Pierogi gryczane

Wszystko to co nie ma swojej kategorii w dziale Kuchnia - Przepisy.

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
paulagalezowska
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: ndz 08 kwie, 2012 11:06
Lokalizacja: Poznań

Pierogi gryczane

Post autor: paulagalezowska »

Składniki:
-mąka gryczana
-wrzątek
-sól
Aby uzyskać lepkie i plastyczne ciasto z mąki gryczanej należy ją zalać wrzącą wodą. Ciężko określić ile wody jest potrzebne na ile mąki, ale ze spokojem można to zrobić „na oko”. Ja na pół kilo mąki użyłam około litra wrzącej wody. Mąkę mieszałam z wodą drewnianą łopatką. W momencie, gdy ciasto było już odpowiedniej konsystencji zostawiłam je, ale trochę przestygło. W międzyczasie mogłam zająć się farszem do pierogów.

Pamiętajcie, aby dodać trochę soli do mąki zanim ją zalejecie wrzątkiem. W mojej kuchni sól praktycznie nie gości, a mimo wszystko uważam, że do tego ciasta wręcz trzeba jej dodać, aby ciasto miało odpowiedni smak.

Po wystygnięciu ciasta rozwałkowałam je na posypanej mąką gryczaną stolnicy. Teraz już pozostaje wycinanie ciasta na pierogi i nakładanie farszu. Przed zlepieniem należy brzegi posmarować zimną wodą, aby ciasto się bardziej kleiło.

Gotowe pierogi wrzucać do garnka z gotującą się osoloną wodą na 15-30 sekund. Pierogi gotowane dłużej zaczynają się rozpadać także trzeba tego pilnować.

Farsz I - Z kurczaka i warzyw:
3 duże piersi z kurczaka (około 600g)
3-4 średnie marchewki
1 pietruszka
Kawałek selera
1 średnia cebula
Warzywa i kurczaka pokroić na kawałki i gotować 20-25 na małym ogniu. Gdy warzywa już zmiękną i kurczak będzie ugotowany, należy zmielić mięso i warzywa, a następnie przyprawić (suszone zioła, pieprz, sól, ostra papryka). Broń Boże nie wylewajcie uzyskanego bulionu! Mimo, że jestem zwolenniczką przygotowywania zup tylko i wyłącznie na wywarze warzywnym, to uważam, że byłoby zbrodnią wylać taki wywar. Zrobiłam z niego szybką zupę pomidorową (dodałam przetarte pomidory, drobno pokrojoną marchewkę i cebulę, przyprawiłam i zupa gotowa).

Liczba pierogów, które można przygotować z tego farszu jest zależna w dużej mierze od ich wielkości i grubości ciasta. Według mnie wystarcza ona na ciasto przygotowane z około 350 gramów mąki.

Farsz II - Ruskie:
Ugotowane ziemniaki
1 łyżka oliwy z oliwek
1 średnia cebula
Twaróg mielony (taki jak do serników, użyłam President naturalny)
Pieprz, sól
Znowu ciężko określić w jakiej proporcji wymieszać składniki. Każdy ma inny idealny farsz do pierogów ruskich. Jedni lubią bardziej ziemniaczany, inni wolą, gdy bardziej wyczuwalny jest ser. Każdy z Was musi popróbować i „na oko” wymieszać składniki, tak aby być w pełni usatysfakcjonowanym. Dodam tylko, że ziemniaki należy przecisnąć przez praskę. Można dla pewności zrobić to nawet dwa razy. Później należy dodać ser i podsmażoną na łyżce oliwy cebulę pokrojoną w drobna kostkę. Popróbować i przyprawić solą i pieprzem.

Na koniec jeszcze moja mała rada. Jeśli chcecie je podsmażyć, to odradzam. Pierogi z mąki gryczanej są delikatniejsze, niż te z mąki pszennej, dlatego jak już proponuje je podpiec w piekarniku.

Do pierogów z kurczakiem proponuje także przygotowanie sosu pomidorowego lub paprykowego. Idealnie do nich pasuje!

Smacznego!

Źródło: http://zdrowy-talerz.pl/2012/08/pierogi-gryczane/

//Edit: Poprawiłam link na działający. Mod.
Ostatnio zmieniony ndz 19 sie, 2012 11:00 przez paulagalezowska, łącznie zmieniany 2 razy.
Tinia
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: pt 05 paź, 2012 20:00
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tinia »

dzięki! na pewno wypróbuje !!
Awatar użytkownika
Patrishiap
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 14
Rejestracja: sob 26 maja, 2012 22:42
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Patrishiap »

No nie powiem, naszła mnie ogromna ochota na te pierogi :)
ankats
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: ndz 03 lut, 2013 20:31
Lokalizacja: Kraków

Post autor: ankats »

A jaką grubość powinno mieć rozwałkowane ciasto, żeby pierogi się nie rozwalały? Z pszennej robiłam zawsze bardzo cienkie - czy z tym też się to uda?
ODPOWIEDZ