Mąka kukurydziana

Wszystko to co nie ma swojej kategorii w dziale Kuchnia - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Katiou
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: czw 06 maja, 2004 23:09
Lokalizacja: Katowice

Mąka kukurydziana

Post autor: Katiou »

No wlasnie, co mozna z niej zrobic (nie biorac pod uwage mozliwosci dodawania jej do zup i sosow) ?
Ostatnio zmieniony wt 30 maja, 2006 19:08 przez Katiou, łącznie zmieniany 1 raz.
celiakia + Hashimoto
+ nietolerancja 36 produktów żywnościowych :) yeah
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

Ja robię takie niby - omlety z jajek i mąki (które wcześniej robiłam z pszennej). Świetne sa tez z mąką gryczaną, ale ja niestety żle sie po niej czuję.
Na mące kukurydzianej można tez robić ciasto
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
credo
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: ndz 04 sty, 2004 14:45
Lokalizacja: warszawka

Re: Maka kukurydziana

Post autor: credo »

:idea: polecam kluski kładzione na wodę robione pół na pół z mąką kartoflaną (+ jajo i woda) pyszne - lepsze od pszennych tyle, że nie nadają się do odgrzewania. Poza tym można też robić ciasta - smakują jak piaskowe.
dorota
agastaga
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 126
Rejestracja: sob 29 maja, 2004 22:27
Lokalizacja: Kaczanowo

Post autor: agastaga »

Polecam ciacho:
PLACEK MORELOWY Z MĄKI KUKURYDZIANEJ

1,5 l mleka
0,25 łyżeczki soli
375g mąki kukurydzianej
3 jajka
50 g cukru
masło do formy
850 ml kompotu morelowego
cukier puder

Mleko posolić, zagotować dodając stopniowo mąkę, dokładnie wymieszać i doprowadzić do wrzenia. Gotować na małym ogniu, stale mieszając aż do zgęstnienia. Masę przestudzić np. rozkładając ją na talerzu. Jajka i cukier utrzeć na pianę. Morele odsączyć. Formę wysmarować.
Do wymieszanej mąki kukur. Dodać stopniowo pianę jajeczną. Ciasto przełożyć do formy (np. tortownica 24cm). Na powierzchni rozłożyć owoce, oprószyc cukrem pudrem.
Piec w rozgrzanym piekarniku temp. 150st. Ok.35min. aż brzegi ciasta zaczną się marszczyć i rumienić.
Ono raczej sie nie piecze a dogotowuje, nie rośnie, można zrobić z innymi owocami np. z rabarbarem...
Agnieszka, mama Roberta z crohnem i nietolerancją glutenu
skanna
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: pt 09 lip, 2004 18:21

Post autor: skanna »

Ciasteczka kukurydziane można :)

2,5 szklanki mąki
1 kostka margaryny
3/4 szklanki cukru
cukier waniliowy.

Zagnieść wszystko (za mnie sprawę załatwia malakser), uformować wałek o średnicy ok 5 cm. Wrzucić do zamrażarki na 1-2 godziny. Wyjąć, pokroić na plasterki grubości 0,5 cm i piec w 200 st aż spód zacznie leciutko brązowieć.
Znakomicie smakują z powidłami śliwkowymi.
Pół szklanki mąki można zastąpić wiórkami kokosowymi.
Awatar użytkownika
Aga 32
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 23
Rejestracja: wt 23 maja, 2006 12:59
Lokalizacja: Włochy

Post autor: Aga 32 »

Odświeżenie tematu maka kukurydziana
Ja używam maki kukurydzianej tp://www.celiachia-food.com/start/frame.asp?l_ingua=0 (raczej kaszki ) tutaj zwanej polentą do obiadu Gotuję ją na gęsto i podaję z gulaszem Pycha
Tylko miłość jest wieczna i przekracza granice czasu.
-------------------------------------------------------
Moje córeczki- Weronisia i Martusia!!!!!
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: vixi »

a ja np. robię naleśniczki z mąki kukurydzianej. I są pyszniótkie i mają kolor słońca. Do tego konfiturki własnej produkcji i bita śmietana - własnoręcznie ubita nie z torebki :D Oprócz tego robię z kaszki kukurydzianej panierkę do kotlecików z żółtym serem i selerem. Zagęszczam zupy w tym także mleczne i sosiki oczywiście.
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

Vixi, a te naleśniczki robi sie tak samo jak tradycyjne?? Czy skład jest inny?? Baaardzo proszę o przepis:)
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Awatar użytkownika
vixi
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 831
Rejestracja: wt 05 paź, 2004 16:59
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Nalesniki

Post autor: vixi »

Ano tutaj zamieściłam przepis na naleśniki.

-vt1293.htm#9188

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony wt 06 cze, 2006 14:41 przez vixi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Asia S.
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 313
Rejestracja: ndz 20 mar, 2005 21:57
Lokalizacja: Radom

Post autor: Asia S. »

Zajrzyj tutaj: :D
topics16/nalesniki-vt301.htm?highlight=nale%B6niki
Ja tak właśnie robię naleśniki i są pyszne, mój mąż zwykłych już nie jada, bo twierdzi, że moje bezglutenowe są o niebo lepsze!
Obrazek
Awatar użytkownika
Ana
Forumowicz
Forumowicz
Posty: 176
Rejestracja: czw 18 maja, 2006 14:25
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Post autor: Ana »

Dziękuję dziękuję dziękuję :D
Jest miłość wariatka egoistka gapa
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: kfiatek »

Ja zamiast naleśników robię małe placuszki. Po prostu mąka kukurydziana + sól + jajko albo 2 + tyle wody, żeby było gęste ciasto. Usmażyć i jeść np. z dżemem pomarańczowym :D Jest to moja potrawa awaryjno-wyjazdowa, z kilku powodów: bo mąkę kukurydzianą łatwiej dostać niż bezglutenowe mixy, poza tym nie zbija się ona w grudki, więc ciasto łatwo wyrobić nawet łyżką, nie trzeba do tego miksera, wobec tego placki te można łatwo zrobić praktycznie wszędzie, jeśli tylko ma się patelnię i dostęp do kuchenki :D Te placki kukurydziane nieraz uratowały mi życie na wyjazdach, jak się okazało, że chleb się skończył, kupić go więcej nie bardzo jest gdzie, a coś by się jednak zjadło na śniadanie :D
Ostatnio zmieniony sob 10 cze, 2006 20:30 przez kfiatek, łącznie zmieniany 1 raz.
"Denerwować się - to karać własne ciało za głupotę innych"
Awatar użytkownika
Agniesia
-#Administrator
-#Administrator
Posty: 893
Rejestracja: pt 17 wrz, 2004 09:50
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Agniesia »

kfiatek, powiedz, tak mniej więcej, ile dajesz mąki do swoich placuszków z mąki kukurydzianej?
Obrazek
Awatar użytkownika
skrzypcowy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 42
Rejestracja: śr 16 mar, 2005 16:35
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: skrzypcowy »

PLACKI KUKURYDZIANE:

składniki:
2,5 szklanki mąki kukurydzianej
1 jajko
sól
cukier
przetarte warzywa (papryka, ogórki konserwowe albo co tam kto lubi)
woda

w zasadzie wykonanie jest bardzo proste - wszystko wrzucamy do miski i mieszamy póki nie znikną gródki. Wody dolewamy tyle żeby wyszło ciasto trochę gęstsze od naleśnikowego. Sól i cukier do smaku. Można dać więcej cukru i zamiast warzyw wrzucić jakieś drobno posiekane owoce - wtedy będzie na słodko ;-)
Robiłem kilka razy. O ile chleb kukurydziany nie przechodzi mi przez gardło tak te naleśniko-placki są nawet niezłe :-)

smacznego!
Ostatnio zmieniony czw 19 paź, 2006 20:14 przez skrzypcowy, łącznie zmieniany 1 raz.
-ania-
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 428
Rejestracja: pt 12 maja, 2006 21:25
Lokalizacja: ostrołęka

Post autor: -ania- »

jeszcze nie próbowałam placków z samej mąki kukurydzianej. a tu jeszcze z warzywami! koniecznie muszę spróbować. moje ostatnie doświadczenia z mąką kukurydzianą - dodałam do ciasta kruchego - prawie pół na pół - mixa i kukurydzianej. kruche że hoho! :D zamiast ciasta wyszedł deser z jakby pokruszonymi herbatnikami w środku :D ale że moje ciasta zawsze są wyśmienite, więc to także szybko zniknęło z lodówki :D
Obrazek
Pobierz Deklarację Członkowską i przyłącz się do nas!
ODPOWIEDZ