Ciasto ziemniaczane

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Olka

Ciasto ziemniaczane

Post autor: Olka »

200 g cukru
125 g masla
250 g maki ziemniaczanej
50 g migdalow ( wczesniej pokruszonych i uprazonych)
3 jajka
2 lyzeczki proszku do pieczenia

Ubijac maslo z cukrem az zrobia sie babelki,nastepnie dodac make, proszek,zoltka i migdaly.Na koncu ubita piane z bialek (ostroznie mieszajac z reszta masy)Mase wlac do formy wczesniej wysmarowanej maslem, piec w sredniej temp.

Wlasnie znalazlam takie ciasto, jeszcze go nie robilam wiec nie wiem co z tego, jak zrobie to napisze :)

Smacznego
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

A mój wynalazek to:
CHLEB ZIEMNIACZANY
30g drożdży
1 łyżka cukru
5 łyżek letniego mleka
375 g mąki
500 g obranych ziemniaków
4 jajka
szczypta soli
tłuszcz do formy

Z drożdży, cukru, mleka i odrobiny mąki wymieszać niezbyt gęstą masę. Obrane ziemniaki drobno zetrzeć i odcisnąć i szybko wymieszać z ciastem. Sok przelać do oddzielnego naczynia.
Dodać jajka, sól, resztę mąki i wyrobić ciasto. Odstawić do wyrośnięcia ok. 20 min.
Sok z ziemniaków odlać a osadzoną skrobię dodać do ciasta i wymieszać. Wlać do formy chlebowej i odstawić do wyrośnięcia na ok. 30 min. Powinno podwoić swoją objętość.
Piec w temp. 200 st. Ok. 65 min.
Upieczony chleb wyjąć dopiero po ostudzeniu.
Zastosowałam mieszankę mąk 250 g mixu chleba bezgl. i 125g mąki kukurydzianej. Chlebek trochę mało trwały, ale b. smaczny. W przepisie była dobra rada, żeby na drugi dzień obsmażyć go na patelni na np. maśle. Tak zrobiłam. Do sałatki z pomidorów pycha!
Aga
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

I jeszcze coś takiego

PUDDING ZIEMNIACZANY Z SZYNKĄ

750g ziemniaków ugotowanych w mundurkach
200g szynki
2 cebule
1 pęczek szczypiorku
3 jajka
125g kaszki kukurydzianej (nie błyskawicznej)
50g mąki ziemniaczanej
80g masła lub margaryny bezmlecznej
sól, pieprz i tarta gałka muszkatołowa
bułka tarta bazgluten. Lub kaszka kukurydz.

Obrane ziemniaki zmielić w maszynce lub dokładnie rozgnieść na puree. Szynkę pokroić w kostkę. Cebulę obrać, posiekać a opłukany szczypiorek drobno pokroić i włożyć do miski.
Dodać jajka, kaszkę, mąkę ziemniaczaną, masło i przyprawy. Wyrobić gładkie ciasto i doprawić do smaku.
Ciastem wypełnić wysmarowaną i posypaną formę na babkę. Formę zamknąć i włożyć do kąpieli wodnej. Gotować 60 min. Można też upiec 40min. W temp. 180 st.
Formę przepłukać zimną wodą a pudding przełożyć na talerz.
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
ODPOWIEDZ