Krakersy

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Frezja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: śr 14 lis, 2012 12:03
Lokalizacja: Wiśniowa Góra

Krakersy

Post autor: Frezja »

Polecam krakersy, które można wykorzystać do zrobienia kanapek jeśli upieczemy je np w dużym okrągłym kształcie.Nie pamiętam gdzie znalazłam ten przepis. Przepraszam jeśli się powtarzam.

1szkl. mąki (może być ryzowa orzechowa kukurydziana lub gryczana).
3/4 szkl mielonych pestek dyni i słonecznika
5 dag margaryny (rozpuśćić)
2 łyżki majonezu
1/2 łyżeczki cukru
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka soli+ulubione przyprawy
1/3 szklanki wody

Mieszamy suche składniki.Dodajemy margarynę majonez żółtka wodę i pianę z białek.
Wymieszać wszystko łyżką kłasć na blachę wyłożoną papierem dowolne kształty w odległości ok. 3 cm. piec w 180C na złoty kolor.
_____________________

Bezglutenowo znaczy smacznie i zdrowo
olku
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: śr 22 lip, 2009 10:32
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: olku »

Frezjo, zainteresował mnie Twój przepis - niestety gdzieś w liście składników umknęła pozycja 'jajka" - ile potrzeba?

ponadto mam pytanie, czy to się rzeczywiście daje rozsmarować tak cienko jak krakersy?

pozdrawiam
O.
Frezja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: śr 14 lis, 2012 12:03
Lokalizacja: Wiśniowa Góra

Post autor: Frezja »

olku pisze:Frezjo, zainteresował mnie Twój przepis - niestety gdzieś w liście składników umknęła pozycja 'jajka" - ile potrzeba?

ponadto mam pytanie, czy to się rzeczywiście daje rozsmarować tak cienko jak krakersy?

pozdrawiam
O.

Masz rację Olku przeoczyłam jajka :oops: ale spieszę naprawić swój błąd potrzebne są 2 jajka.Jeśli chodzi o grubość to muszę przyznać że nigdy nie próbowałam upiec tak cienkich jak prawdziwe krakersy i nie są tez chrupiące.Piekę je zawsze troszkę grubsze i większe (tak jak zwykłe herbatniki lub cienkie placuszki) ponieważ u mnie w domu czasami zastępują chlebek do kanapek.Jednak ciasto ma dosyć luźną konsystencję i myślę że można by popróbować.Zachęcam.Dodam jeszcze że nadmiar upieczonych ciasteczek można przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce do dwóch tygodni. Chętnie podjadam je sama chociaż to nie ja jestem na diecie.
Ostatnio zmieniony pt 04 sty, 2013 18:57 przez Frezja, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Krakersy

Post autor: Leeloo »

KRAKERSY

SKŁADNIKI

1/2 szklanki lnu złocistego bio
1/2 szklanki lnu brązowego bio
1/2 szklanki pestek słonecznika bio
1/2 nasion czarnego sezamu bio
1/2 pestek dyni bio
szczypta soli morskiej

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

1. Pestki dyni namaczamy i odstawiamy.
2. Podobnie postępujemy z pestkami lnu, słonecznika i sezamu – najpierw je płuczemy, a potem namaczamy w misce (wody powinno być tyle, aby zakryła wszystkie pestki).
3. Po godzinie uzupełniamy wodę w nasionach – potrzebujemy jej tyle, aby wraz z pestkami zaczęła tworzyć śluzowatą masę o konsystencji gęstego ciasta naleśnikowego (wysokość około jednego paznokcia od linii nasion i pestek). Pozostawiamy na co najmniej 5 godzin (lub na noc).
4. Po tym czasie przekładamy śluzowatą masę do blendera, dodajemy odsączone pestki dyni, szczyptę soli i miksujemy przez około pół minuty. Trzeba pamiętać, że w czasie miksowania masa będzie trochę się powiększać więc najlepiej miksować podzieloną masę na porcje. Dobrze jest też owinąć blender jakąś ściereczką, gdyż podobnie jak w przypadku kotajli masa może wypływać.
5. Nastawiamy piekarnik na bardzo niską temperaturę (80C lub mniej), nakładamy masę na papier do pieczenia tworząc placki i „pieczemy” około 3-5 godzin przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, aby zapewnić cyrkulację powietrza (można włożyć zwiniętą ścierkę w drzwiczki kuchenki).
6. Kiedy krakersy będą już suche, wyciągamy je z piekarnika i pozwalamy ostygnąć.
7. Kiedy lniane krakersy będą już zimne przy pomocy szpatułki (np. do tortu) podważamy od brzegów krakersy, które bez problemu powinny się oderwać od papieru.

źródło:
http://blog.bionica.pl/krakersy-bezglut ... #more-1846
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8103
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Krakersy

Post autor: Leeloo »

druga opcja:

***Przepis można powiedzieć jest przepisem podstawowym, ponieważ modyfikując dodatki przyprawowe, zamieniając dynię na słonecznik, albo sezam na ten czarny, dodając suszone pomidory lub cebulę – uzyskujemy nowe wariacje przepisu i nowe, pyszne smaki. Spróbujcie dodatku płatków drożdżowych i odrobiny sosu sojowego zamiast wody!

Składniki na całkiem sporo krakersów (cała blacha z piekarnika):
1 szklanka zmielonego siemienia lnianego
¼ szklanki sezamu
½ szklanki posiekanych drobno pestek z dyni
1 łyżeczka lub więcej papryki wędzonej
½ łyżeczki czosnku w proszku
ok. ¾ szklanki wody (lub odrobinę więcej)
sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:
1. Nagrzej piekarnik do 170 – 180 stopni. Wszystkie suche składniki przełóż do dużej miski i zalej wodą do utworzenia gęstego, papkowatego ciasta. Dopraw do smaku solą i pieprzem, możesz dodatkowo dodać czosnku jeśli lubisz.
2. Gdy ciasto lekko zgęstnieje (2-3 minuty) rozsmaruj je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze, cieniuteńko rozsmarowując.
3. Pokrój ciasto widelcem, krakersy będzie wtedy łatwiej połamać w odpowiednio ładne kształty (kwadraty, trójkąty…).
4. Piecz przez około 30-35 minut, aż ciasto zacznie wysychać i brązowieć.
5. Pod koniec lubię puścić termoobieg, krakersy super się suszą i potem jeszcze lepiej chrupią.

źródło:
http://ervegan.com/2015/03/lniane-krake ... a-papryka/
ODPOWIEDZ