Ciasto drożdżowe

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Fredzia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 04 maja, 2009 13:23
Lokalizacja: Bełchatów

Ciasto drożdżowe

Post autor: Fredzia »

DROŻDŻÓWKA

Składniki na ciasto drożdżowe:

0,5 kg mąki (niskobiałkowej bezglutenowej Glutenex)
3 jajka
4 łyżki oleju
5 dkg świeżych drożdży
0,75 szkl. cukru
szczypta soli
250 ml mleka (może być sojowe/ryżowe)

Wykonanie:

Zaczyn: 3 łyżki ciepłego mleka, drożdże, łyżkę cukru wymieszać razem i postawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Jajka utrzeć z pozostałym cukrem, dodać mąkę, szczyptę soli, olej, zaczyn drożdżowy (gdy podwoi objętość) oraz pozostałe mleko i wszystkie składniki dobrze wyrobić. Im lepiej będzie wyrobione ciasto, tym więcej powietrza się do niego wtłoczy i będzie bardziej puszyste.
Po wyrobieniu odstawić w ciepłe miejsce. Można przykryć ściereczką.
Po wyrośnięciu (mówi się, że gdy podwoi objętość, ja zwykle czekam aż „urośnie” cała miska ;) ) przełożyć do formy ( z 0,5 kg mąki – dwie krótkie keksówki).
Piec w temp.175 – 180°C przez 50 min.

Do drożdżówki można dodać rodzynki, jabłka czy inne owoce.
Słyszałam, że drożdżówka z bananami (plasterki „powtykane” w wierzch ciasta) jest rewelacyjna. Choć ja jeszcze tego nie próbowałam :036:
Moja standardowo była z rodzynkami.

Drożdżówka w dniu upieczenia jest rewelacyjna, w smaku niczym się nie różni od glutenowej, co poświadczyła cała moja rodzinka, na drugi dzień jest już troszkę „czerstwa” – ale przecież i normalna, pszenna taka się robi :) Moim zdaniem, zarówno na drugi jak i trzeci czy czwarty dzień (na szczęście rodzinka mi wszystkiego nie zjadła :D )ciasto jest takie samo. Świetnie się sprawdza zamiast kanapek.

Smacznego!
Awatar użytkownika
dorciap1975
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 164
Rejestracja: sob 20 mar, 2010 14:52
Lokalizacja: Biała Podlaska

Post autor: dorciap1975 »

a co oznacza mąk niskobiałkowa?
a można z innej mąki ale bezglutenowej?
Syn Mateusz na diecie od lutego 2010
Fredzia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: pn 04 maja, 2009 13:23
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: Fredzia »

Ja użyłam po prostu mieszanki Glutenexu: mąka bezglutenowa niskobiałkowa. Z pewnością można z każdej maki bezglutenowej piec, ale z mojego doświadczenia wynika, że z każdej mąki/ mieszanki mąk ciasto wychodzi trochę inne, więc zawsze wolę dokładnie pisać, jakiej mąki użyłam. Ale ponieważ kuchnia bezglutenowa to zazwyczaj jest jeden wielki eksperyment, więc trzeba próbować. Jak ja nie mam akurat nic konkretnego w szafce, to mieszam wszystkie mąki, jakie mam. Zawsze coś wyjdzie ;)
ODPOWIEDZ