Babka piaskowa

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Babka piaskowa

Post autor: Kasia-mama »

Babka piaskowa

Właśnie zniknęła z talerza upieczona dzisiaj przeze mnie babka. Przepis niedrogi i łatwy, polecam gorąco:
-2 jaja (miałam do dyspozycji małe jajka, więc użyłam 3 sztuk)
-3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
-1/2 szkl. cukru
-1/2 kostki margaryny lub masła
-cukier waniliowy
-1/2 łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego

Oddzielić żółtka od białek. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą masę. Dodać cukier waniliowy, proszek do pieczenia i przesianą mąkę. Dokładnie wymieszać. Tłuszcz roztopić i schłodzić. Wlać cienkim strumieniem do masy. Białka ubić na sztywną pianę, połączyć z ciastem.
Wlać do wysmarowanej tłuszczem formy. Piec ok. 30 min (aż ciasto będzie miało złoty kolor i znacznie odchodzić od brzegów).
Byłam mile zaskoczona efektem, ciasto było puszyste i wilgotne. Myślę, że można upiec też z dodatkiem kakao.
Ostatnio zmieniony czw 01 sty, 1970 01:00 przez Kasia-mama, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Bardzo dobra babka :)
Następnym razem dodam trochę soku z cytryny i otartej skórki żeby była cytrynowa :D
Ostatnio zmieniony czw 19 lip, 2007 18:26 przez Agniesia, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kasia-mama
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 132
Rejestracja: sob 17 sty, 2004 17:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kasia-mama »

Dzisiaj piekłam z kakao. Robiłam wszystko wg przepisu powyżej, następnie wylałam część jasnego ciasta do formy, do reszty dodałam trochę kakao, wymieszałam i wylałam na ciasto jasne, trochę zamieszałam i po upieczeniu baba miała fantazyjne wzorki.
Następnym razem spróbuję z sokiem cytrynowym. ;)
peligrosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pn 20 gru, 2010 23:03
Lokalizacja: Jn

Post autor: peligrosa »

Posty były co prawda dawno, ale może ktoś odpowie. Dałoby radę w jakiś sposób zrobić taką babkę bez jajek? Czego by można użyć zamiast jaj? Myślałam o tym zamienniku z Bezglutenu. Wolałabym jednak przepis na babkę bez jaj z jakimś bardziej naturalnym produktem. Być może już na forum temat ten był poruszany. Jak tak to będę wdzięczna za linka :)
http://alergia-pokarmowa-u-doroslych.bloog.pl/

Inne silne alergeny: drożdże, czosnek, orzech laskowy, kukurydza, proso, mleko kozie, mleko owcze, siemię lniane, wanilia...

It's got to be perfect...
Awatar użytkownika
agadenver
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 161
Rejestracja: pn 19 maja, 2008 19:47
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: agadenver »

Ja robiłam babkę z przepisu Kasi Mamy tyle że:

wersja 1:
przez 15 minut ubijałam całe jajka z cukrem i odbriną cukru waniliowego, potem wlewałam tłuszcz, na koniec mąka z proszkiem. ciasto wylałam do tortownicy, na to brzoskwinie w kostkę pokrojone dałam. I do piekarnika :)

Wersja druga:
Wykonanie jak powyżej
Ciasto dzielę na 3 części
Do jednej daje 1/2 łyżeczki kakao,
do 2: łyżkę kisielu truskawkowego lub wiśniowego,
do 3 - skórka z 1/2 cytryny otarta.
peligrosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pn 20 gru, 2010 23:03
Lokalizacja: Jn

Post autor: peligrosa »

Nadal żadnych pomysłów by zrobić babkę bez jaj? Niedługo Wielkanoc, może ktoś pomoże :)
http://alergia-pokarmowa-u-doroslych.bloog.pl/

Inne silne alergeny: drożdże, czosnek, orzech laskowy, kukurydza, proso, mleko kozie, mleko owcze, siemię lniane, wanilia...

It's got to be perfect...
Rybka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: wt 16 paź, 2007 14:39
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: Rybka »

Mam małe pytanie ta porcja ciasta na jaką forme starczy, chodzi mi o jej wielkość i jak długo będzie świeże .
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

peligrosa,

ww innym wątku podałam link inspiracyjny viewtopic.php?t=432


tu jest spis

http://pinkcake.blox.pl/strony/ciastabezjajek.html, blog dotyczy diety bez jajek i mleka , make glutenowa zamieniasz na bez glutenowa ... kilka sprawdziłam i owszem działa :)
Ostatnio zmieniony wt 19 kwie, 2011 17:30 przez Jeli, łącznie zmieniany 1 raz.
peligrosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pn 20 gru, 2010 23:03
Lokalizacja: Jn

Post autor: peligrosa »

Jeli - dzięki, trafiłam już kiedyś na tą stronę, przyznam przepisy inspirujące :) Jednak o przepisie na babkę bez jaj chyba muszę zapomnieć. Owszem widziałam przepisy na babę bez jaj, ale z maślanką lub kefirem co też mnie nie urządza. Dobrze, że chociaż mazurka uda się bez tego wszystkiego upiec :)
http://alergia-pokarmowa-u-doroslych.bloog.pl/

Inne silne alergeny: drożdże, czosnek, orzech laskowy, kukurydza, proso, mleko kozie, mleko owcze, siemię lniane, wanilia...

It's got to be perfect...
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

peligrosa
dziewczyno jesteś członkinią spółdzielni " Próżny Trud "?są płyny zastępujące mleko - mleko ryżowe , sojowe , migdałowe . Można i na wodzie ...
peligrosa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: pn 20 gru, 2010 23:03
Lokalizacja: Jn

Post autor: peligrosa »

Jeli pisze:peligrosa
dziewczyno jesteś członkinią spółdzielni " Próżny Trud "?są płyny zastępujące mleko - mleko ryżowe , sojowe , migdałowe . Można i na wodzie ...
Są takie "mleka" doskonale o tym wiem, ale co z tego? Nic im do maślanki czy kefiru prawda? Wiem już, że bez jaj się nie da. Jednak zawsze warto zapytać. Tu postawię kropkę.
http://alergia-pokarmowa-u-doroslych.bloog.pl/

Inne silne alergeny: drożdże, czosnek, orzech laskowy, kukurydza, proso, mleko kozie, mleko owcze, siemię lniane, wanilia...

It's got to be perfect...
Nalewka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 351
Rejestracja: sob 23 kwie, 2011 09:27
Lokalizacja: W-wa Ursynów

Post autor: Nalewka »

A może z kozim jogurtem by wyszło?
Albo owczym bundzem i wodą?

A kiedyś zapisałam sobie podpowiedź z jakiegoś programu tv (Marta Stuart? nie pamiętam :oops: ), może się przyda?

"zamiast jajka (do pieczenia)"

1 łyżeczka proszku do pieczenie
1 łyżka octu

albo

1 łyżka mielonego siemienia lnianego
3 łyżki wrzącej wody
Awatar użytkownika
rainbowka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 68
Rejestracja: śr 06 kwie, 2011 22:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: rainbowka »

zrobiłam babkę z przepisu Kasi. Wyszła przepyszna, choć cienka i mały zakalec się wdarł :( robiłam w prodiżu. może coś źle wykonałam, ale w smaku - palce lizać! :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Katiou
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw 06 maja, 2004 23:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Katiou »

tez mi sie zrobil maly zakalec - ciasto troche klaplo mimo ze ladnie w piecu wyroslo, ale ja nie mam talentu do pieczenia, nie mialam bezglutenowego cukru waniliowego to dodalam soku z cytryny - moze za duzo ;)
a gdyby dac mniej margaryny?
celiakia + Hashimoto
+ nietolerancja 36 produktów żywnościowych :) yeah
Awatar użytkownika
rainbowka
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 68
Rejestracja: śr 06 kwie, 2011 22:19
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: rainbowka »

to jest myśl ;) mi z reguły ciasta wychodzą, także nie wiem co poszło nie tak. ja miałam cukier waniliowy, ale też dodałam trochę soku z cytryny - może ona jest przyczyną zakalca??
Obrazek
ODPOWIEDZ