Biszkopt

Wszystko co z ciastem związane, a chlebem się nie stanie - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Żeby zrobić bitą śmietanę potrzebujemy śmietany kremówki/tortowej (36% tłuszczu), cukier puder, 2 łyżki żelatyny. Żelatynę musisz namoczyć, żeby napęczniała w tym celu wsypujesz ja do szklanki zalewasz niewielka ilością zimnej wody, tak żeby woda przykryła proszek i na 2-3 mim przewyższała go. Śmietana musi być schłodzona inaczej mogą być problemy z jej ubiciem. Przygotowujemy mały garnek z woda stawimy na gazie i podgrzewamy w nim szklankę z żelatyna, mieszamy aż cała się rozpuści. Teraz musimy przygotować kąpiel z zimna woda żeby troszkę tą rozpuszczoną żelatynę ostudzić. Zaczynamy ubijać śmietanę, gdy zaczyna gęstnieć dodajemy cukier puder (do smaku ok 2 łyżek na 0,5l śmietany) teraz pomału wlewamy żelatynę, cienkim strumieniem. Śmietana się usztywni. Czasem nie trzeba dodawać całej żelatyny. Trzeba to robić trochę na wyczucie. Uff nie wiem czy wystarczająco dobrze to wytłumaczyłam :P

A teraz szybciej i łatwiej. Kupujesz śmietanę i śmietanfix Dr. Oetkera. Na opakowaniu smietanfixu jest napisane ile tego specyfiku na ile śmietany no i jak zrobić :D

Powodzenia
Obrazek
magda22102
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: sob 25 mar, 2006 14:16
Lokalizacja: Swarzędz

Post autor: magda22102 »

Dzięki bardzo, wszystko jasne. Pozdrawiam

[ Dodano: Pią 24 Lis, 2006 14:35 ]
Mam jeszcze jedno pytanie piec ten biszkopt w jakiej temperaturze? I czy w termoobiegu?
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Biszkopt PUCHATEK

6 jaj
1 szklanka cukru
1 szklanka kartoflanki
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 cukier waniliowy

Białka ubić na sztywno z cukrem i cukrem waniliowym.
Dodawać po jednym żółtku cały czas ubijając.
Już nie ubijać, wsypywać stopniowo kartoflankę i delikatnie mieszać (drewnianą łyżką) dodać proszek do pieczenia. Przelać do formy wyłożonej pergaminem lub wysmarowanej masłem i wysypanej bg. bułka tartą lub mąka.
Piec ok. 30 min w piekarniku nagrzanym do 180 stop.


Zamiast proszku do pieczenia można dać sodę oczyszczoną. Sprawdzone, wychodzi tak samo dobry :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Karolcia6
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 304
Rejestracja: pt 16 maja, 2008 08:38
Lokalizacja: Skórcz

Post autor: Karolcia6 »

Ja biszkopt robię podobnie, jeśli ma być tylko jako spód:
4 jajka
3/4 szklanki cukru
cukier waniliowy
8 łyżek kartoflanki
łyżeczka proszku do pieczenia

jeśli chcemy przekroić:
6 jaj
1 szkl cukru
cukier waniliowy
12 łyżek kartoflanki
łyżeczka proszku do pieczenia

jeśli mam być ciemny to zamiast jednej łyżki kartoflanki dodajemy łyżkę kakao.


Białka ubijam z cukrem i cukrem waniliowym, dodaję roztrzepane żółtka, kartoflankę i proszek do pieczenia. Po ubiciu białek ( ja robię to ręcznie trzepaczką) używam już tylko łyżki i wszystko delikatnie łączę ze sobą.
Wstawić do nagrzanego do 175 stopni piekarnika na 25 min.
Obrazek
gigi_26
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: sob 18 wrz, 2010 01:05
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: gigi_26 »

Ja proponuję taki torcik dla córeczki upiekłam:
http://blog-alergia.bloog.pl/id,3302765 ... index.html
jest o tyle ciekawe, że się nie różni od zwykłych ciast a godzi również tych, gdzie dziecko/dorosły nie może mleka i białka jaja.
Jeśli chodzi o śmietanę żeby galaterka nie wsiąkała - doskonale jest zrobić bitą śmietanę (jest w przepisie na tort powyżej) i wstawić ją do lodówki na jeden dzień, następnego jest sztywniejsza, coś jak masło kokosowe...
:D
Nietolerancja silna: KUKURYDZA i DROŻDŻE...
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 749&ref=ts
Basiar
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 240
Rejestracja: wt 27 paź, 2009 15:19
Lokalizacja: gdynia

Post autor: Basiar »

Ja mam taki przepis:
zważyć jaja w skorupkach, ile ważą tyle bierzemy mąki i cukru, ubić białka na sztywno, dodawać po łyżce cukru ciągle ubijając, dodać zółtka, krótko ubić, dodać przesianą mąkę ( ja daję pół na pół mieszankę bg M&S i skrobię ziemniaczaną), na czubek noża sody. Upiec :D
Awatar użytkownika
BeataS
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 152
Rejestracja: czw 30 gru, 2010 13:15
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: BeataS »

Ja z racji moich imienin upiekłam biszkopt. Miałam dodać mąkę ziemniaczaną, a dałam mąkę z tapioki - dostępna u nas w Biedronce. Nie podobał mi się już na początku jak go wyjęłam z piekarnika nawet nie opadł. Po wystudzeniu przekroiłam, przepraszam chciałam przekroić, ale miał konsystencję zbliżoną do budyniu, więc w krojeniu masakra!!! Jakoś koślawo, ale udało się.
Macie jakieś doświadczenia z pieczeniem na mące z tapioki?
Beata
___________
Colitis Ulcerosa, Celiakia, PSC
gigi_26
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: sob 18 wrz, 2010 01:05
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: gigi_26 »

Z tapioki nie, ale wiem na pewno, że najbardziej zbliżone efekty do tych z mąki pszennej daje mąka gryczana i nie zmienia smaku, nadaje się do sosów i zabielania nawet, no a że do pieczenia to nie dodam, bo na podanym przeze mnie wyżej blogu są nawet gofry z takową :)
Nietolerancja silna: KUKURYDZA i DROŻDŻE...
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 749&ref=ts
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

ale gryczana daje też charakterystyczny posmak - ja go lubię, ale nie wiem, czy pasowałby mi w biszkopcie.
do ziemniaczanej najbardziej wydawałoby się będzie zbliżona właśnie tapioka - bo to też skrobia, więc trochę dziwne, że nie zadziałała.
a może spróbować skrobię kukurydzianą zamiast ziemniaczanej?

ja do ciast najchętniej używam jaglanej, ma pyszny, delikatnie orzechowy smak i aromat. ale nie widziałam certyfikowanej mąki jaglanej - mielę kaszę sama.
gigi_26
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: sob 18 wrz, 2010 01:05
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: gigi_26 »

Ja robiłam torta ostatnio z gryczaną i ryżową, w życiu byś nie powiedziała, że jest z gryczanej zrobiony :) aż sama byłam zdziwiona, bo jakoś nie było czuć tego posmaku, o którym piszesz, a który w gofrach leciutko czuć :D :D :D
Nietolerancja silna: KUKURYDZA i DROŻDŻE...
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 749&ref=ts
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

to spróbuję w takim razie gryczaną w biszkopcie (o ile uda mi się znaleźć przepis na biszkopt bez proszku i innej chemii),
bo jak piekę chleb ryżowo-gryczany, to czuję grykę. w chlebie akurat bardzo mi pasuje, ale czy w cieście - sprawdzę :)
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
gigi_26
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz
Posty: 52
Rejestracja: sob 18 wrz, 2010 01:05
Lokalizacja: Irlandia

Post autor: gigi_26 »

sprawdź mój tort :) http://blog-alergia.bloog.pl/id,3302765 ... caid=6cfb9
może ci się przyda, w sumie jest czysty, proszek możesz zastąpić sodą? ja byłam strasznie zdziwiona, że nie czuć posmaku gryczanego, bo w gofrach czuć, w krakersach też ciutkę jednak, a w tym torcie, w życiu bym nie zgadła, ze tam choćby gram jest mąki gryczanej po smaku, a co dopiero większość :)
Ostatnio zmieniony śr 07 wrz, 2011 19:43 przez gigi_26, łącznie zmieniany 1 raz.
Nietolerancja silna: KUKURYDZA i DROŻDŻE...
http://www.facebook.com/profile.php?id= ... 749&ref=ts
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

łaaaadny tort - ale sody tak samo nie mogę używać.
za to mogę jajka (w tym białka) i masło (więc margaryn unikam zdecydowanie), więc poszukam jakiegoś przepisu z tymi składnikami.
zapytam mamę o biszkopt - nie jest bezglutenowa, ale ma wielkie doświadczenie w pieczeniu - no i nigdy nie używa proszku do pieczenia. wiem, że glutenowe pieczenie nie całkiem przekłada się na bezglutenowe - no ale jak nie popytam, a potem nie spróbuję - to się nie przekonam.
jak się uda - wrócę z przepisem :)
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
Awatar użytkownika
Sheep
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1431
Rejestracja: czw 15 gru, 2005 20:36
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Sheep »

E, mnie się wydaje, że akurat biszkopt to takie ciasto, że spokojnie można go zrobić bez żadnego proszku czy sody, a i bez tłuszczu też. On ma być lekki i puchaty.
Na szybko znalazłam dwa linki:


Blog Moje wypieki (link do przepisu):

Składniki na biszkopt do tortownicy 20 - 22 cm:

5 jajek
3/4 szklanki cukru
3/4 szklanki mąki (w oryginale pszennej, ale myślę że spokojnie można zastąpić gryczaną czy kukurydzianą czy mieszanką)
1/4 szklanki mąki ziemniaczanej


Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodawać cukier, dalej ubijając. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki wymieszać, przesiać i delikatnie wmieszać do ciasta (ja to robię na bardzo wolnych obrotach miksera).

Tortownicę o średnicy 20 - 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia (ja piekłam w 20 cm, biszkopt urósł do wysokości formy). Boków formy niczym nie smarować, papierem wykładamy tylko dno. Wyłożyć ciasto. Piec w temperaturze 160 - 170ºC około 30 - 40 minut (lub dłużej, do tzw. suchego patyczka).

Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 60 cm opuścić je (w formie) na podłogę. Odstawić do uchylonego piekarnika do ostygnięcia. Całkowicie wystudzić. Przekroić na 3 - 4 blaty.

Uwaga: boki biszkoptu oddzielać nożykiem od formy dopiero jak biszkopt będzie wystudzony.

Strona Macieja Kuronia (link do przepisu):

Składniki:

350 g mąki (ok. 2 szklanki)
250 g cukru
12 jajek
szczypta cukru

Sposób przyrządzania:
Ucieramy żółtka z cukrem do białości. Ochłodzone białka z szczyptą soli ubijamy na sztywną pianę. Delikatnie mieszamy żółtka z pianą z białek dodając równocześnie przesianą mąkę. Tortownicę lub prostokątną formę smarujemy masłem i posypujemy tartą bułką. Nakładamy ciasto. Pieczemy ciasto w temperaturze 180 - 200ºC przez 40 minut. Na drugi dzień można ciasto przekroić i posmarować marmoladą lub po prostu posypać wierzch cukrem pudrem lub oblać lukrem.
Ostatnio zmieniony śr 07 wrz, 2011 22:57 przez Sheep, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

super, bardzo dziękuję!
tak mi się wydawało - że wystarczy sztywno ubita piana z białek i DOBRY piekarnik.
tłuszczu będzie dość w samych żółtkach, od większej ilości tłuszczu przecież ciasto siada i robi się ciężkie.
jedyna nadzieja, że mąka pszenna nie ma jakichś specyficznych właściwości, które sprawiają, że "lepiej trzyma".
choć słyszałam (ale na razie nie sprawdzałam), że czasem biszkopty robi się z samej tylko skrobi - czyli mąki ziemniaczanej. właśnie po to, żeby były puszyste i rozsypujące się. chyba nawet na forum ktoś o tym pisał.
ODPOWIEDZ