Różności z amarantusa

Wszystko to co nie ma swojej kategorii w dziale Kuchnia - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Różności z amarantusa

Post autor: kabran »

"Znalezione" w sieci:

Racuchy amarantusowe
Składniki: 18 dag mąki z amarantusa, szczypta drożdży, 1 cebula, kilka łyżek oliwy, przyprawy: sól, suszone zioła tymianek, majeranek.
Wykonanie: cebulę obrać, cienko pokroić i udusić na oliwie. Wymieszać z przyprawami, mąką z amarantusa i z ciepłą wodą, której dodać tyle, aby ciasto miało konsystencję gęstej śmietany. Zostawić ciasto do wyrośnięcia na 10-15 minut. Małe porcje ciasta kłaść łyżką na rozgrzaną na patelni oliwę i smażyć racuchy na złoto-brązowy kolor.

Bułeczki francuskie z amarantusem
Składniki: 2 filiżanki mąki bezglutenowej, 1 filiżanka mąki z amarantusa, szczypta soli, 3 łyżeczki masła lub margaryny, 1-2 filiżanki wody, 2-3 łyżeczki drożdży.
Wykonanie: Mąkę przesiać i wymieszać z solą. Dodać rozdrobnione masło lub margarynę. Drożdże rozpuścić w ciepłej wodzie i odstawić na 10 minut. Wymieszać mąkę z drożdżami i wyrobić ciasto. Ciasto odstawić na 45-60 minut. Formować małe bułeczki i układać na wysmarowanej tłuszczem blasze. Zostawić na następne 30-40 minut. Piec w piekarniku w temperaturze 180 oC przez 40 minut.

Amarantus z warzywami
Składniki: 20 dag nasion amarantusa, 3/4 litra wody, 2 łyżki oliwy, 3 marchewki, 2 pory, seler, pietruszka, strąk papryki, 3 ziemniaki, przyprawy: sól, pieprz, tymianek.
Wykonanie: Nasiona amarantusa zagotować w potrójnej ilości wody i gotować przez około 15 minut. Warzywa oczyścić i pokroić w kostkę. Na głębokiej patelni rozgrzać oliwę i wrzucać kolejno pokrojone w drobną kostkę ziemniaki, marchewkę, pietruszkę, selera, pory, paprykę. Obsmażyć. Zalać wodą i dusić pod przykryciem około 25 minut. Pod koniec duszenia wymieszać z ugotowanym amarantusem. Dusić jeszcze dodając przypraw około 10 minut.
Dla alergików zmieniłabym warzywa na marchew, kalafior, brokół ewentualnie cebulkę

Snak amarantusowy z orzechami
Składniki: 4 łyżki miodu lub dla wegan syropu kukurydzianego lub innego, 1 łyżka masła lub margaryny, 1 filiżanka posiekanych orzechów ziemnych lub włoskich, 1 filiżanka poppingu.
Wykonanie: Miód lub syrop i masło lub margarynę lekko podgrzać. Dodać orzechy i popping. Dobrze wymieszać. Masę rozprowadzić cienką warstwą na blasze i przycisnąć deseczką. Po ostygnięciu kroić na małe kawałki. Tradycyjnie lepiej bez orzechów, ale np rodzynki dla niektórych sa bezpieczne.Zamiast miodu można zrobić karmel.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

przyznam, że parę razy próbowałam zrobić coś z przepisu z poppingu z amarantusa i wyszły mi okropności - ale spróbuję zrobić coś z tych przepisów i dam znać jak mi wyszło...
Awatar użytkownika
Grażyna
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 340
Rejestracja: ndz 13 lut, 2005 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Grażyna »

Parę razy próbowałam coś zrobic z mąką z amarantusa (bo taka zdrowa :D ). Podobne racuchy (z samej mąki amarant.) też robiłam i wyszedł mi glutek - nie nadawały się do jedzenia. Ale gdyby dodać jajko, może byłyby lepsze (ja nie mogę) Piekłam też chleby i bułki. Zbyt duży dodatek w cieście (tak jak u ciebie) powoduje, że miękisz jest gliniasty, taki dziwnie błyszczący na przekroju. Chleb niby wygląda że rośnie, ale w środku jest pusty i zakalcowaty. Gdzieś wyczytałam, że tej mąki nie powinno się dawać więcej niż 10%. Ja dodaję na oko, ze 2-3 kopiate łyżki i jest dobrze. Dodatek tej mąki daje wrażenie że chleb jest "trochę" razowy. Chciałam też zwrócić Wam uwagę, że mąka z amarantusa zawiera bardzo dużo tłuszczu, który łatwo jełczeje. Na forum amerykańskim znalazłam kiedyś informację, żeby po zakupie, wsadzić całe opakowanie do zamrażarki. I tak robię. Mąka pozostaje sypka, łatwo można odmierzyć potrzebną ilość. I co najważniejsze, nie nabiera gorzkiego posmaku w trakcie długiego przechowywania (a przecież nie używa się jej dużo)
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

no nie powiem - ciekawe wariacje - do zamrażarki mówisz?
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Ja chyba tez dawałam za dużo mąki z amarantusa do chleba, bo był za bardzo zbity.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Ja mąki z amarantusa do pieczenia dodaję 3-4 łyżki, bo i tak wychodzi mi ciężkie ciasto (używam zawsze połowę proporcji mąki gryczanej). Ale ostatnio "zakochałam się" w poppingu - ponieważ nie mogę ani płatków kukurydzianych ani ryżowych, to do jogurtu zamiast musli popping jest suuuper! Wreszcie coś chrupiącego. Robiłam też szyszki z kajmaku i poppingu (zamiast ryżu preparowanego) i wyszły bardzo dobre. Jak zacznę "normalnie" jeść to będę dalej "rozpracowywać" amarantus, bo jest baaardzo zdrowy - mnóstwo łatwoprzyswajalnego białka, żelaza, witaminek...
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Obrazek
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

Kabran ja dopiero teraz zauważyłam, że ty masz te sama przepisy i racuchy są teraz dwa razy napisane, ale mi głupio ](*,)
Obrazek
brydgej
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 03 wrz, 2006 14:19
Lokalizacja: polska

Post autor: brydgej »

czy może mi ktoś podpowiedzieć gdzie można kupić mąke z amarantusa? =P~
BRYDGEJ
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

brydgej pisze:czy może mi ktoś podpowiedzieć gdzie można kupić mąke z amarantusa? =P~
Make z amarantusa można kupić w sklepie ze zdrową żywnością.
Obrazek
Awatar użytkownika
kabran
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1838
Rejestracja: sob 22 paź, 2005 09:52
Lokalizacja: Lublin

Post autor: kabran »

Jest to jedna z łatwiejszych do dostania mąk bezglutenowych. Oprócz tradycyjnych sklepów ze zdrową żywnością, dziś widziałam taką w zwykłym sklepie Społem, na półce z tzw. żywnością dietetyczną. Powodzenia.
The quickest way to an enemy's heart is through his ribcage.
Nie, nie jestem lekarzem... I mam Crohna.
Obrazek
brydgej
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: ndz 03 wrz, 2006 14:19
Lokalizacja: polska

Post autor: brydgej »

dziękuje za podpowiedż ?
niedługo odezwę się po moich pierwszych wypiekach. :P
BRYDGEJ
idka_7
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 197
Rejestracja: śr 30 kwie, 2008 13:02
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: idka_7 »

amarantus jest fajny, bo nadaje potrawom taki specyficzny smak nieosiągalny z innymi mąkami, ale fakt co fakt, nie przeginać ;) Za duzo go dawać nie można, żeby było smaczniutkie ;)
Awatar użytkownika
mlobko
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 34
Rejestracja: ndz 27 sty, 2008 19:38
Lokalizacja: Płońsk

smak amarantusa

Post autor: mlobko »

Rewelacyjnie jest dodać kilka małych łyżek mąki amarantusowej do cista chlebowego. Świetny smak. Trzeba uważać jednak, bo ciasto może być za kruche.
Awatar użytkownika
Katarzyna35
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 297
Rejestracja: ndz 10 maja, 2009 18:06
Lokalizacja: Łomianki k.Warszawy

Post autor: Katarzyna35 »

kabran pisze:to do jogurtu zamiast musli popping jest suuuper! Wreszcie coś chrupiącego
Kupiłam jakiś czas temu amarantusa - ziarenka , mozna z nich zrobić samemu taki pooping :?:
Obrazek
ODPOWIEDZ