poradźcie

Wszystko to co nie ma swojej kategorii w dziale Kuchnia - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
popkami
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn 05 paź, 2009 23:18
Lokalizacja: Sztum

poradźcie

Post autor: popkami »

Witam piszę w imieniu mamy, której syn jest uczulony m.in na gluten, laktozę, sacharozę, czy ktoś ma przepis na dobry chleb bez tych alergenów ?
mrus
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: czw 19 kwie, 2012 23:42
Lokalizacja: Poznań

Post autor: mrus »

Niestety konkretnego przepisu nie znam, ale czytałam ostatnio bardzo ciekawy artykuł o pieczywie bezglutenowym: http://natoobe.pl/lifestyle/article/view/la_id/370. Myślę, że znajdziesz tak całkiem przydatne informacje. Portal ten promuje naturalny tryb życia, więc sprawdź też w ofercie czy nie posiadają przypadkiem produktów dla osób chorujących na celiakię. Pozdrawiam!
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: poradźcie

Post autor: Ola_la »

popkami pisze:Witam piszę w imieniu mamy, której syn jest uczulony m.in na gluten, laktozę, sacharozę, czy ktoś ma przepis na dobry chleb bez tych alergenów ?
większość przepisów na chleb proponowanych na tym forum jest bez w/w alegenów. Trzeba przeszukać wątki o chlebach.
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
popkami
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: pn 05 paź, 2009 23:18
Lokalizacja: Sztum

Post autor: popkami »

Dziękuję za podpowiedzi. Sprawdzałam wszystkie przepisy niestety wszędzie jest cukier i drożdże, mama używa ksylitolu zamiast cukru a podobno wtedy drożdże nie rosną. Dlatego szukam jakiejś wypróbowanej alternatywy.
Ola_la
Wyjadacz :)
Wyjadacz :)
Posty: 1229
Rejestracja: pn 06 gru, 2010 15:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Ola_la »

przepis na zakwas sprzed dwóch dni (wątek o chlebie amarantusowo-gryczanym):

viewtopic.php?t=4634

"Do słoika szklanego litrowego wrzucam ok. 2-3 łyżek mąki gryczanej, trochę soku z cytrynu ok 1-2 łyżeczek, zalewam wodą gazowaną ok. 150 ml do uzyskania konsystencji budyniu.. Wszystko dokłądnie wymieszać i zostawić w ciepłym miejscu. Mieszam 2 razy dziennie. Co 1-2 dni dolewam wody gazowanej ok. 100 ml i z 2 łyżki mąki gryczanej."

Ja robię zakwas z mąki ryżowej, wody gazowanej, soku z cytryny i łyżeczki cukru, ALE - jak nie mogłam jeść cytryny, to używałam do zakwaszenia zagęszczonego soku jabłkowego (robi go firma Białuty) i wtedy nie dodawałam już cukru, bo sok jest i kwaśny, i słodki. O ile chory może spożywać cukier w takiej postaci.
Chleb wychodził jak zwykle. Ale teraz sama przymierzam się do zakwasu gryczanego bez cukru z powyższego przepisu.

A ksylitol ma same zalety - włącznie z tą, że nie pozwala rozwijać się żadnym grzybom - więc zakwasu się na nim nie uhoduje :)
To jest moje zdanie i ja się z nim zgadzam.
© Jan Tomaszewski
ODPOWIEDZ