Makowiec

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Fuga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 paź, 2011 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Makowiec

Post autor: Fuga »

Makowiec

1 L wrzątku
1/2 kg maku (ja daję 40dag mielonego)
mus z 30 dag daktyli (zalewam wrzątkiem, żeby ledwo je pokryło i duszę ok 20 min aż zmiękną i zgęstnieją, potem miksuję)
szklanka bakalii - orzechy włoskie, rodzynki, wg uznania
8-10 jabłek
10-12 łyżek mąki kukurydzianej
4 jajka (ja daję 3 jajka)
Do wrzątku wsypać mak i gotować 5 min. Ostudzić, przecedzić i zmielić (mielony tylko wsypuję do mniejszej ilości wrzątku i dodaję dużą łyżkę masła, chwilę to mieszam i gotowe). Potem dodaję mus daktylowy, starte na grubej tarce jabłka (nadmiar soku polecam wypić), jajka, bakalie, mąkę. Wymieszać wszystko, wrzucić do wysmarowanej lub wyłożonej papierem foremki i piec 45 min w 180 st.
Gdy używamy mielonego maku robi się go bardzo szybko. Jest wilgotny i naprawdę pyszny. Można przechowywać go w lodówce nawet tydzień.
Smacznego :-))
Ostatnio zmieniony czw 15 gru, 2011 08:24 przez Fuga, łącznie zmieniany 1 raz.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

ciekawy przepis. na pewno go wypróbuje na święta. Ale mak jak i twaróg do serników wolę mielić sama.
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

fajny przepis i też go zrobię. Też wszystko mielę sama.
Magdula82
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 229
Rejestracja: ndz 07 sie, 2011 19:09
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: Magdula82 »

makowiec zrobiony. szczerze mówiąc ten przepis jest chyba troche niedociągnięty. po pierwsze według mnie mak powinien się długo namaczać-wyszedł taki twardawy. po drugie dodałam cukru, bo w ogóle było bez smaku. i zastanawiam się nad proszkiem do pieczenia i jakimś tłuszczu (mam tak w innych przepisach).
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

znalazłam leprzy przepis na makowiec taki podobny do teko ale ciekawszy i wyszedł doskonały.
wieczorynka
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 432
Rejestracja: pt 25 lut, 2011 11:30
Lokalizacja: Żory

Post autor: wieczorynka »

Fuga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 paź, 2011 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Fuga »

Zapomniałam, że tutaj wszyscy standardowo używają cukru (choć daktyle są bardzo słodkie, a słodkie jabłka i rodzynki też dodają słodyczy), mleka i tpd. Mi ten przepis bardzo odpowiada bo nie używam cukru. Masła trochę dodaję mimo, że w przepisie go nie ma. Jeszcze nie spotkałam osoby której by ten makowiec nie smakował, może coś źle Ci wyszło.
Awatar użytkownika
Husar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: śr 04 sty, 2012 01:31
Lokalizacja: Płock

Post autor: Husar »

Hej :)
Próbowałaś może robić ten makowiec bez jajek?
Fuga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 paź, 2011 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Fuga »

próbowałam tylko z jednym jajkiem i wyszło. A moja znajoma od której mam ten przepis robiła bez jajka i też było dobrze.
Awatar użytkownika
Husar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: śr 04 sty, 2012 01:31
Lokalizacja: Płock

Post autor: Husar »

Niedługo wypróbuję. :) Masz jeszcze jakieś przepisy na ciasta bez cukru? ;) Ciężko coś takiego znaleźć...
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

Husar,
o jaki stopień słodkości rzecz idzie ?unikasz cukru boś cukrzyk , unikasz cukru bo ...
jeśli dla cukrzyka i bezglutenowca to pozostaje xylitol , stewia , syrop z agawy , fruktoza naturalny miód , daktyle rodzynki , figi ale i tak w ograniczonej ilości , można stosować dodatki owocowe jak musy , dżemy bezcukrowe , banany plus oliwa zamiast masła . sporo takich przepisów jest u wegan. Jesli odchudzania to w ogóle trzeba sie zastanowic na słodkimi pysznościami , zajrzyj do diety Dukana tam jest sporo przepisów na nietuczace słodkosci bez tłuszczowe , bezjajeczne itp
Awatar użytkownika
Husar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: śr 04 sty, 2012 01:31
Lokalizacja: Płock

Post autor: Husar »

Hej :)
Nie, żaden z tych powodów.. Po prostu postanowiłem ograniczyć biały cukier - miód stosuję. ;)
Jeli
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 312
Rejestracja: śr 10 mar, 2010 13:07
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Jeli »

Husar,

to możesz wiele ;)
Fuga
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: śr 26 paź, 2011 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Fuga »

Wszystkie ciasta można zrobić bez cukru, ostatnio jadłam w Vege Miasto pyszne ciasto marchewkowe, bez grama cukru. Wszystko można słodzić masą daktylową...
Awatar użytkownika
Husar
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: śr 04 sty, 2012 01:31
Lokalizacja: Płock

Post autor: Husar »

Hm, może masz rację. Sądziłem, że daktyle nie do wszystkiego pasują... Ale jeżeli tak, to przekonam się o tym na własnej skórze. ;) Nie offtopuję już. :)
ODPOWIEDZ