Biszkopt na migdałach

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mama-dobra-rada
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: czw 17 kwie, 2014 12:03

Biszkopt na migdałach

Post autor: mama-dobra-rada »

Przepis podstawowy na smaczne ciasto bez drożdży i proszku do pieczenia z powstającego bloga mama-dobra-rada.pl. Więcej pomysłów na stronie http://mama-dobra-rada.pl/?page_id=1259

Biszkopt na migdałach
Składniki
3 jajka
1 pełna łyżka cukru
2 łyżki domowego cukru waniliowego
szklanka mielonych migdałów
1 pełna łyżeczka skrobi kukurydzianej

margaryna do natłuszczenia formy
forma o średnicy 26 cm, papier do pieczenia

Przygotowanie
Włączyć piekarnik. Ubić jaja z cukrami na puszystą masę (cukier musi się całkowicie rozpuścić). Skrobię przesiać przez sitko prosto na masę i posypać ją mielonymi migdałami. Całość delikatnie wymieszać. Formę natłuścić i wyłożyć papierem do pieczenia.
Formę włożyć do nagrzanego piekarnika o temperaturze 175°C i piec 25-30 minut. Pod koniec pieczenia można zrobić próbę wykałaczką. Formę wyjąć i postawić do góry dnem na kratce, aby ciasto bezpiecznie „wyszło”. Na wierzch papieru położyć na kilka minut lekko wilgotny płócienny kuchenny ręcznik. Kiedy biszkopt ostygnie, ostrożnie odkleić papier.
Na biszkopt można położyć pokrojone w plasterki ulubione owoce, domowy budyń lub dżem, domową masę z twarogu lub ubity własnoręcznie krem. Całość udekorować ulubionymi dodatkami nie zawierającymi glutenu.
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: Biszkopt na migdałach

Post autor: violla »

Ja mam podobny przepis. Ciasto jest puszyste, rozpływające siew ustach.

6 jajek
150 g cukru (ja daje połowę mniej kslitolu)
1 łyżeczka drobno utartej skórki pomarańczowej (kiedyś zapomniałam dodać i tez było smaczne, a innym razem nie miałam pomarańczy i utarłam cytrynową skórkę)
150 g zmielonych migdałów

Oddzielam białka od żółtek w 4 jajkach. cukier ubijam z 2 jajkami, żółtkami czterech jaj i skórką, aż masa będzie jasna, puszysta i po wyciągnięciu trzepaczki będzie pozostawiać ślady. Dodaję po łyżce migdały i delikatnie mieszam łyżką.
Oddzielnie ubijam białka na sztywno i delikatnie mieszam z masa żółtkową. Im delikatniej, tym bardziej puszyste będzie ciasto.



Przy okazji mam pytanie: jakie macie propozycje podania biszkoptu. Jest on najczęściej wykorzystywany do tortów ale nie mogę wiecznie robić tortu :sylwester: . A moja córa najbardziej lubi ciasto biszkoptowe. Przy czym powinna unikać mlecznych produktów więc bita śmietana jest w użyciu b. rzadko, tak samo jak masa na maśle/budyniu/serku. Z galaretka i owocami się już nudzi. W necie słabo z propozycjami, które by spełniały warunki <:>> .


Mam też inny przepis:

7 jaj
1 szklana cukru ( lub 1/2 szklanki ksylitolu)
1 szklanka mąki migdałowej
1/3 szklanka mąki ziemniaczanej

Oddzielić białka od żółtek, zmieszać obie mąki.Białka ubijać na małych obrotach przez 2 minuty aż się spienią. Stopniowo zwiększając obroty dodawać po łyżce cukier ( w krótkich odstępach). Białka ubijać jeszcze na wysokich obrotach do sztywności. Wciąż ubijając dodawać po łyżce wymieszane żółtka (dodawać kolejną porcję gdy ubije sie pierwsza). Dodać mąki, najlepiej w 3 partiach. Mieszać je bardzo delikatnie łyżką aby nie zniszczyć struktury ubitej masy.

Ciasto wlać do formy ok 23-26 cm, wyłożonej papierem. Piec w 170 st. C ok. 45-50 minut.

*********************

Do obu biszkoptów możemy dodać ok 37 g kakao, to otrzymamy biszkopt czekoladowy.
Wlewam do tortownicy ok 22 cm średnicy, natłuszczonej i dno wyłożone papierem. Piekę ok. 1 godziny w 160 st. C. Po wyjęciu można zostawić ciasto w tortownicy jeszcze na kilka minut.
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Biszkopt na migdałach

Post autor: Leeloo »

viollu, a co powiecie na kanapki? coś w stylu Kinder mleczna kanapka, Kinder Pingui? wycinasz biszkopciki za pomocą foremek do pierniczków i przekładasz jakąś masą/musem, robisz polewę czy coś ;) .
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: Biszkopt na migdałach

Post autor: violla »

Dziękuję, myślałam o tym ale właśnie o tę masę mi najbardziej chodzi ;). Jak nie mleczna i galaretowata, to jaka?
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Biszkopt na migdałach

Post autor: Leeloo »

np musik z jabłek/śliwek/dyni/malin/innych owoców, może krem z awokado i kakao/karobu, ubite mleczko kokosowe, krem z banana i kakao, masło orzechowe/sezamowe/migdałowe, twarożek z owocami, krem jaglany, tofu z dodatkami.
violla
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 285
Rejestracja: pt 10 paź, 2014 21:28

Re: Biszkopt na migdałach

Post autor: violla »

Właśnie ze względu na zawarty cukier w masłach orzechowych itp i innych podobnych produktach- niestety odpada. Twarożek to produkt mleczny :( .

A mleko kokosowe da się ubić jak bita śmietana? Mocno czuć (w smaku i węchu) kokosem? Bo moja nie lubi kokosu :( . Kremu jaglanego nigdy nie spotkałam, muszę zapytać w sklepie ze zdrową żywnością. Ma dodatek cukru jak masła orzechowe?
Pomyśle nad owocowymi musami. A krem z bananów, to utarte banany czy coś jeszcze?
Nie jestem na diecie bezglutenowej. Nie jem cukru, drożdży i pszenicy (oprócz durum i orkisz) od 15.06.2014.
Awatar użytkownika
Leeloo
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 8116
Rejestracja: pt 22 mar, 2013 18:33
Lokalizacja: Polska

Re: Biszkopt na migdałach

Post autor: Leeloo »

wszystko zależy od Twojej inwencji. masła można robić w domu jedynie przy użyciu blendera/malaksera. żadnych dodatków, po prostu mielisz orzechy/migdały itd z dodatkiem soli czy czego tam chcesz.
krem jaglany też robisz sama, tego się nie kupi. ugotowaną kaszę jaglaną miksujesz z np. owocami, ksylitolem, bananem, orzechami itd. to samo z kremem bananowym- może być po prostu rozmemłany banan, albo banan+ kakao itd.
Fajny krem można zrobić z daktyli i karobu/kakao, ale daktyle mają pewnie za dużo cukru dla Was.

wiem, że twarożek jest z mleka..podaję przykładowo, różne opcje. ale tofu jest już wegańskie.

mleko kokosowe z puchy, schłodzone i górna warstwa da się ubić na śmietankę. możesz popatrzeć w necie jak to robią, żeby mieć pewność. ciężko mi powiedzieć, czy czuć kokosem, każdy inaczej to odbiera.
ODPOWIEDZ