Mleko sojowe

Wszystko to co nie ma swojej kategorii w dziale Kuchnia - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Mleko sojowe

Post autor: Nastka »

Zachęcam was do robienia mleka sojowego samemu (bezmleczni i nie tylko). Ja jakiś czas temu zbuntowałam się i powiedziałam, że dosyć wydawania 7 zł. za litr mleka. Zaczęłam się rozglądać nawet za robotem do robienia mleka- jest drogi, ale na dłuższą metę by się zwróciło. Jednak postanowiłam zrobić domowym sposobem, nie spodziewałam się że wyjdzie takie smaczne, praktycznie nie różni się od Alpro soja.
.
Do przygotowania użyłam miksera (choć w innych przepisach w internecie jest blender lub maszyna do mielenia orzechów itp.). Poza tym potrzebna jest gaza.

Składniki:
szklanka soi
woda
sól i cukier

Szklankę soi namoczyć z wieczora, na drugi dzień namoczoną soję przepłukać. Soję miksować w mikserze z dwiema szklankami wody aż powstanie biała masa. Do garnka wlać litr wody, doprowadzić do wrzenia po czym dodać zmiksowaną soję. Podczas gotowania będzie się unosiła piana, należy ja podlewać kilka razy zimną wodą i ciągle gotować (ja gotowałam ok.5 min.)
Zdjąć z gazu i odcedzić przez gazę (metrową złożyłam 2 razy, tak aby były 4 warstwy). Mleko gotowe. Należy je posolić- ja dodałam szczyptę, i posłodzić- ok. 1,5 łyżki cukru.

Na wierzchu zostanie okara, którą można użyć do zrobienia np. placków czy kotletów.
Po wystygnięciu mleko włożyć do lodówki- schłodzone smakuje lepiej. Jeśli ktoś woli bardziej intensywny smak, to może namoczyć trochę więcej soi lub zmniejszyć ilość wody.
Mleko jest dobre przynajmniej przez 4 dni- dłużej nie trzymałam, bo zużyłam.

Co najważniejsze: 1,25 litra mleka kosztuje ok. 2 zł :D
Awatar użytkownika
Patka
Bardzo Aktywny Forumowicz
Bardzo Aktywny Forumowicz
Posty: 527
Rejestracja: ndz 28 lis, 2004 17:31
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Patka »

taa moje sie rózni smakiem, + fakt alpro jest koszmarnie drogie więc wolę kupić z all i sie nie babrać ...

http://www.allegro.pl/item187946053_cho ... wy50g.html
Awatar użytkownika
Nastka
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 638
Rejestracja: czw 29 sty, 2004 01:12
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Nastka »

Chciałabym się podzielić tym, że jest jeszcze jeden sposób robienia mleka sojowego- automat do robienia mleka. Może informacja przyda się osobom, które szukają jakiegoś rozwiązania, by nie wydawać dużo pieniędzy na mleko w kartonie, ale i nie męczyć się z robieniem mleka "ręcznie"- od początku do końca. W przypadku tego automatu wystarczy namoczyć wcześniej soję, wlać do automatu wodę, włożyć ziarna do pojemnika, nacisnąć guzik i po 15 minutach mleko gotowe. W automacie tym można sporządzać również mleko z ryżu, orzechów, migdałów,itp. Można przygotowywać kaszki dla dzieci i kremy. Ja zakupiłam automat na Allegro.W sklepach i marketach nie mogłam dostać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Freja
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: pt 16 maja, 2014 14:37

Re: Mleko sojowe

Post autor: Freja »

http://terapiasokami.pl/soyabella-autom ... a-sojowego tu jest opcja z automatem do robienia tofu lub bez :)
ODPOWIEDZ