Kruche ciasteczka z mąki gryczanej

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Żeluś
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: wt 18 maja, 2010 08:26
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Kruche ciasteczka z mąki gryczanej

Post autor: Żeluś »

Składniki:

-200g mąki gryczanej
-100g mąki kukurydzianej
-200g masła (najlepiej miękkiego)
-torebka cukru wanilinowego
-100g cukru pudru

Wykonanie:
Wszystkie składniki wrzucamy do jednej miski i ugniatamy do momentu, aż powstanie jednolita kula. Blachę smarujemy masłem i wysypujemy odrobiną mąki gryczanej, aby ciasto nie przywierało. Całą masę wykładamy na przygotowaną blachę i rozwałkowujemy na całej jej powierzchni. Na koniec, posypujemy cukrem. Ciasto wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni na ok. 20-25minut. Po wyjęciu, całość kroimy na prostokąty wielkości ok. 2,5cm i czekamy do ostygnięcia.

Smacznego. :)
Barbara M
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: wt 02 cze, 2009 10:37
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Barbara M »

Nigdy tego ciasta nie robiłam, może spróbuję ale zastanawiam się czy nie lepiej byłoby wcześniej pokroić ciasto na mniejsze kawałki :< ?
Truscaveczka
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: pt 24 lut, 2012 13:00
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Truscaveczka »

Myślę, że trzeba pokroić, ale nie rozdzielać - wtedy po upieczeniu i przestudzeniu da się ładnie połamać :)
Synek Igor, uczulony na pszenicę, białko jajka, mleko, kazeinę, orzechy i zdrowa córka Olga i ich mama z nietolerancją laktozy.
Awatar użytkownika
zofia
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 135
Rejestracja: pt 09 gru, 2011 13:29
Lokalizacja: Kępno/wielkopolska

Post autor: zofia »

Żeluś,

Brzmi smakowicie - musze spróbować :) Moje pytanie: jaki rozmiar ma blacha, na którą wykładasz ciasto?

Truscaveczka,

Pomysł, aby najpierw pokroić nie rozdzielając- dobry :)
Obrazek
Barbara M
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: wt 02 cze, 2009 10:37
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Barbara M »

Mam jeszcze pytanie czy można użyć mąki gryczanej z wcześniej zmielonej z kaszy gryczanej?
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

Barbara M pisze:Mam jeszcze pytanie czy można użyć mąki gryczanej z wcześniej zmielonej z kaszy gryczanej?
Ja używam tylko takiej :)
Natomiast trzeba pamiętać, że jeśli kaszę zmiele się nie dość drobno (mój młynek tak miele), to wypieki będą "cięższe". Kupne mąki są zawsze drobniejsze niż te, które uzyskuję ze swojego młynka.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Barbara M
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 100
Rejestracja: wt 02 cze, 2009 10:37
Lokalizacja: warszawa

Post autor: Barbara M »

Dzięki.
Mój sprzęt mieli drobno:)
Gagata
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: śr 24 paź, 2012 23:44
Lokalizacja: katowice

Post autor: Gagata »

Hej
Ja mam trochę inny przepis
30dkg mąki gryczanej, 5 dkg mąki ryżowej, 5 dkg mąki kukurydzianej, 5 dkg mąki sojowej, 10 dkg mielonych orzechów włoskich, 1 łyżeczka proszku bg do pieczenia, 25 dkg masła, 4 żółtka, 15 dkg cukru brązowego trzcinowego, (można dodać trochę otrąb gryczanych, amatamtusa ekspandowanego, sezamu po dodaniu tych dodatków trzeba dołożyć łyżkę śmietany lub zmniejszyć ilość mąki gryczanej o ok 5 dkg) Wyrobić, rozwałkować i kroić na kwadraty- do piekarnika 180 st na 15 - 20 min. Ciastka są pyszne, u mnie wszyscy je chętnie je jedzą zwłaszcza bezglutki. Polecam
ODPOWIEDZ