Kiszonki

Wszystko to co nie ma swojej kategorii w dziale Kuchnia - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Kiszonki

Postprzez magda_90 » Śr 15 cze, 2016 07:49

Nie wiem czy w dobrym dziale się pytam, ewentualnie proszę o przeniesienie.

Zastanawiam się nad możliwością jedzenia kiszonek, tzn. ogórków kiszonych, małosolnych i kapusty kiszonej. Czy należy na nie uważać czy można je spokojnie jeść?
Na diecie bezglutenowej od 29.03.2016
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz

Re: Kiszonki

Postprzez pleomorfa » Śr 15 cze, 2016 08:29

Jeżeli są bezglutenowe generalnie można jeść. Aczkolwiek trzeba zaobserwować na początku jak organizm na nie reaguje, bo kiszonki do lekkostrawnych rzeczy nie należą.
A jeśli dobrze je tolerujesz to na zdrowie ;)
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
pleomorfa
Bardzo Stary Wyjadacz :)

Postprzez magda_90 » Śr 15 cze, 2016 09:48

Nigdy na nie źle nie reagowałam. Ale pytam się odnośnie glutenu - czytałam różne opinie. Jedni mówią, że może tam znajdować się gluten i że lepiej trzymać się od tych kupnych z daleka i bezpieczne są tylko te, które zrobimy sami. Ale właśnie zastanawiam się, gdzie tam może być gluten? Kiszenie jest przecież naturalnym procesem?
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz

Postprzez pleomorfa » Śr 15 cze, 2016 10:49

Szczerze mówiąc zdarzają się różne cuda nawet w kiszonkach - niektórzy kiszą z chlebem na zakwasie (albo sam zakwas), żeby przyspieszyć proces.
Nie przesadzałabym w stronę, że nie można żadnych gotowych, bo znam takie kiszonki, które miały w składzie kapusta, marchew, sól, woda (mniej więcej) i tym się tylko zakład zajmował, ale trzeba jak zwykle czytać wnikliwie etykiety i wybierać te produkty, które mają stosunkowo krótki skład :).
Jeśli tra­cisz pieniądze, nic nie tra­cisz. Jeśli tra­cisz zdro­wie, coś tra­cisz. Jeśli tra­cisz spokój, tra­cisz wszystko. - Bruce Lee
pleomorfa

Postprzez magda_90 » Śr 15 cze, 2016 14:00

Rozumiem, czyli tak jak z każdymi innymi produktami trzeba patrzeć na skład.. lub pytać o skład sprzedawcę :( Ehh..

A jeżeli już w temacie kiszonek - może ktoś ma przepis na dobre ogórki kiszone? Tak właśnie myślałam, żeby sobie ich troche ukisić :)
magda_90
Aktywny Nowicjusz
Aktywny Nowicjusz

Postprzez pleomorfa » Śr 15 cze, 2016 14:21

A...bardzo ostrożnie trzeba podchodzić do kiszonek na wagę...wiadomo jak to jest z zanieczyszczeniami.
Ostatnio edytowano Wt 21 cze, 2016 07:43 przez pleomorfa, łącznie edytowano 1 raz
pleomorfa

Postprzez salsamichal » Pn 20 cze, 2016 20:18

Ja bym nie ryzykowal z gotowcami
vita mancipio nulli datur, omnibus usu
salsamichal
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz

Postprzez anetgod0 » Pt 19 sty, 2018 15:53

Moim zdaniem nie warto też popadać w zbyt dużą paranoję, bo wychodzi na to, że najlepiej wyhodować wszystko samemu i wyeliminować gotowe produkty. Ja bym przede wszystkim zwróciła największą uwagę na składy i dokładnie je analizowała. Jeśli nie ma w nich glutenu i organizm dobrze toleruje kiszonki to czemu ich nie jeść. Oczywiście w rozsądnych ilościach :)
anetgod0
Nowicjusz
Nowicjusz

Powrót do Kogel Mogel