Jajka faszerowane

Wszystko to co nie ma swojej kategorii w dziale Kuchnia - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kfiatek
-#Moderator
-#Moderator
Posty: 824
Rejestracja: czw 22 lip, 2004 11:11
Lokalizacja: Gdańsk

Jajka faszerowane

Post autor: kfiatek »

10 jajek
2-3 pęczki zieleniny (szczypiorek, koperek, natka)
1/2 szklanki stopionego masła lub margaryny
sól, pieprz

Jajka ugotować na twardo w osolonej wodzie, ostudzić.
teraz gwóźdź programu: jajka, wciąż w skorupkach, przeciąć wzdłuż na pół (pomaga jeśli się ma ostry nóż z ząbkami)
Z otrzymanych połówek jajek delikatnie łyżeczką wybieramy zawartość.
Skorupek nie wyrzucamy, jajka kroimy na drobną kostkę, wrzucamy do miski, mieszamy z posiekaną zieleniną oraz stopionym masłem lub margaryną, doprawiamy solą i pieprzem.
Masę jajeczną wkładamy do skorupek, tak żeby każda połowka jajka była nafaszerowana trochę "z czubkiem". Dociskamy, żeby było ubite, ale bez przesady, bo popękają skorupki ;)
Jajka podsmażamy na maśle lub oleju farszem do dołu a skorupką do góry, aż powierzchnia farszu zrobi się złotobrązowa.
Zjadamy na gorąco.

Czytałam kiedyś w jakiejś książce kucharskiej podobny przepis, z uwagą, że jeśli komuś skorupki się pokruszą, to zawsze można z farszu jajecznego uformować krokiety, obtoczyć w tartej bułce i usmażyć :)
Awatar użytkownika
edyta
Aktywny Forumowicz
Aktywny Forumowicz
Posty: 212
Rejestracja: wt 27 gru, 2005 22:25
Lokalizacja: Żagań/Warszawa

Post autor: edyta »

lub jajeczka tak samo siekamy, mieszamy z pogniecionym awokado, lub wędzoną rybką w zależnosci od upodobań, sól, pieprz, pietruszka :)
mamuśka Mariuszka
sanum
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: pt 22 lut, 2008 12:21
Lokalizacja: Polska

Post autor: sanum »

Wiem, że to nie to samo, ale jakoś jestem antytalentem w przekrawaniu skorupek na pół, więc trochę oszukuję i obieram jajka ze skorupek, kroję na połówki i nadziewam same białka. Farsz robie z żółtek zmieszanych ze szczypiorkiem i podsmażonych zmielonych pieczarek. Też fajnie smakują :)
ODPOWIEDZ