Piwo bezglutenowe

Wszystko to co nie ma swojej kategorii w dziale Kuchnia - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
alx
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: pn 04 sty, 2010 18:55
Lokalizacja: Gorlice

Piwo bezglutenowe

Post autor: alx »

Przed powrotem na dietę bg warzyłem piwo domowe, super sprawa, zwłaszcza w małych miastach, gdzie nie ma wyboru poza sikami produkowanymi przez duże koncerny. Niestety 1,5 roku temu musiałem zaprzestać procederu.

Ostatnio zacząłem interesować się tym znowu, na zachodzie popularne stają się brewkity bezglutenowe, słody i ekstrakty słodowe ze zbóż bg, do warzenia domowego. U nas niestety pewnie ze ćwierć wieku trzeba będzie poczekać, jak ze wszystkim, a sprowadzanie w ilościach detalicznych jest ekonomicznie bezsensowne.

Dostępne są jednak enzymy używane m.in. w przemysle piwowarskim do hydrolizy skrobi z surowców niesłodowych. Teoretycznie można by ich użyć wraz z niesłodowanym ziarnem bezglutenowym do produkcji 100% bezpiecznego i pod kątem kosztów sensownego piwa.

I tutaj mam pytanie, czy może jest ktoś na forum, kto się tym interesował lub może robił już jakieś eksperymenty w tym kierunku?

Z tego co widzę, wątki alkoholowe są dość popularne, może więc warto rozpracować ten problem.
Ostatnio zmieniony pt 06 sie, 2010 07:43 przez alx, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafal_tata
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 2660
Rejestracja: śr 14 sty, 2004 13:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Rafal_tata »

alx pisze:I tutaj mam pytanie, czy może jest ktoś na forum, kto się tym interesował lub może robił już jakieś eksperymenty w tym kierunku?
Z tego co pamiętam od początku forum nikt nie robił takich eksperymentów. Ktoś, dawno temu, jedynie konwersował na forum ludzi, którzy robią piwo w domu, ale do żadnych pozytywnych wniosków nie doszedł.
Awatar użytkownika
Magdalaena
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 1366
Rejestracja: pt 02 sty, 2004 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Magdalaena »

To byłam ja.
A wątek nadal istnieje:
http://www.browar.biz/forum/showthread. ... post674877

Nawet był aktualizowany.
Magdalaena
celiakia zdiagnozowana w sierpniu 2003 r.
Obrazek
ODPOWIEDZ