuję mieszanką MIX-PKU. Na ogół dzielę składniki na pół i piekę w małej formie, np. keksówce. Wierzcie mi, to działa! Moje bezglutki zajadają się tymi wypiekami, ciasto drożdżowe też wychodzi super! Wcale nie potrzeba do niego glutenu, jest tylko bardziej kruche. Warunkiem koniecznym jest jedynie to, żeby miało cieplutko i wyrosło przed włożeniem do piekarnika. Na starym forum było parę moich przepisów, jak nie znajdziesz, to postaram się napisać tutaj.
Awatar użytkownika
miszczPZ
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 175
Rejestracja: śr 07 sty, 2004 16:27
Lokalizacja: Poznań

Re: Ciasto drozdzowe

Post autor: miszczPZ »

[quote="Kaśka"]Cześć.Mam na imię Kasia.Jestem mamą siedmioletniego Szymona,który od sześciu lat jest na diecie bezglutenowej.Od paru miesięcy przyglądam się waszemu forum.W wielu sprawach jest mi ono bardzo pomocne.Skorzystałam,też z paru waszych przepisów kulinarnych.Niestety od kilku lat mam problem z ciastem drożdzowym.Proszę o prosty przepis na babkę lub takie ciasto.

To ciasto drożdżowe z Celiko jest ok!!! Moja kochana babcia upiekła mi je 2 dni temu i było super. Takie jak "normalne:)". tylko trzeba je szybko zjeść bo na drugi dzień juz robi się suche i twardawe. Ale dla łakomczucha to żaden problem:)
wszędzie w domu, ale dobrze najlepiej!
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Czy ciasto i chleb bezglutenowy zawsze tak się kruszą na drugi dzień? Czy można coś z tym fantem zrobić?
Aga pozdrawia
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
Awatar użytkownika
Jolka
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 144
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 12:45
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Jolka »

Ja z ciasta drożdżowego z firmy Celiko robiłam słodkie bułeczki i drożdżówki . Są naprawde smaczne .Wydaje mi się że mniejsze formy łatwiej wychodzą .
Beatka i Marek
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 67
Rejestracja: pn 26 lip, 2004 08:52
Lokalizacja: Zielonka

Post autor: Beatka i Marek »

agastaga pisze:Czy ciasto i chleb bezglutenowy zawsze tak się kruszą na drugi dzień? Czy można coś z tym fantem zrobić?
Aga pozdrawia
raczej niewiele...
i chlebek i ciasto najlepsze są zaraz po upieczeniu i... do pierwszej nocy. Rano to już inna bajka...
pozostaje aparat i robić na bieżąco....
aguś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: śr 30 cze, 2004 00:06

Post autor: aguś »

:oops: Sory Mona dopiero dziś znalazłam Twój przepis na ciasto drożdżowe. Od niedawna szperam po tych stronach i jeszcze jestem zakręcona.
Wiki
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: wt 22 cze, 2004 10:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Wiki »

Marcin pisze:Proponuję spróbować zrobić ciasto z koncentratu Ciasto drożdżowe bezglutenowe firmy Celiko. Ja z powodzeniem upiekłem je sobie (w wypiekaczu Panasonic ale można też w piekarniku) i muszę przyznać że jest niemal nie do odróżnienia od normalnego. Przynajmniej w smaku :)
Mam do Ciebie prośbę, piszesz, że piekłeś ciasto drożdżowe w Panasoniku. Ja również się do tego przymierzam i w związku z tym - czy nie byłoby dla Ciebie problemem podanie w jakich proporcjach je piekłeś i na jakim programie. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź.
Pozdrawiam :)
Celiakia - zdiagnozowana w marcu 2003 r.
nelly23
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 81
Rejestracja: wt 10 lut, 2004 11:35

Post autor: nelly23 »

Moja mama robi pyszna babka z majonezem,mniam,zwykla make zastepuje kukurydziane i dodaje majonez,
Dzis u niej bede to spisze przepis,babka jest mieciutka i to bardzo dlugo,nawet po kilku dniach jest pyszna i smakuje jak prawdziwa:)
Nelly i synek bez diety:)
Awatar użytkownika
iwaz
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: pt 18 lut, 2005 08:21
Lokalizacja: Wieruszów

DROŻDŻOWY - bezglutenowy i bezmleczny

Post autor: iwaz »

DROŻDŻOWY - bezglutenowy i bezmleczny

- 3 szklanki mąki ( mix bezglutenowy)
- paczka suszonych drożdży
- 2 jajka
- ok pół szklanki cukru
- sztypta soli
- 2-3 łyżki oliwy
- niepelna szklanka ciepłej wody

jajka i cukier roztrzepać
mąka, sól, drożdże wymieszać
zmieszać razem, dodać wodę, dobrze wyrobić ( ma odpadać od ręki)
dodać 2-3 łyzki oliwy, wyrobić
odstawic do wyrośnięcia na ok pół godziny
przegnieść jeszcze raz, odstawic na 15 minut
przełozyc na blachę i z tym czasie robić kruszonkę
wlożyc w zimny piekarnik, ustawic na 180 stopni
po 25 minut zajrzeć, placek odwrócic na drugą stronę i dopiec 15 minut = razem 45 minut

kruszonka
- kawałek margaryny
- trochę mąki
- trochę cukru
- żółtko
- mogą byc wiórki kokosowe

na placek pod kruszonkę można
- posmarowac dżemem
- połozyć owoce
- posmarowac "czekoladą"

"czekolada"
- 2 łyżki smietany
- kawałek margaryny
- kakao
- cukier puder
skladniki razem roztrzepać

babcia Marysia
kaska36
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 19 kwie, 2013 19:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post autor: kaska36 »

Witam czy zna może ktoś przepis ;( na bezglutenowe kluski na parze:))
kaśka
ODPOWIEDZ